Золоте кіно: 6 секретів комерційного успіху режисера Джорджа Лукаса

820
reddit.com
«Зоряні війни» озолотили їх творця не випадково, а завдяки його інтуїції та наполегливості

В останні роки гонорари головних голлівудських зірок за один фільм сягають $50 млн, а з урахуванням відсотків від касових зборів перевищують зрештою $100 млн. Однак навряд чи комусь у Голлівуді світить у найближчому майбутньому перевершити рекорд кінорежисера і творця «Зоряних воєн» Джорджа Лукаса, чиї статки оцінюються в $5,6 млрд.

K.Fund Media розкрив секрети цього феномену.

1

У вдалий час у вдалому місці

«Модне» на початку 1970-х «незалежне американське кіно» було розраховане на дорослого глядача, якого хвилюють серйозні проблеми. І перша повнометражна картина Лукаса «ТНХ 1138», яку він зняв у 1971-му за власним сценарієм у віці 27 років, теж була похмурою антиутопією і цілком укладалася в загальну канву Голлівуду того періоду.

Джордж Лукас
Джордж Лукас. wikipedia

Але до середини десятиліття масовий американський глядач вже втомився від серйозних фільмів, які ніколи до цього не були визначальними для тамтешнього кінематографа.

Це показав ще в 1975 році несподіваний успіх «Щелеп» Стівена Спілберга, які зібрали небачену для тих часів касу $470 млн.

Тому випущені Лукасом в 1977 році «Зоряні війни. Епізод IV: Нова надія» пролилися благодатним дощем на спраглу землю. І стали неймовірно комерційно успішними. З урахуванням поправки на інфляцію ця перша в епопеї полнометражка (і третя за рахунком для Лукаса) досі залишається другим за величиною касових зборів фільмом за всю історію американського кіно, поступаючись лише легендарним «Віднесеним вітром».

2

Бізнес-хватка

Другий фільм Лукаса «Американські графіті» було знято все ще в дусі незалежного американського кіно і присвячене життю молоді в провінційному американському містечку в 1962 році. Фільми в стилі «недавнього ретро» були тоді новинкою, йшли на ура – і в підсумку «Американські графіті» за бюджету в $ 775 тис. зібрали у США $115 млн.

Amazon Studios переключається з фестивального на масове кіно

У Голлівуді молодий режисер, який зняв фільм з такими фінансовими показниками, отримує право висувати свої умови – і Лукас цим правом скористався. Найголовнішою з цих умов, як показали наступні роки і десятиліття, було отримання прав на випуск супутніх товарів за мотивами фільму і його продовжень. Тоді цей бізнес ніхто ще не сприймав серйозно, тому 30-річний режисер ці права отримав. І саме вони, поряд з правами на всі майбутні фільми епопеї «Зоряні війни», стали запорукою його майбутнього фінансового успіху. Сьогодні загальний обсяг продажів товарів (іграшок, ігор і відеоігор, книг та ін.), пов’язаних зі світом «Зоряних воєн», обчислюється мільярдами доларів.

3

Удача

Навіть найуспішніший продюсер або режисер скаже вам, що в світі кіно заздалегідь гарантувати успіх не можна. Інакше б у Голлівуді прибутковими не надавалися лише два фільми з десяти.

Pixabay

Можна лише створити оптимальні умови для отримання прибутку якщо поталанить – і чекати, станеться це чи ні. У разі «Зоряних воєн» – пощастило.

Про те, що успіху могло й не бути, свідчить той факт, що великі компанії – виробники іграшок відмовилися тоді від контрактів з Лукасом. Співпрацювати з ним, точніше, з його компанією Lucasfilm, погодилася лише фірма-середнячок Kenner Products.

4

Копітка творча праця

Щоб масовий глядач «запав» на «Зоряні війни» на довгі роки, знадобилися, з одного боку, суто творчі осяяння, а з іншого боку – копітка творча праця. 

Лукас здійснив справжню революцію, перейшовши від традиційної для американського кіно лінійної побудови сюжету до міфологічної

Замість звичайного руху від зав’язки через кульмінацію до розв’язки, Лукас впровадив у кіно фабулу стародавнього міфу, де герой, проходячи через різноманітні випробування, набуває нових рис і навіть втілює нову особистість. Недарма він під час створення сценарію перших «Зоряних воєн» старанно вивчав книги американського дослідника міфів Джозефа Кемпбелла і езотерика Карлоса Кастанеди. За весь перший рік Лукас у муках народження нової кіноформи написав лише 13 сторінок, та й пізніше то вводив нових персонажів, то прибирав старих або навіть зливав двох героїв в одного.

5

Наполегливість

У період зйомок перших «Зоряних воєн» у моді було зовсім інше кіно. Тому актори, зайняті в них, дивилися цю свою роботу зверхньо і відверто насміхалися над тим, що їм доводилося грати. Лукас, людина за характером м’яка, але вперта, не міг керувати ними, «тиснучи авторитетом», якого у нього ще не було, і тому просто кричав на знімальному майданчику на всіх.

Спецефекти, що стали згодом візитною карткою «Зоряних воєн», знімалися в гаражі Лукаса. Досвіду ні в кого не було, для виготовлення моделей використовували навіть картон, але Лукас стояв на своєму. Нарешті, під час перших показів фільму своїм друзям, серед яких були тодішні режисери – нові зірки Голлівуду, всі були в шоці, вважаючи, що фільм провалиться. Лукас, упевнений у тому, що його фільм гідний першого місця за касовими зборами, здавався їм божевільним.
До речі, компанія зі створення спецефектів Industrial Light & Magic, та сама, що працювала в гаражі у Лукаса, з часом отримала за них у різних фільмах півтора десятка «Оскарів».

Flickr

6

Почуття міри

Попри свій впертий характер і звичку влазити в усі справи, він умів вчасно відійти в бік і навіть зупинитися.

Бізнес-імперія «Зоряних воєн», заснована на так званому «Розширеному всесвіті», процвітала. Компанія Hasbro, що поглинула Kenner Products, випустила з 1995 по 2011 роки іграшок на $5,5 млрд. Продажі книг дали до цього часу близько $2 млрд, відеоігор – близько $3,5 млрд, самих фільмів на різного виду носіях – близько $5 млрд.

Встановивши певні стандарти для зйомок своєї франшизи, Лукас навіть віддав самі зйомки іншим режисерам

А в 2012 році продав свій Lucasfilm кінокомпанії Disney за $4 млрд.

Намагатися вгадати, якими мотивами він при цьому керувався, марно. Швидше за все, просто вирішив закрити цю сторінку в своєму житті. На перший погляд, з такими грошима зробити це дуже просто. Але, з іншого боку, скільки мільярдерів, на відміну від нього, стали рабами свого успіху в бізнесі. Лукас натомість, як зазвичай, вчинив по-своєму і залишився господарем самому собі.

Читайте також Квентін Тарантіно і його фільми

Поділитися: