В останні роки гонорари головних голлівудських зірок за один фільм сягають $50 млн, а з урахуванням відсотків від касових зборів перевищують зрештою $100 млн. Однак навряд чи комусь у Голлівуді світить у найближчому майбутньому перевершити рекорд кінорежисера і творця «Зоряних воєн» Джорджа Лукаса, чиї статки оцінюються в $5,6 млрд.
K.Fund Media розкрив секрети цього феномену.
1
У вдалий час у вдалому місці
«Модне» на початку 1970-х «незалежне американське кіно» було розраховане на дорослого глядача, якого хвилюють серйозні проблеми. І перша повнометражна картина Лукаса «ТНХ 1138», яку він зняв у 1971-му за власним сценарієм у віці 27 років, теж була похмурою антиутопією і цілком укладалася в загальну канву Голлівуду того періоду.
Але до середини десятиліття масовий американський глядач вже втомився від серйозних фільмів, які ніколи до цього не були визначальними для тамтешнього кінематографа.
Це показав ще в 1975 році несподіваний успіх «Щелеп» Стівена Спілберга, які зібрали небачену для тих часів касу $470 млн.
Тому випущені Лукасом в 1977 році «Зоряні війни. Епізод IV: Нова надія» пролилися благодатним дощем на спраглу землю. І стали неймовірно комерційно успішними. З урахуванням поправки на інфляцію ця перша в епопеї полнометражка (і третя за рахунком для Лукаса) досі залишається другим за величиною касових зборів фільмом за всю історію американського кіно, поступаючись лише легендарним «Віднесеним вітром».
2
Бізнес-хватка
Другий фільм Лукаса «Американські графіті» було знято все ще в дусі незалежного американського кіно і присвячене життю молоді в провінційному американському містечку в 1962 році. Фільми в стилі «недавнього ретро» були тоді новинкою, йшли на ура – і в підсумку «Американські графіті» за бюджету в $ 775 тис. зібрали у США $115 млн.
Amazon Studios переключається з фестивального на масове кіно
У Голлівуді молодий режисер, який зняв фільм з такими фінансовими показниками, отримує право висувати свої умови – і Лукас цим правом скористався. Найголовнішою з цих умов, як показали наступні роки і десятиліття, було отримання прав на випуск супутніх товарів за мотивами фільму і його продовжень. Тоді цей бізнес ніхто ще не сприймав серйозно, тому 30-річний режисер ці права отримав. І саме вони, поряд з правами на всі майбутні фільми епопеї «Зоряні війни», стали запорукою його майбутнього фінансового успіху. Сьогодні загальний обсяг продажів товарів (іграшок, ігор і відеоігор, книг та ін.), пов’язаних зі світом «Зоряних воєн», обчислюється мільярдами доларів.
3
Удача
Навіть найуспішніший продюсер або режисер скаже вам, що в світі кіно заздалегідь гарантувати успіх не можна. Інакше б у Голлівуді прибутковими не надавалися лише два фільми з десяти.
Можна лише створити оптимальні умови для отримання прибутку якщо поталанить – і чекати, станеться це чи ні. У разі «Зоряних воєн» – пощастило.
Про те, що успіху могло й не бути, свідчить той факт, що великі компанії – виробники іграшок відмовилися тоді від контрактів з Лукасом. Співпрацювати з ним, точніше, з його компанією Lucasfilm, погодилася лише фірма-середнячок Kenner Products.
4
Копітка творча праця
Щоб масовий глядач «запав» на «Зоряні війни» на довгі роки, знадобилися, з одного боку, суто творчі осяяння, а з іншого боку – копітка творча праця.
Лукас здійснив справжню революцію, перейшовши від традиційної для американського кіно лінійної побудови сюжету до міфологічної
Замість звичайного руху від зав’язки через кульмінацію до розв’язки, Лукас впровадив у кіно фабулу стародавнього міфу, де герой, проходячи через різноманітні випробування, набуває нових рис і навіть втілює нову особистість. Недарма він під час створення сценарію перших «Зоряних воєн» старанно вивчав книги американського дослідника міфів Джозефа Кемпбелла і езотерика Карлоса Кастанеди. За весь перший рік Лукас у муках народження нової кіноформи написав лише 13 сторінок, та й пізніше то вводив нових персонажів, то прибирав старих або навіть зливав двох героїв в одного.
5
Наполегливість
У період зйомок перших «Зоряних воєн» у моді було зовсім інше кіно. Тому актори, зайняті в них, дивилися цю свою роботу зверхньо і відверто насміхалися над тим, що їм доводилося грати. Лукас, людина за характером м’яка, але вперта, не міг керувати ними, «тиснучи авторитетом», якого у нього ще не було, і тому просто кричав на знімальному майданчику на всіх.
Спецефекти, що стали згодом візитною карткою «Зоряних воєн», знімалися в гаражі Лукаса. Досвіду ні в кого не було, для виготовлення моделей використовували навіть картон, але Лукас стояв на своєму. Нарешті, під час перших показів фільму своїм друзям, серед яких були тодішні режисери – нові зірки Голлівуду, всі були в шоці, вважаючи, що фільм провалиться. Лукас, упевнений у тому, що його фільм гідний першого місця за касовими зборами, здавався їм божевільним.
До речі, компанія зі створення спецефектів Industrial Light & Magic, та сама, що працювала в гаражі у Лукаса, з часом отримала за них у різних фільмах півтора десятка «Оскарів».
6
Почуття міри
Попри свій впертий характер і звичку влазити в усі справи, він умів вчасно відійти в бік і навіть зупинитися.
Бізнес-імперія «Зоряних воєн», заснована на так званому «Розширеному всесвіті», процвітала. Компанія Hasbro, що поглинула Kenner Products, випустила з 1995 по 2011 роки іграшок на $5,5 млрд. Продажі книг дали до цього часу близько $2 млрд, відеоігор – близько $3,5 млрд, самих фільмів на різного виду носіях – близько $5 млрд.
Встановивши певні стандарти для зйомок своєї франшизи, Лукас навіть віддав самі зйомки іншим режисерам
А в 2012 році продав свій Lucasfilm кінокомпанії Disney за $4 млрд.
Намагатися вгадати, якими мотивами він при цьому керувався, марно. Швидше за все, просто вирішив закрити цю сторінку в своєму житті. На перший погляд, з такими грошима зробити це дуже просто. Але, з іншого боку, скільки мільярдерів, на відміну від нього, стали рабами свого успіху в бізнесі. Лукас натомість, як зазвичай, вчинив по-своєму і залишився господарем самому собі.
Читайте також Квентін Тарантіно і його фільми