Зусиль менше, результати кращі: «Величні на роботі» Мортена Хансена

9103
Shutterstock
Сім практик, що підвищують ефективність співробітника. Перевірено методом регресивного аналізу

Мортен Хансен – професор кафедри менеджменту Каліфорнійського університету в Берклі. «Величні на роботі. Як найпродуктивнішим співробітникам вдається працювати менше й встигати більше, досягаючи кращих результатів» (український переклад 2018 року випустило видавництво «Кі Фанд Медіа») – далеко не перша його робота. Крім неї, він написав ще книги «Колаборація» і «Величні за власним вибором». Останню – в співавторстві з Джимом Коллінзом, з-під пера якого вийшов бестселер «Від хорошого до величного».

Але колись Хансен був початківцем консультантом в Бостонської консалтингової групи (BCG) і вирішив будувати кар’єру, керуючись девізом «працювати від світанку до заходу сонця».


На свій подив, він виявив, що це – не найкраща стратегія. Його колега Наталі приходила о восьмій ранку і йшла о шостій вечора, але досягала більшого: її презентації були кращими, ідеї в них – цікавішими і таке інше. Відтоді питання «як працювати менше, але ефективніше» не давало спокою Хансену. Він пішов з консалтингу в науку – і почав шукати відповідь.

Як і належить сумлінному вченому комп’ютерної ери, він формував гіпотези, збирав статистику – і аналізував її за допомогою хитрих математичних методів. Він і колеги опитали близько 5 тис. співробітників американських компаній, причому люди оцінювали не лише власну ефективність, а й ефективність підлеглих або начальників. Отримані дані заганяли в таблиці й аналізували. За необхідності проводили додаткові глибинні інтерв’ю.

Виявилося, є сім практик (спочатку було вісім, але статистика показала, що дві з них краще об’єднати в одну), застосовуючи які, співробітник може працювати розумніше – тобто менше, але з більшим «вихлопом».

Для наукової статті це підійшло б, але для книги було би замало і занадто сухо. Тому автор не просто розповідає про свою методику аналізу (вона взагалі винесена в кінець, в «Наукове доповнення») і навіть не просто описує диво-методи.

Ефективні застосовують нові підходи
Ефективні застосовують нові підходи. Shutterstock

Він активно ілюструє їх застосування випадками з життя американських виробничих підприємств, ресторанів, лікарень, шкіл і навіть з історії підкорення Південного полюса.

Хоча, мабуть, часом він робить надто довільні висновки з практики полярників. Наприклад, пише, що англієць Роберт Скотт програв перегони до полюса, зокрема тому, що не став відбирати найкращих їздових тварин – на відміну від норвежця Руаля Амундсена. Але останній йшов до мети на собаках, а Скотт взяв поні, які виявилися непридатними до подорожі по антарктичній кризі. Навіть якщо б експедиція мала найкращих конячок у світі, це не врятувало б ситуацію. Інша річ – і тут Хансен правий – що Скотт занадто піддався бажанню забезпечити себе «запасними варіантами»: взяв і поні, і мотосани, і собак. Логіка була зрозуміла: підведе один вид транспорту – буде шанс пересісти на інший. Але зрештою такий підхід лише послабив експедицію. Приклад з антарктичними експедиціями ілюструє першу практику від Хансена – «Ретельно обирай – з головою пірнай». Тобто перш ніж пірнути, слід ретельно відібрати об’єкти докладання зусиль.

Решта шість практик – «Трансформація роботи», «Петля навчання», «Поєднання мети і пристрасті», «Рішучий чемпіон», «Сперечайтеся і єднайтеся», «Контрольована співпраця».

На жаль, з назви практик не завжди зрозуміло, про що йдеться. Тому в «Математичному додатку» книги наведена таблиця, в якій є як найменування самих практик, так і відповідні питання з анкет, за якими можна скласти уявлення про те, як саме діє людина, що працює раціонально і ефективно.

Ефективність потребує змін. Shutterstock
Ефективність потребує змін. Shutterstock

Ось, наприклад, який описано практику «Трансформація роботи»

Додамо, що не всі ці практики «однаково корисні» – і в тому сенсі, що одні чинять на ефективність більший вплив, ніж інші, і в тому, що деякі з них здатні погіршити баланс між роботою та особистим життям. Про це теж чесно розказано в книзі.

Книжка “Величні на роботі” вийде українською у видавництві K.Fund Media до кінця 2018 року. Слідкуйте за новинами.

Поділитися: