ZV’YAZANI: як політолог і журналіст створили перший український бренд килимів

1082
K.Fund Media
У відродження ткацької традиції в Україні дівчата вклали $4 тис.

Політолог Наталя Осауленко і журналіст Ольга Каретнікова-Котягіна познайомилися на сучасних вечорницях. За смачною вечерею в затишній атмосфері дівчата розговорилися про плани на майбутнє. Обидві вже тоді мали бізнес у сфері шиття.

У пошуках майстрів

«У бізнесі «на себе» в 2016 році я починала з фартушків, — згадує Наталя Осауленко. – Потім розширилася до спецодягу для ресторацій. Також займалася «таємними вечерями», це такі собі вечорниці на сучасний лад, де люди знайомилися та вечеряли. Ми с подругою готували страви самостійно, було весело. У Олі був бренд жіночого одягу, і я замовила штани з її колекції. Потім якось стрілися на каву і з’ясували, що текстиль – це наш спільний інтерес і перевага. Вирішили започаткувати нову справу разом. А чому килими – ну, ми любимо килими і до того ж, як ми знали, ця ніша не зайнята».

Коли дівчата починали бізнес, то не розраховували робити великі килими, думали обмежитися доріжками, ліжниками. То й планували обійтися $2 тис. Але вони не врахували, що собівартість виробу буде високою, плюс робота над ним триває близько півтора місяці. Загалом у старт бізнесу вклали близько $4 тис. власних заощаджень. На них замовили верстати, вовну, орендували приміщення, платять зарплату майстриням.

Свій перший спільний проект дівчата назвали ZV’YAZANI – на знак того, що вони тепер міцно зв’язані – одна мета, одна робота. Коли плани були узгоджено, дівчата кинулися шукати майстрів-робітників. Перша подорож була до Карпат. Подруги не сумнівалися, що саме там майстри з килимарства – в кожній хаті, сподівалися, що швидко наймуть людей і робота піде.

K.Fund Media

«Це болюче питання, — зітхає Ольга. – На Заходній Україні майстрів справді купа, але специфіка людей несподівана для нас. Наприклад, тамтешні виробники килимів не згодні в роботі відходити від своїх традицій.

Крім того, вони не працюють на церковні свята. Або взагалі не хочуть співпрацювати в рамках існування бренду. Ми підрахували, що такі майстри плестимуть килим рік-півтора. Жоден замовник такого не витримає».

Друга спроба – знайти майстрів за кордоном. Дівчата вирушили в Марокко. Відомо, що там традиція килимарства розвинута добре, робітників багато. Але в реальності домовитися з майстрами напряму  не вдалося. Все вирішує посередник, а майстерні – на закритих територіях, у пустелях. Це означало, що в процес виробництва підприємці не зможуть ані втручатися, ані навіть спостерігати за ним.

Дівчата подали оголошення в соціальні мережі в групи з ткацтва і килимарства

Відгукнулися дві дівчини з Карпат, випускниці  інституту прикладного мистецтва.

«Той килим ми відразу й продали. Це був перший наш продаж. Зараз дівчата працюють у нашому філіалі в Косові», — кажуть партнерки.

У Київському інституті ім. М. Бойчука дівчата знайшли випускниць-ткаль та молоду спеціалістку Ганну, яка згодом стала технічним директором ZV’YAZANI в Києві.

На верстатах з горищ

Найбільша проблема, з якою зіткнулися засновники бренду, – відсутність ткацьких верстатів. Але в Карпатах дівчатам вдалося знайти антикварні кросна, на яких ще можна ткати. Для київського філіалу співзасновниці виготовили нові верстати за зразком антикварних.

На початку, коли авторки проекту вивчали смаки майбутніх замовників, не було ні сайту, ні навіть групи в соцмережах. Дівчата кожен новий килим фотографували на телефон і викладали на власні сторінки.

«Реакція на наші вироби була відверто приголомшливою, — згадує Осауленко. — Усі друзі коментували, робили перепости, активно вимагали нових робіт. І так, тоді ми користувалися «сарафанним радіо». А офіційною організацією, з логотипом, назвою і власним сайтом стали в лютому цього року».

Щодо візерунків – починали проект з простої «геометрії». Зараз ZV’YAZANI співпрацюють з відомими українськими дизайнерами: Ліліт Саркісян, Євгенія Гайдамака, Саша Годяєва. Деякі ілюстрації «народжуються» в уяві співзасновниць, а втілюють їх художники.

Галерея, Париж і подушки

Зараз продаж килимів налагоджений через сайт компанії. Вихід у мережу буде можливий лише зі зростанням об’ємів виробництва.

«Нещодавно ми зробили фотосесію виробів і незабаром будемо виставлятися і продаватися в галереї Sobi Home, — розповідають вони. — Індивідуальні замовлення були з Франції, Нідерландів, США. Зараз ведемо перемовини про постійний продаж у Франції».

В планах ZV’YAZANI – повезти свої вироби на виставку в Париж Maison et Objet у вересні наступного року. Незабаром дівчата планують випуск диванних подушок з натуральної вовни.

Поділитися: