Зроби мені «вау!»: наочні поради від дизайнера обкладинок Чіпа Кідда

208
Shutterstock
Перше враження може бути вирішальним

Найдієвіші й найцікавіші аспекти першого враження взаємно протилежні: Ясність і Загадковість. Ясність завжди говорить про суть. Загадковість дає надію. В цьому переконаний відомий дизайнер та майстер книжкових обкладинок Чіп Кідд. Український переклад його книжки «Перше враження. Як відрізнити хороший дизайн від поганого» нещодавно вийшов у видавництві «Віват». Моє перше враження від неї, коли гортала: забагато картинок і замало тексту. Але це не відштовхнуло, а якось навіть зачепило – бо ж не словоблудством єдиним.

У своїй небагатослівній праці Кідд продемонстрував, як черпати креативні рішення зі, здавалося б, банальних речей, і оцінив втілені ним проекти за десятибальною шкалою «Ясність – Загадковість», де 1 – максимальна ясність, а 10, відповідно, – найбільша загадковість. Ось кілька кейсів з його портфоліо.


Часом дозволяйте собі прямолінійність

Кідд пам’ятає, як наприкінці 1970-х тільки-но з’явилися банкомати. Спочатку з ними було чимало мороки, бо вони часто «ковтали» банківські картки. До того ж клавіатура для введення пін-коду була на видноті – на радість кіберзлодюжкам. Згодом їх обладнали тач-скринами й камерами спостереження. Банківські операції відтак стали значно зручнішими та безпечнішими.

Оцінка за шкалою «Ясність – Загадковість» – 1 з 10. mainstreammom.com

Допоки нам потрібна готівка, ми користуватимемося банкоматами, вони залишатимуться невід’ємною частиною нашого повсякдення, зазначає дизайнер.

Коли його близька подруга, економістка Бет Коблінер, попросила створити обкладинку для її книги про управління фінансами «Розпочни фінансове життя», написану спеціально для молоді, йому здалося, що найкращою ілюстрацією буде роздрукований чек, на якому замість даних про баланс коштів на рахунку ви побачите, що треба з ними робити.

Хай їдять очима!

Морквяний торт, який Кідд вперше скуштував у Нью-Йорку, справив на нього неабияке враження. Його полонив дизайн цього делікатесу, кожен шматочок якого кондитер декорував помаранчево-зеленим оздобленням у формі овоча, який асоціюється у нас із бета-каротином та цілою низкою потрібних організму мікроелементів: «Така ілюзія – про те, що продукт корисний для тебе, бо його виготовлено з корисних складників, – роками використовується в рекламі: масло Land O’Lakes, цигарки з ментолом, яблучні пластівці Apple Jacks, малинові тістечка Pop Tarts».

Оцінка за шкалою «Ясність – Загадковість» – 8,5 з 10. cakeandcarrots.files.wordpress.com

Колишній голова Управління з нагляду за якістю продовольства й медикаментів США Девід Кесслер замовив Кідду обкладинку для своєї книги про проблему ожиріння у США.

Її робоча назва була «Цукор, сіль, жир», що дуже спростило б дизайнеру роботу. Але потім Кесслер зосередився не лише на самій проблемі, а й на тому, як її подолати, тож змінив заголовок на «Кінець переїданню». Замість зображати людей з порожніми тарілками – це перше, що спало на думку Кідду, – він вирішив використати візуальну схему «історія до» та «історія після»: спочатку торт, потім попередження, а тоді вже їжа, на яку слід було б переключитися людям із зайвою вагою.

Книжка Кесслера кілька тижнів була №1 у списку бестселерів The New York Times

Її автор припустив, що причиною такого ажіотажу стала глазур на торті. «Я подумав, що глазур – це прекрасно, якщо на неї лише дивитися», – підсумував Кідд.

Головна інтрига – примха клієнта, тож тримайтеся

Китайське печиво із пророцтвами всередині, що з’явилося близько століття тому, інтригує кожного, наче дітлахів. Дизайн записочок, що всередині них, за словами Кідда, є чудовою комбінацією простоти і лаконічності, що підживлює гру думок і змушує міркувати про можливі варіанти повороту долі: «З одного боку, це безглуздо, але з іншого – може, все-таки варто замислитися над прочитаним?».

Оцінка за шкалою «Ясність – Загадковість» – 11 з 10 (тобто виходить за її межі). cdn-images-1.medium.com

Посилаючись на цей популярний образ, він створив обкладинку для збірки есе письменника Девіда Седаріса «Вся краса, що тобі буде потрібна».

І все було б чудово, але письменник врешті вирішив змінити назву книжки на «Коли ти охоплений полум’ям». З нею початкова ідея не спрацювала: «Гадаю, через те, що китайське печиво ніколи не повідомить про подібний факт: ти палаєш саме цієї миті».

Зрештою темою обрали картину Вінсента ван Гога

На ній зображено скелет із цигаркою в зубах, як втілення того, хто пройшов крізь усе, й нагадування для самого Кідда, що навіть найкращий задум може зотліти, як сірник, коли клієнтові раптом спаде на думку щось нове. Незмінним залишається хіба одне побажання: це має бути «вау!». І розумій як хочеш.

Поділитися: