Знову до школи: 6 порад із книги «Мистецтво навчати» Тоні Ваґнера і Теда Дінтерсміта

915
microsoft.com
В американській освіті проблем не менше, ніж в українській

Книга «Мистецтво навчати. Як підготувати дитину до реального життя» Тоні Ваґнера і Теда Дінтерсміта (український переклад випустило київське видавництво «Наш Формат» у 2017 році) побудована на американському матеріалі: коледжі, університети Ліги плюща, кредити на освіту, тести GMAT, SAT та PISA…

З одного боку, це погано: українські читачі погано обізнані з тамтешньою специфікою. З іншого – виявляється, проблеми спільні: величезний розрив між тим, чого навчають у школах і вишах, і тим, чого потребує ринок праці; застарілі методики викладання, створені наприкінці позаминулого століття з огляду на потреби масового виробництва і великих армій; бюрократичний, формальний підхід до подачі знань і їх оцінювання.


Поради та міркування Ваґнера (співробітника Інноваційної лабораторії при Гарвардському університеті, педагога-практика) і Дінтерсміта (фахівця у сфері новаторського підприємництва і венчурних капіталовкладень) застосовні до України відсотків на 70. До речі, в оригіналі книга, опублікована 2015 року, називається Most Likely to Succeed. Preparing Our Kids for the Innovation Era, тобто «Найближче до успіху. Підготовка наших дітей до епохи інновацій».

K.Fund Media вибрав шість найбільш корисних рекомендацій.

1

Не варто гнатися за Південною Кореєю або Сінгапуром

І копіювати їхні системи освіти. Так, тамтешні школярі демонструють високі показники в міжнародних змаганнях, але молоді корейці й сінгапурці «ледь не з ранку до ночі сидять над книжками і готуються до тестів».

Тоні Ваґнер.beatechie.com

Дітей же варто готувати не до складання тестів, а «до життя у світі інновацій і можливостей». І якщо вже придивлятися, то до досвіду Фінляндії, хоча її система теж не ідеальна, тому що «ідеалу немає».

2

Не варто надто покладатися на високі технології

За допомогою онлайн-лекцій та інтерактивних дощок часто-густо викладають те саме, що й сто років тому, за тими самими методиками, тобто пропонують старі знання в новій обгортці. А інформація сьогодні дуже швидко застаріває.

3

Програму з математики слід докорінно переглянути

Квадратні рівняння в житті мало кому знадобляться. Набагато кориснішими є статистика і теорія ймовірностей. Вони застосовуються повсюдно – від банківської сфери до соціології.

Тед Дінтерсміт.vimeo.com

Крім того, потрібні алгоритми, уміння аналізувати дані, знання основ математичного моделювання.

4

Так само радикально потрібно змінити підходи до вивчення мови

Сьогодні набагато важливіше не відрізняти прикметник від прислівника, а вміти усно і письмово викладати свої думки, знаходити аргументи, відстоювати власну позицію.

5

Google усе одно знає більше

Тому потрібно дозволити користуватися на уроках і навіть на іспитах інтернетом, смартфонами, планшетами та будь-якою довідковою літературою. Так уже роблять, наприклад, у Данії. Адже сьогодні цінним є не просто набір знань, а вміння їх застосувати, придумати щось нове на їх основі.

spinweb.net

6

Перевірні запитання

Для вчителя, який дає завдання учневі: «А зміг би ти відповісти, маючи просто вихід в інтернет?». Якщо так, то, можливо, замість механічного запам’ятовування варто розвивати в підопічного набагато корисніші вміння і навички. Критичне мислення, наприклад. Запитання для учня: «Що ви робите на цьому уроці?» і «Навіщо ви це робите?». Якщо той здатний осмислено відповісти на обидва, отже, урок є ефективним.

Поділитися: