Зліт на скандалі: як Ryanair став видатним перевізником Європи. Частина I

467
telegraph.co.uk
Колишній податковий консультант запобіг банкрутству маленької ірландської авіакомпанії, а потім привів її до успіху. Консультанта звали Майкл О'Лірі

Минулого року лоукостер Ryanair перевіз 120 млн пасажирів. В його розкладі більше 1800 рейсів на день, що здійснюються з 85 баз у різних аеропортах ЄС, які з’єднують більш ніж 200 пунктів призначення в 34 країнах. Флот компанії налічує близько 400 літаків Boeing 737.

Тридцять років тому власники Ryanair не могли й подумати, що їхній авіастартап стане настільки впливовим гравцем ринку. Справи компанії йшли так кепсько, що власники почали згортати свій бізнес. Ryanair врятував податковий консультант Майкл О`Лірі. Саме він і перетворив авіакомпанію на найбільшого та найвідомішого лоукостера Європи.

Велике перезавантаження

1990 року засновник Ryanair Тоні Райан звернувся по консультацію до Майкла О`Лірі – податкового радника компанії KPMG. Авіакомпанії тоді було всього п’ять років,  флот нараховував п’ять літаків, які за останній рік перевезли трохи більше 600 тис. пасажирів.

Засновник Ryanair Тоні Райан, nbcnews.com

Це була класична авіакомпанія, що намагалася конкурувати з такими важковаговиками як British Airways та Aer Lingus. Втім марно – її збитки тоді досягли 20 млн фунтів.

О`Лірі порадив закрити авіакомпанію, але згодом передумав і вирішив врятувати перевізника. Податковий консультант розпочав із впровадження нової бізнес-моделі, за основу якої взяли концепцію американської низькотарифної авиакомпанії Southwest Airlines. В Ryanair відмовилися від роздачі безкоштовних напоїв та їжі на борту, уніфікували флот, відмовились від 14 маршрутів, зосередившись на п’яти основних, а також встановили мінімальний на той момент тариф на квиток – 59 фунтів.

Для Європи це було дещо нове та незвичне – авіаційні перевезення вважалися елітним видом транспорту – на борту пригощали шампанським і добре годували.

Повітряна електричка – ще не найзневажливіший епітет, який в ЗМІ отримувала авіакомпанія

Але О`Лірі таки мав рацію. 1990 року в Перській затоці розпочалася війна, що спровокувало подорожчання палива. Багато хто не витримав цього удару й збанкрутував.  А Ryanair отримала у 1991 року 293 тис. фунтів стерлінгів прибутку. 1993 року авіакомпанія перевозить свій перший мільйон пасажирів. О`Лірі стає гендиректором авіакомпанії.

В середині 1990-х авіаперевізник успішно розміщує акції на дублінській біржі, після чого перед компанією відкривається доступ до континентальної частини Європи.

Кожен наступний рік, до початку «нульових», перевізник збільшує кількість пасажирів принаймні на мільйон на рік. 2000 року авіакомпанія перевозить більше 7 млн пасажирів, а флот нараховує 13 літаків.

До початку 2001 року в Ryanair вже кілька баз різних аеропортах Європи, з яких створено мережу, що складається з 500 маршрутів.

Війна за небо

Початок двотисячних приносить нові технології – авіакомпанія започатковує власний сайт і, оминаючи посередників, починає онлайн-продажі. Крім покупки квитка, клієнт отримує можливість забронювати на цьому сайті готель, автівку для подорожей, купити страховку, квиток на поїзд тощо.

Великі європейські класичні перевізники не на жарт стривожені успіхами «електрички»: KLM АirFrance, Lufthansa, British Airways, AerLingus й багато інших через лоббі в урядових колах намагаються обмежити експансію Ryanair – але лоукостер все одно просочується на ринки, що вони охороняють. Якщо 2003 року авіакомпанія перевозить 15,7 млн пасажирів, то вже 2004 року – 23,1 млн. Як так вийшло?

anna.aero

Ryanair літає в регіональні, віддалені аеропорти. Для останніх це хороший шанс заробити, оскільки авіакомпанія привозить великий потік пасажирів. У виграші залишаються також міста, розташовані поруч з такими аеропортами. Ryanair про це відомо, тому компанія  намагається продати себе дорожче: вимагає від своїх партнерів-аеропортів доплату, від муніципалітетів – фінансову підтримку, а від об’єктів навколо аеропортової інфраструктури – парковок, готелів тощо – відсоток від прибутку. Багато хто йде назустріч чіпкому гравцю.

Продовження історії становлення Ryanair читайте в другій частині.

Вам сподобається  «Тролінг в небі: як Бренсон створив авіакомпанію з грайливим іміджем»

Поділитися: