Звичайний ботан: як Крейг Ньюмарк перетворив хоббі на багатомільйонний бізнес

161
thekias.com
Сьогодні його сайт приватних оголошень Craigslist – найприбутковіший у світі

Ніякої показухи. Лише прості та зрозумілі речі. Це – перша думка, яка приходить в голову, коли знайомишся із платформою приватних оголошень Craigslist та її засновником – мільярдером Крейгом Ньюмарком. Почалося усе зі звичайної е-мейл-розсилки для друзів, а завершилося, а точніше, продовжується – прибутковим міжнародним бізнесом у 70 країнах світу.

На старті

Крейг Ньюмарк закінчив Технологічний університет Case Western Reserve та отримав ступінь магістра комп’ютерних наук. 17 років він пропрацював у IBM, а потім у кількох інших великих компаніях, таких, як GM, Bank of America та ін.

У середині 1990-х електронна пошта ще була чимось новим. Крейг надіслав десятку знайомих е-мейл про майбутні культурні заходи. А потім – ще раз. І ще. Крейг по суті своїй є філантропом, йому подобається допомагати. Тим більше, що він залишився без роботи.

З часом приєднати їх до розсилки почали просити незнайомі люди

«Запитів ставало дедалі більше, і я написав код, аби автоматизувати процес. Спершу мої розсилки стосувалися лише заходів у галузі мистецтва та технологій. Потім люди почали просити робити розсилку про вакансії чи продаж чогось», – пригадує Крейг.

Джерело: aimgroup.com

Спочатку проект приватних оголошень працював лише для Сан-Франциско, але поступово почав поширюватися на інші міста США.

У 2000-му Craigslist уже був доступний в Бостоні, Нью-Йорку, Чикаго, Сіетлі, а також у інших великих американських містах та канадському Ванкувері. У 2003 проект з’явився у Лондоні, в 2004 – в Дубліні, Мельбурні та Сіднеї. Зараз Craigslist нараховує більше 700 місцевих версій сайту.

Поганий менеджер

Із технічною частиною у Ньюмарка проблем не було, та у менеджменті він виявився не таким сильним. Він не міг приймати жорстких та швидких рішень, наймав непідходящих людей та більше орієнтувався на волонтерів, але для ростучого бізнесу цього було недостатньо. Крейг зовсім не міг змусити себе звільнити працівника. Це і багато інших чинників погіршували стан компанії.

«Я взагалі не розбираюся у питаннях бізнесу. Але мені принаймні вистачило клепки найняти [у 1999 році СЕО Craigslist] Джима Бакмастера вести бізнес, і я йому просто не заважав», – у властивій йому неформальній манері розповідає Крейг.

Джим Бакмастер демонстрирує Craigslist

Сам же він зайнявся обслуговуванням клієнтів та благочинністю. Сфера його зацікавлень дуже широка: журналістика, виборче право, технології, відкритий уряд та багато іншого.

На верхівці

Craigslist  – це найбільш прибутковий сайт приватних оголошень у світі. За оцінками дослідницької компанії AIM Group, у 2016 році прибуток Craigslist склав більше $690 млн, показник рентабельності перевищив 80%. За даними Forbes, видатки компанії включають лише заробітну платню 50-м працівникам, обслуговування кількох серверів та юридичні консультації. Сайт входить до 50-ки найбільш відвідуваних сайтів у США із аудиторією близько 59 млн унікальних користувачів на місяць.

Цього року Крейг Ньюмарк увійшов до списку мільярдерів Forbes. Видання оцінило його статки у не менше $1,3 млрд

Але Крейг в побуті також скромний. Він не їздить на дорогих автомобілях, не з’являється у світській хроніці, більшу частину свого дня проводить, як він сам каже, «doing customer service». «Я був і завжди буду ботаном», — описує він себе.

На питання про те, чому зовнішній вигляд сайту і надалі нагадує інтернет 1990-х, відповідає, що «не знає, як зробити красиво».

Невдалий забіг конкурентів

Інші компанії неодноразово намагалися повторити успіх Craigslist. У 2004 році американська eBay викупила 28,4% компанії та роками намагалася її клонувати. Після семи років постійних невдач та публічних скандалів eBay продала свою долю назад колишнім власникам. До викупу Ньюмарк володів долею у 42,6%, а Бакмастер – 29%.

Стартапи також зазнають невдач у галузі Ньюмарка. Наприклад, LetGo чи OfferUp. Навіть залучення інвестицій не допомагає їм стати прибутковими.

«Попри те, що LetGo, OfferUp та десятки інших додатків та сайтів намагаються стати другим Craigslist, Крейг Ньюмарк та Джим Бакмастер керують дивним гігантом, який тільки те й робить, що розвивається», — каже аналітик, виконавчий редактор Classified Intelligence Report Пітер Зольман.

«Ми відстежували доходи Craigslist більше десяти років, і компанія примудряється знаходити нові джерела прибутку, не витрачаючи ані копійки на рекламу чи маркетинг – найбільші статті витрат у більшості подібних бізнесів», — дивується він.

Стратегія виходу

Сам Крейг Ньюмарк переконаний, що йому пощастило і що весь секрет успіху полягає у запускові проекту у правильний час.

«Я би хотів знати більше про брендинг та комунікації, але цього немає у навчальній програмі із комп’ютерних технологій», — жартує він.

Простота, зрозумілість та реальна користь для людей – ось що робить Craigslist улюбленцем мільйонів користувачів.

Очевидно, мільярдер відмовився від ідеї продати своє дітище. Він каже, що присвятив себе обслуговуванню клієнтів. «Моя стратегія виходу з бізнесу – смерть»,— підсумовує він.

 

За матеріалами: craigslist.org, craigconnects.org, marketplace.org, inc.com, broadcast.oreilly.com, www.forbes.com , www.aimgroup.com
Поділитися: