Зухвалі і просунуті: «Поколение Z на работе» Девіда та Іони Стіллманів

3321
Shutterstock
Чим живуть представники «цифрового» покоління і чого чекати від них бізнесу

Уже сьогодні на ринок праці виходять мільйони юнаків і дівчат, які працюватимуть зовсім по-іншому. Своїм способом мислення, звичками, поглядами на кар’єру та успіх вони істотно відрізняються не лише від покоління своїх батьків, а й навіть від тих, хто лише на десяток років старші – так званого покоління міленіалів.
Бізнесменів цікавить, як знаходити із вчорашніми дітьми спільну мову, в чому дати свободу і в чому слід бути напоготові.

Експерт у питаннях поколінь Девід Стіллман разом зі своїм сином Іоною – типовим представником покоління Z, тобто тих, кому зараз щонайбільше трохи за 20, – написали книгу про те, як прихід молоді на робочі місця змінить бізнес.


Російський переклад книги Gen Z @ Work: How the Next Generation Is Transforming the Workplace (2017) під назвою «Поколение Z на работе. Как его понять и найти с ним общий язык» вийшов у видавництві «Манн, Иванов и Фербер» 2018 року.

Автори розглядають особливості покоління Z, знаючи про які, роботодавці можуть уявити, якою буде співпраця з його представниками.

Життя у фіджитал-світі

Z – це перше покоління, яке не застало життя без інтернету.
Бар’єрів між фізичним і віртуальним світом в їхній свідомості просто не існує. І це називається фіджітал-світом.

Сьогодні ви можете купити щось як у звичайному магазині, так і в інтернеті, працювати в офісі або віддалено і багато іншого.

Покоління Z відрізняється тим, що взагалі не бачить різниці між віртуальним і реальним. 

Наприклад, для них рівноцінні «живі» зустрічі й бесіди по скайпу.

Цікаво, що рівень технологічної просунутості компанії впливає на прийняття «зетами» рішення про влаштування туди на роботу. Якщо вони зацікавлені у вашій організації, то спробують зібрати про неї максимум інформації через всі можливі канали.

Для
Для "зетів" фізичний світ і цифровий – одне ціле. Shutterstock

І вони вкрай здивуються, можливо, навіть вирішать, що ви вийшли з бізнесу, якщо ваш сайт не оновлювався вже пару років, а присутність компанії в соцмережах практично нульова.

Покоління Z аж ніяк не асоціює корпоративну культуру з будь-яким місцем – для них вона полягає у спілкуванні з колегами. Місце розташування офісу більше не має особливого значення. Офіс там, де є ноутбук, планшет або смартфон.

Тотальна персоналізація

Компанії, що активно наймають представників діджитал-покоління, вже засвоїли, що персоналізація кар’єри для них обов’язкова. «Зети» захоплюються можливістю самостійно вибрати назву для посади і отримати індивідуалізований список обов’язків.

Всупереч стереотипам: як найняти співробітників і не пошкодувати

Однак у прагнення «зетів» до персоналізації в кар’єрі є й негативний бік: попередні покоління не завжди знають, як на нього реагувати. Потенційний роботодавець, читаючи резюме, в якому написано, що співробітник починав з посади «ніндзя з ділових практик», потім став «королем інформації», не може визначити, якій позиції в його компанії це відповідає.

Проконтролюй мене, якщо зможеш

Влаштовуючись на роботу, представники покоління Z розраховують на особистий моніторинг. Найкращий варіант для «зетів» – це програма, яка поетапно відстежує виконання завдань.

Делегування завдань – не лише частина їхньої роботи, а й демонстрація розумного підходу до її виконання

Але що відбувається, коли вони приходять на роботу і виявляють, що там такого тотального контролю, як під час навчання, немає? Для декого це може стати приводом розслабитися в надії на те, що цього не помітять.

Покоління Z вважає, що делегування завдань – не лише частина їхньої роботи, а й демонстрація розумного підходу до її виконання. Якщо «зету» щось вдається не дуже добре, він вважає абсолютно нормальним пошукати когось компетентнішого.

Страх упущеної вигоди

Вони потребують перемикання з одного завдання на інше якомога частіше. Це пов’язане із синдромом упущеної вигоди. Найсильніші кар’єрні страхи «зетів» пов’язані з імовірністю втратити іншу, кращу вакансію.

А раптом я щось краще втратив?!
А раптом я щось краще втратив?! Shutterstock

При цьому покоління Z налаштоване реалізовувати одразу кілька кар’єрних планів і зацікавлене в тому, щоб у них було кілька різних функцій в одній компанії.

Тому важко уявити, що «зет» буде місяцями працювати на одній і тій самій посаді в надії отримати підвищення.

Сторонній бізнес

75% покоління Z хочуть, щоб їхнє нинішнє хобі було якось пов’язане з основною роботою, а у багатьох є й сторонній бізнес – продаж футболок із принтами, фотографія або ліплення керамічних горщиків. Коли вони прийдуть на робочі місця, ділове середовище знову зміниться: тут буде не до занепокоєння про перехід своїх співробітників до конкурента, набагато більшою небезпекою стане їхній вибір на користь самозайнятості.

«Зети» із задоволенням напишуть про свій бізнес великими літерами в резюме, щоб показати роботодавцю, що мають ще й підприємницькі навички.

Представнику покоління Z напевно сподобається, що компанія не просто не заперечує проти бізнесу співробітників на стороні, а й заохочує це.

Just do it!

Покоління Z блискавично приймає рішення. Його прагнення рухатися не залишає часу на довгі роздуми.

Однак в деяких ситуаціях занадто швидке прийняття рішень неприйнятно. І менеджерам слід звернути на це особливу увагу.

Тривалі роздуми – не для покоління Z
Тривалі роздуми – не для покоління Z. Shutterstock

Як би круто не звучали слова «час відпочинку», це покоління навряд чи сприйме їх як щось реалістичне. По суті, для Z будь-які роздуми асоціюються з розбазарюванням часу. Для появи розуміння, що дозвілля аж ніяк не марна справа, їм знадобиться допомога.

Поділитися: