Золоті голови: «Розумники» Аманди Ріплі

325
heidilunabba
Короткий переказ бестселера New York Times про те, як у прогресивних країнах дітей вчать мислити

Міжнародний шкільний тест PISA (Program for International Student Assessment – «Інтернаціональна програма оцінювання знань учнів») вимірює не тільки знання, а й уміння мислити. Вперше змагання PISA відбулося в 2001 році і виграла його Фінляндія. Міжнародна громадськість була шокована. Сьогодні ніхто не сумнівається, що фіни протягом життя одного покоління змогли побудувати унікальну і ефективну систему освіти.
Кореспондент американського журналу Time Аманда Ріплі в своїй книзі «Розумники: як виховати успішну особистість» (The Smartest Kids in the World: and how they got that way, в російському виданні – «Найкращі в світі учні, або Як навчити дітей вчитися») називає її утопічною.

Вперше ця книга вийшла в 2013 році і моментально стала популярною, отримавши статус бестселера New York Times. А видання The Economist, The Washington Post і найбільший в світі онлайн-магазин Amazon визнали «Розумників» однією з найважливіших книг року. Робота Ріплі була перекладена 16 мовами, і в березні цього року вийшла друком українською.

Автор книги «Розумники» не тільки особисто побувала в Південній Кореї, Польщі та Фінляндії, про які йдеться в книзі, а й знайшла американських школярів, які по обміну поїхали вчитися до цих країн.

Південна Корея: помру, але вивчу

Найцікавішою вийшла частина книги про Корею. Тамтешні громадяни – і дорослі, і діти – просто схиблені на освіті. Це щось на зразок національного виду спорту з домішком істерії – з психічними зривами, інтригами та суїцидами.

koreaboo.com

Діти після школи займаються в хагвонах – приватних академіях. Займаються настільки старанно, що поліція ввела комендантську годину: якщо в хагвоні виявляють дітей після 22:00, то силоміць відправляють додому, а на сам заклад накладають санкції, тому деякі «навчалки» маскуються під бібліотеки.

Випускник школи, який отримав високий бал, вступає в один з трьох найпрестижніших університетів країни. Це гарантія хорошої роботи в майбутньому. Щоправда, вступають до цих крутих вузів лише 2% школярів. Самі корейці визнають, що, здається, дещо передали куті меду.

Фінляндія: характер навчання – нордичний

Фінляндія – антипод Кореї. Там у дітей набагато більше вільного часу – навіть більше, ніж у їхніх американських однолітків, тому що маленькі фіни отримують менше домашніх завдань і менше підробляють. Мотивація у них приблизно така сама, як і у корейців: «Це ж школа! Як інакше я зможу її закінчити, вступити до вишу й отримати хорошу роботу?».

Американці чують подібне, але не вірять в цей причинно-наслідковий зв'язок. А фіни вірять

У книзі фігурує школяр-«торчок»: він ретельно готує уроки і уважно слухає педагога. Ця професія – одна з найпрестижніших в країні, як лікар у США. Фіни закрили безліч дрібних педвузів і дозволили підготовку вчителів тільки найпрестижнішим університетам. Їх випускники самі розробляють програми, вибирають підручники.

finland.fi

При цьому реформу провели в умовах скорочення освітнього бюджету на 15-20%. Однак в Фінляндії – на відміну від США – бідні діти мають більше шансів: «Що бідніший район, то більше грошей отримує місцева школа».

Польща: свобода і турбота

Реформувала шкільну освіту і Польща. Зокрема, учнів стали пізніше розподіляти на потоки: раніше в ПТУ відправляли п’ятнадцятирічних, тепер час розподілу зсунули на рік, і це відразу позитивно позначилося на навчальних показниках. Крім того, в країні створили 4 тис. нових шкіл і дозволили їх очолити амбітним директорам, які мають право самостійно відбирати вчителів.

Ті, в свою чергу, можуть самостійно підбирати підручники і навчальні програми. А ще педагогам доплачують за підвищення кваліфікації. Як наслідок у 2012 році Польща офіційно увійшла в коло світових освітніх супердержав. При тому, що польські витрати на кожного учня були вдвічі меншими за американські.

Поділитися: