Зіркові контракти – 2017: як українці заробляють на світових брендах

204
K.Fund Media
Українські підприємці підписують контракти з представниками The Walt Disney Company, Lexus, DC Comics

Для того, щоб отримати зірковий контракт, немає потреби бути великим: варто бути оригінальним. І не важливо, чи робиш ти ручки, механічні 3D-пазли або видаєш книжки. Однак після того, як договір підписано, фантазувати заборонено.

Квиток до Діснейленду

На виробника дерев’яних 3D-пазлів Ukrainian Gears представники The Walt Disney Company вийшли самі. Про рухомі механічні моделі, котрі збираються згідно з інструкцією, в корпорації дізналися від американського партнера UGears. Це відбулося на початку червня цього року. А вже у вересні творці скриньок, що відкриваються, й трамвайчиків, що їздять, проходили аудит стосовно відповідності переліку вимог, наприклад, чи дотримуються права співробітників. Перевіряючі приїжджали з Європи. Раніше аудит оплачувала Disney, але тепер всі витрати лягають на претендента.

«Розголошувати не можу, але це солідна сума. А коли ти сам все оплачуєш, дурника точно клеїти не будеш. Хоча в Disney нам сказали, що ми – єдина компанія на пострадянському просторі, яка пройшла аудит без жодного зауваження», — згадує власник Ukrainian Gears Геннадій Шестак.

Геннадій Шестак. K.Fund Media

Діснеївські персонажі в майстерні під Києвом мають ожити вже до весни. Як підкреслює Шестак, всі моделі виконуються в традиційній для компанії техніці: вони дерев’яні, збірні й рухомі.

Продаватися вироблені в Україні герої Disney будуть по всьому світу — в Діснейлендах і фірмових магазинах корпорації, число яких сягає 700. В Україні таких поки немає, проте за договором самостійно реалізовувати діснеївські моделі виробник не має права.

Ціна однієї моделі становить в середньому близько 500 грн, проте за межами України вартість збільшується в 2,5 рази

Діснеївські набори не повинні вибиватися з цієї цінової категорії.

«Ну як зоряний контракт? Це успішний контракт, хоча і жорсткий. Нормально, коли захищають свою інтелектуальну власність», — посміхається Геннадій Шестак.

Заробити на авто

«Ручкоділ» Ярослав Камінський вважає за краще не брати корпоративних замовлень. Виготовлення авторських ручок для письма він навіть бізнесом не називає: це «американське» захоплення за п’ять років стало способом його життя.

«Є на території колишнього Союзу ще пару десятків тих, хто робить ручки, але заробляти виходить тільки у мене. Це тонка ручна робота, а корпзамовлення мають на увазі певний обсяг», – говорить автор київського бренду Kaminskiy Studio.

Ярослав Камінський. K.Fund Media

Зробити ручку індійському принцу або попрацювати над подарунком синові президента однієї з країн Центральної Азії – такі зіркові замовлення йому вже доводилося виконувати.

Але навесні 2017 року до Ярослава звернувся Lexus. Точніше співробітники маркетингового агентства, яке займається просуванням «Toyota в Україні». Йому запропонували взяти участь у створенні крафтової колекції, вихід якої приурочений до 20-річчя моделі Lexus RX.

«Колекція створювалася на честь майстрів, які працюють над Lexus. Але сама ідея виявилася дуже близькою мені: вона про цінність ручної праці», – каже Ярослав.
Так Камінський став одним з 14 дизайнерів проекту, які славляться ручною роботою. Про суму контракту підприємець не повідомляє. При цьому не приховує, що в цілому вартість його однієї ручки стартує від $100.

Стати супергероєм

«Комікси в наших книжкових магазинах майже не представлені. Видавництву спочатку було складно повірити в прихований попит: комікси до цього не друкували. І все ж ми ризикнули», – розповідає куратор проекту видання DC українською мовою у видавництві «Рідна мова» Марія Шагурі.

Переговори з одним з найбільших американських видавництв DC Comics українці розпочали ще 2016 року

Детально обговорювалося, якими будуть перші видання і формат. Для здешевлення виробництва, а, отже, і вартості, розмір сторінок зробили трохи меншим.

В травні 2017 року перші чотири книжки з «Всесвіту DC» вперше вийшли в українському перекладі. Тираж кожної склав 2 тис., а вартість примірника – від 200 грн.

Марія Шагурі. K.Fund Media

«Найскладніше було знайти не зіркових перекладачів, а людей «в темі». Наші перекладачі самі читають комікси і відмінно орієнтуються в сленгу. На конкурс ми отримали близько 250 заявок, а відібрали 25 найкращих. Це все молодь», – ділиться Марія.

Усього цього року було видано десять культових коміксів і одна книжка в колекційній обкладинці – під вихід супергеройського фільму «Ліга справедливості». А до осені «Рідна мова» ще й перевидала чотири перші найменування.

«Це великий резонанс! – каже Шагурі. – Фанати багато писали і пишуть, всім було цікаво, чи буде продовження».
На 2018 рік заплановано 12 книжок. При цьому у видавництва «Рідна мова» ексклюзивні права на локалізацію коміксів DC в Україні, тому конкуруючі видання не з’являться.

Поділитися: