Зроби мені боляче: 7 причин, чому начальники уникають критики

212
Shutterstock
І чому це кепсько для співробітників

Критика від начальства є для підлеглих в ідеалі чимось на зразок маяка, на який вони рівняються, прокладаючи курс свого корабля в бурхливому морі бізнесу. Звичайно, коли йдеться про конструктивні зауваження. Однак в реальності цей маяк найчастіше загасили.

«Я постійно чую від клієнтів, як сильно вони хочуть почути критику від своїх керівників, щоб краще виконувати свою роботу, просуватися кар’єрними сходами і досягати результатів. Однак начальники часто відхиляють такі прохання або відкладають відповідь на потім», – розповідає керівниця консалтингової компаніі The Boda Group Дебора Ригель

Можна назвати щонайменше сім причин такої поведінки управлінців.

1

Начальник – колишній вузький спеціаліст

Ситуація, коли фахівець, який успішно проявив себе в фірмі, призначається начальником, описана багато разів. Часто такі керівники не вражають здібностями. І причина проколів банальна: фахівець керує знаннями в своїй голові, а начальник – людьми, які володіють такими знаннями. А це дві різні сфери діяльності. Проте цю помилку повторюють знову і знову.

2

Начальник – маруда

Часто буває пов’язана з причиною №1. Хороші фахівці – це колишні пай-хлопчики і дівчатка, які старанно вчилися у школі та інституті, приділяючи більше уваги книгам, а не однокурсникам навколо себе.

Начальники не завжди лідери
Начальники не завжди лідери. Forbes

Тому їхні багаторічні навички життя в колективі, спочатку шкільному, потім – студентському, і, нарешті, виробничому, зазвичай зводяться до того, як адаптуватися до вже існуючих і діючих в ньому правил.

Справжній же начальник до діючих правил не адаптується. Він сам їх і встановлює. Але для цього він має бути не лише начальником, але й лідером, що часто не збігається.

3

Начальник-сибарит

Нерідко люди, орієнтовані на кар’єрне зростання, домагаються підвищення не для того, щоб розширити свою сферу впливу в фірмі, а заради призначених начальству додаткових благ – великої зарплати, окремого кабінету і секретаря, що захищає боса від небажаних відвідувачів.

Як знайти спільну мову з босом

Чекати від керівника такого типу критики, конструктивної чи ні, марно. Але при цьому начальники такого роду нерідко керують своїми підрозділами вельми успішно – якщо знаходять собі заступників, на яких можуть перекласти ту частину своїх функцій, яка їм неприємна.

4

Начальник некомпетентний

Управлінець не уявляє собі завдання і перспективи фірми в цілому, а не лише на тій ділянці, на якій працював раніше. Тому дочекатися від нього конструктивної критики неможливо. Адже вона покаже підлеглим некомпетентність їхнього начальника.

5

Начальник емпативний

Професори Наомі Ейзенбергер і Метью Лібермана з Каліфорнійського університету і Кіплінг Д. Вільямс з університету Пердью називають ще одну причину відмови від критики: «Це болісно. Не кожен керівник захоче заподіяти своєму підлеглому болі, отримавши натомість емоційний спалах, втрату довіри, лояльності і навіть помсту».

Слова керівника можуть видати його некомпетентність
Слова керівника можуть видати його некомпетентність. kinja.com

Причина – підвищений ступінь емпатії, тобто співпереживання, здатності співчувати іншим людям. Інакше кажучи, начальник, критикуючи підлеглого або збираючись його критикувати, підсвідомо ставить себе на його місце.

6

Начальник скований рамками корпоративної культури

Як вказує бізнес-консультант Дженніфер Портер, багато начальників уникають критики підлеглих тому, що в установках корпоративної культури компанії вона не схвалюється. Тому в такій фірмі будь-яке серйозне зауваження може бути сприйнято підлеглим як попередження про пониження в посаді, а то і звільнення.

7

Начальник слабкий в риториці

В ідеалі хороший бос, критикуючи підлеглого за його недоліки, повинен вміти, якщо треба, тут же його похвалити за сильні сторони. І тоді співробітник вийде з кабінету боса не пригніченим, а зарядженим на подальшу роботу. Як писав раніше K.Fund Media:

Похвала як мотиватор ефективніша за критику

Однак далеко не всі управлінці, будучи професіоналами у своїй галузі, є одночасно досвідченими ораторами, що можуть об’єднати два цих протилежних посили в одну коротку мотивуючу промову. І, не бажаючи виявити цей свій недолік, вважають за краще не критикувати взагалі.

Як домогтися зворотного зв’язку

Але домагатися конструктивної критики від начальника треба. Інакше невисловлені критичні зауваження, досягнувши в його голові критичної маси, приведуть до неприємностей для співробітників. І виправдання «ви мені про це раніше нічого не говорили» не подіють.

Тут можуть допомогти деякі психологічні підходи. Наприклад, в кінці першої, ще ознайомчої, зустрічі з шефом можна сказати йому: «NN, я знаю, що критика зазвичай неприємна. Але мене вона підганяє і мотивує. Тому, коли матимете приводи, прошу – критикуйте мене. Я – стресостійкий».

Критика може бути корисною
Критика може бути корисною. Forbes

Однак, важливо розуміти, що звертатися до начальника з проханням покритикувати варто лише тоді, коли є впевненість в загальному позитивному результаті бесіди. Інакше це може перетворитися для підлеглого на дитячу гру з сірниками.

 

Вам буде цікаво5 характеристик боса, про які варто знати перед влаштуванням на роботу

Поділитися: