Звукотерапія: як музика допомагає позбутися стресу

1349
Shutterstock
Чому правильно підібрані звуки покращують здоров'я і ставлення до життя

Наше повсякденне життя наповнене гулом автомобілів, шумом побутових електроприладів і гомоном сотень голосів. Часом від щоденного стресу та шуму, що практично ніколи не припиняється, у нас йде обертом голова. Але ефективним помічником у боротьбі з виснаженням та хронічною перевтомою може стати не тільки особистий психолог і термінова двотижнева відпустка в теплих країнах, але і простий плеєр з декількома аудіозаписами.

K.Fund Media з’ясував, які звуки допомагають впоратися з хронічним стресом і безсонням, а які піднімуть вашу продуктивність.

Звуки дикої природи

Згідно з дослідженнями, які були опубліковані  в журналі Nature, вчені з’ясували, як звуки природи впливають на людську психіку. Вчені з Брайтонської та Сассекської медичної школи стверджують, що приємні звуки фізично змінюють нейронні зв’язки в мозку людини.

Щоб дослідити зв’язок між мозком, тілом і звуками навколишнього світу, вони набрали 17 фізично здорових дорослих людей, яким провели функціональну магнітно-резонансну томографію (fMRI) під час прослуховування серії п’ятихвилинних аудіороликів зі звуками природного і штучного середовища.

Звуки тропічних лісів можуть мати сильний розслаблюючий ефект
Звуки тропічних лісів можуть мати сильний розслаблюючий ефект. Shutterstock

Під час кожної звукової доріжки учасники також виконували завдання, що визначали рівень їх уваги та швидкості реакції. Досліджувані, які слухали звуки природи, були розслабленішими і вже не відчували сильного стресу.

Дослідник впливу звуків природи на людську психіку Гулд ван Прааг наголошує на важливості того, щоб знайти «свій» звук. Під час дослідження учасники найкраще показували себе саме в «задачах на увагу», під час яких чули звуки, які вважали знайомими.

«Звуки тропічних лісів можуть мати сильний розслаблюючий ефект, якщо ви вже дуже добре знайомі з тропічними лісами!», – зазначає він.

Однак фахівці попереджають, що звуки природи не є панацеєю та підходять далеко не всім

«Якщо людина отримала стрес в лісі, то звуки лісу не завжди можуть бути корисними», – зазначає психолог-психотерапевт і музикотерапевт Олександр Львов.

«Я використовую певну музику в деяких техніках танцювально-рухової терапії… власне в медитативних практиках, тілесно-дихальних музика також може використовуватися», – ділиться психолог Анна Декабрьова.

Позитивний стрес: як підвищити продуктивність за допомогою дискомфорту

Вона пояснює, що в той момент, коли людина перебуває в стресі – вона напружена і не відчуває себе в безпеці, а звуки природи або улюблена музика можуть її розслабити, навіваючи приємні спогади.

«Якщо музика улюблена – значить чомусь сподобалася – людині було добре, коли вона вперше її слухала… вона таким чином через пам’ять відновлює цей стан і проживає знову», – пояснює психолог.

Кольорова палітра шуму

Здоровий сон дуже важливий для кожного з нас. Хтось вважає за краще спати в повній тиші, хтось на ніч включає заспокійливу музику або засинає під серіал, інші надають перевагу звукам природи або білому шумові.

Концепція кольорового шуму – зовсім не нове явище. Томас Едісон почав експерименти щодо звукових частот і кольорових шумів наприкінці 1800-х років. Незабаром вчені виявили повний спектр звукових частот.

У кожного кольору шуму своя дія
У кожного кольору шуму своя дія. Shutterstock

Білий шум – це сигнал з рівномірною спектральною щільністю на всіх частотах і дисперсією, що дорівнює нескінченності. Простіше кажучи, зазвичай білий шум є безперервним звуком «шшшшш».

Яскравий приклад білого шуму – звук близького водоспаду, шум дощу, шелест листя від вітру, або навіть звук включеного фена, або пилососа. Існує думка, що дитина чує білий шум, перебуваючи в утробі матері, це шум крові у судинах. Білий шум наче згладжує різницю між фоновими та «піковим» звуком, наприклад, скрипом дверей і дає більше шансів проспати всю ніч спокійно.

Існує також рожевий шум, котрий теж сприятливо впливає на засинання, та відрізняється від білого лише частотою звучання. Природний рожевий шум – це, в першу чергу, звук серцебиття. Також відмінним прикладом рожевого шуму є звуки жвавого відрізка дороги.

Коричневий (броунівський) шум характерний низькими частотами. У порівнянні з білим і рожевим він чується як приглушений. Коричневий шум – це рух частинок і морські хвилі.

Існує низка правил щодо використання кольорових шумів для засипання:
– не залишайте «шум» включеним на всю ніч;
– джерело «шуму» повинне знаходитися на відстані приблизно одного метра від того, хто засинає;
– гучність звуків для засинання повинна бути невеликою, але достатньою для того, щоб перекрити інші звуки.

Музика і біологія

«Музика як один із засобів впливати на свій настрій і психофізіологічний стан вивчається давно. Вже не викликає сумнівів, що звукові сигнали здатні впливати на системи, що відповідають за мотивацію, задоволення, змінювати ставлення до світу і до себе», – зазначає біолог Ольга Маслова.

Звукові сигнали здатні впливати на мотивацію, задоволення, змінювати ставлення до світу і до себе

За її словами, музичні сигнали втручаються в дофамінову і серотонінову передачу, проте детально ці механізми досі не описані.

«Неоднозначні й результати вивчення впливу різних музичних стилів на наші емоції. Швидше за все, зробити однозначні висновки заважають індивідуальні відмінності музичних уподобань.

Цікаво, що вчені іноді навіть вивчають такі дивні штуки як вплив пісні Gangnam Style на показники мозкової діяльності», – розповіла вона.

Звукова терапія та бінауральні ритми

Звукова терапія – не найпопулярніша в Україні методика боротьби зі стресом. Проте на заході використання звукових хвиль – поширене явище. Зокрема, мова йде про бінаурально-квантову терапію, яка використовується для покращання сну, розслаблення, і підвищення ефективності навчання.

Музика може бути релаксом, але не повноцінним лікуванням.
Музика може бути релаксом, але не повноцінним лікуванням. Shutterstock

«Шум прибою стимулює альфа-хвилі. Те, чим люди займалися з давніх-давен: дивилися на вогонь, слухали ріку та стимулювали в собі альфа-хвилі. Тепер це можна науково перевірити – зробити енцефалограму. А раніше це було на рівні відчуттів», – зазначає Олександр Львов.

Психотерапевт також підкреслює, що займатися самолікуванням в разі проблем зі здоров'ям, психічних розладів або депресії не варто

Навіть якщо мова йде про на перший погляд таку нешкідливу річ, як музика. Просто послухати бінауральні ритми, білий шум або звуки природи вдома досить лише людям, які просто втомилися на роботі, а ось за лікуванням потрібно звертатися до фахівця.

Поділитися: