Знуджені та геніальні: як рутина стимулює творчість

611
Американська журналістка доводить, що миття посуду та прибирання в оселі – сприятливий ґрунт для народження нових ідей

До народження сина Мануш Зомороді працювала журналісткою. Здавалося, життя буйно квітне: жінка їздила на місце аварії Конкорда, однією з перших прибула в Белград під час Сербської революції, завжди залишалася в центрі подій. Але все змінилося. Її єдиними розвагами стали годинні прогулянки з дитячим візочком і рутинна робота по дому. Потім Мануш купила собі iPhone і реалізувала ідею, яку придумала під час свого нудного життя.

«Я створила громадське радіо-шоу. Я більше не поспішала в зони військових дій, але завдяки своєму новому смартфону я могла одночасно бути матір’ю і журналісткою. Я могла бути на дитячому майданчику і в Twitter. Але коли зрозуміла, що технології здобули перемогу наді мною, ось тоді я зайшла в глухий кут», – розповідає Мануш Зомороді під час свого виступу на міжнародній конференції TED.

Вона намагалася вигадати, як збільшити аудиторію свого проекту, але всі спроби були марними - хороші думки не приходили в голову.

«Я почала згадувати: коли востаннє мені на думку спадала хороша ідея? Так, це було тоді, коли я штовхала той клятий візочок. Тепер увесь мій вільний час був зайнятий телефонними дзвінками. Я переглядала заголовки, коли чекала латте. Я оновлювала календар, сидячи на дивані. Повідомлення перетворювали вільні хвилини на шанс показати моїм колегам і чоловікові, якою чуйною людиною я була. Я зрозуміла, що мені не буває нудно», – каже жінка.

Мануш Зомороді поспілкувалася з багатьма нейробіологами і когнітивними психологами і всі вони підтвердили: нудьга – благодатний ґрунт для народження нових ідей. Ось кілька доказів, що пояснюють цей факт:

1

Коли вам нудно, запускається мозкова мережа, так званий «режим за замовчуванням». Наше тіло переходить в режим автопілота, а мозок починає активно працювати.

2

Коли ви мрієте, ваш розум мандрує, ви починаєте думати дещо за межами свідомості, проникати у підсвідомість, встановлюються незвичайні зв’язки.

3

Коли ваша увага переходить від однієї речі до іншої, мозок задіює нейрохімічний перемикач, який використовує поживні речовини в мозку. Тому, якщо практикуєте багатозадачність, знайте, що, роблячи чотири або п’ять справ одночасно, ви насправді цього не робите, тому що мозок так не працює. Замість цього ви переключаєтеся з однієї справи на іншу, виснажуючи нервові ресурси.

4

У стресовій ситуації люди схильні перемикатися набагато швидше. Нейробіологи виявили: що менше людина спить, то частіше вона перевіряє Facebook. Отже, ми знаходимося в цьому порочному звичному циклі.

Мануш Зомороді запустила проект «Знуджені та геніальні», а згодом написала про нього книжку.

Суть руху – мотивувати людей не придушувати свою нудьгу нескінченними скролами стрічок у соцмережах, а проводити більше часу наодинці зі своїми думками.

«Коли вирішите перевірити телефон, пам’ятайте, що якщо ви не вирішите, як використовувати технології, платформи вирішать це за вас. І запитайте себе: чого я насправді хочу? Якщо перевірити пошту, це нормально – зробіть це, ото й усе. Але якщо ви хочете відволіктися від важкої роботи, глибоких роздумів, зробіть перерву, подивіться у вікно і знайте, що, нічого не роблячи, ви насправді – сама продуктивність і творчість. Це може здатися дивним і спочатку незвичним, але нудьга дійсно може привести до блискучих ідей», – каже журналістка.

Поділитися: