5 головних змін до 2030 року

5 головних змін у 2030
Про те, якою вона може бути і чим буде займатися людство, розповідає генеральний директор компанії ТММ Микола Толмачов

Просто зараз створюється світ, зовсім не схожий на той, в якому ми живемо. Ми стоїмо на порозі великих змін, новітніх технологій і процесів. Попереду – справжня золота ера. Що чекає на нас через 20 років?

Свобода від нафти

Запаси первинних енергоресурсів, таких як вугілля, нафта і газ, вичерпуються, але енергії сонця вистачить на багато тисячоліть. Навчившись перетворювати її, ми назавжди знімемо питання енергозалежності. На кожну людину постійно падає 20 МВт сонячної енергії, а для повноцінного життя необхідно всього лише 2 кВт, тобто в 10 тисяч разів менше. З огляду на, що енергія становить близько 80% в собівартості практично будь-якого продукту, забезпечення кожної людини необхідним мінімумом енергії призведе до колосальних змін у всіх сферах життя. Доступна енергія дозволить зробити безкоштовними харчування, освіту, охорону здоров’я. Уже в найближчі десять років людство прийде до перевиробництва енергії з поновлюваних джерел, а значить, боротьба за ресурси перестане мати сенс.

Роботизація

Всього за півстоліття з примітивних пристроїв роботи перетворилися в складні механізми, що здатні вирішувати будь-які завдання і видавати високі результати. Вже сьогодні вони набагато ефективніше замінюють людей на виробництві, постійно збільшуючи свій вплив на інші сфери життя. Робот-асистент, робот-доглядальниця, робот-кур’єр, робот-дантист, робот-диригент – можна нескінченно перераховувати, на зміну яким професіями приходить штучний інтелект. І це тільки початок – у найближчі кілька років вдосконалені роботи візьмуть на себе виконання практично всіх функцій, необхідних для забезпечення життєдіяльності людства. Але боятися, що в світі настане масове безробіття, не варто – основним драйвером створення нових робочих місць стане сервісна індустрія.

Плавучі міста і ферми у повітрі

Науково-технічна революція спричинить бурхливий ріст чисельності населення. Приклад Токіо показує, що навіть в умовах убогості природних ресурсів, високої щільності населення і активної сейсмічної зони можна створити найбільшу міську економіку світу. Таким чином, 7 млрд людей – не межа для земної кулі. Подальший розвиток перш за все буде відбуватися завдяки новим територіям – освоєння океанів і пустель, які раніше вважалися непридатними для життя. Вже зараз розроблені десятки проектів самодостатніх плавучих міст, які будуть функціонувати завдяки поновлюваним джерелам енергії, а забезпечення їжею буде здійснюватися за допомогою вирощування рослин і тварин на висячих садах і фермах. Нарешті ми приходимо до розуміння, що раз немає дефіциту, то немає і причин воювати за територію – трьох чвертей земної поверхні, що зайнята океанами, вистачить на всіх.

3D-принтинг

Тривимірний друк все активніше проникає в усі сфери нашого життя, освоюючи нові матеріали та витісняючи менш ефективні технології. Одяг, їжа, житло і навіть людські органи – все це можна буде незабаром надрукувати на 3D-принтері, а значить, виробничі процеси зазнають суттєвих змін. За новим костюмом вже не доведеться вирушати у магазин: досить включити домашній принтер – і модель, створена за власним дизайном, готова. Ми неминуче наближаємося до того, що 3D-друк прийде на зміну масовому виробництву.

А як же люди?

Але головне питання – що будуть робити люди, які можуть нічого не робити? Матеріальні блага створюватимуть піввідсотка населення – не більше. Рівень розвитку технологій дозволить виробляти усе в форматі people 2 people, тому перевиробництво стане безглуздим. Решта 99,5% будуть подорожувати – на інші континенти та планети. Ми зможемо переміщатись із космічною швидкістю – за годину можна буде опинитися в Каліфорнії, Австралії або Сінгапурі. Але все ж заради цікавості людям доведеться щось робити. Я уявляю собі ідеалістичну картинку, коли ти робиш те, що тобі подобається, а це комусь потрібно. Користь створюватимуть усі.

На людство чекають колосальні зміни, погоджується і професор Стокгольмської школи економіки Кьелл Нордстрем. Наприклад, ми стоїмо на порозі найбільшої урбанізації в історії. Про інші його прогнозах можна прочитати в нашому матеріалі «7 ключових змін у майбутньому планети та людства».

Поділитися: