Досить себе жаліти: уривки з книги «До біса почуття»

1572
wallpaperpulse.com
Чому інколи шукати вирішення проблеми – неправильно та як справедливість може зруйнувати ваше життя

Психолог Майкл Беннет разом зі своєю дочкою, письменницею-сатириком Сарою, впевнені – деякі проблеми потрібно не вирішувати, а вчитись жити з ними. Можливості кожної людини обмежені, а витрачати життя на копирсання в собі – марна трата часу, вважають Беннети.

У 2015 році вони написали книгу «До біса почуття. Як вибратись з лайна» (у російському виданні – «Забий! Як жити без завищених очікувань, тверезо оцінювати свої можливості та перемагати труднощі»), де розповіли, що примарна надія, жалість до себе та відчай – найбільші вороги кожного з нас. Оригінальний підхід до вирішення проблем припав читачам до смаку.


Книга отримала світову популярність та стала бестселером New York Times.

K.Fund Media публікує уривки з українського видання книги, що виходить у видавництві «Наш Формат» у серпні цього року.

Корінь проблеми

Люди ненавидять визнавати те, що навіть якщо пошук коріння проблеми нікуди їх не привів, то це тому, що іноді він просто не працює. Існує купа проблем, на які ми ніколи не отримаємо відповіді. Немає нічого поганого в тому, щоб шукати відповіді, які дійсно можуть існувати. Але коли пошук не дає плодів, є велика ймовірність, що відповідей нема. Одержимість тим, щоб їх знайти, заважає зрозуміти, які ключі є справжніми і що вам робити далі.

Майкл Беннет
Майкл Беннет.youtube.com

Люди радше вірять у те, що, зібравши достатньо фактів, інформації й поділившись чесною емоцією, яку вони до того пригнічували і за яку їм, імовірно, соромно, вони знайдуть джерело і спосіб вирішення будь-якої проблеми.

Насправді ж знання того, що ти маєш погану звичку, зазвичай не дає тобі можливості її позбутися, а глибший пошук інформації іноді слугує виправданням очікування моменту, коли ж поганої звички легше позбутися, притому, що він ніколи не надходить. Тож сягати коріння проблеми — часто антитерапевтично, і в найгіршому разі — це величезна втрата часу.

Проблеми самооцінки

Люди вважають самооцінку ознакою доброго психічного здоров’я. Але якщо ми візьмемо до уваги, у скількох із нас вона базується на гарному зовнішньому вигляді, позитивному світосприйнятті, грошах чи просто удачі, така оцінка не видається значущою.

Cягати коріння проблеми — часто антитерапевтично

У Дональда Трампа із самооцінкою все більш ніж добре, але якщо те, що відбувається в нього ззовні, віддзеркалює його внутрішній світ, то його психічне здоров’я в біді.

Наступним доказом того, що ми ризикуємо, надаючи самооцінці завеликого значення, є люди, у яких вона занадто висока і які вважають себе унікальними і кращими за інших. Вони дуже погано усвідомлюють, що діють, як ідіоти, і завдають непотрібної шкоди. Вони пишаються своєю здатністю бути чесними й висловлюватися про правду, навіть якщо інші не говорять про неї через вихованість чи сором’язливість. Вони вірять у себе аж до самопоклоніння, і, що найважливіше, — вони зазвичай придурки.

Надмірна справедливість

Готовність іти на жертви заради справедливості — це те, що перетворює вас на хрестоносця чи мученика, у плащі чи без. Але те, що більшість хрестоносців у мультфільмах часто носять маски, форму й мають шаблонні обличчя, вказує на ще один побічний ефект жаги справедливості — вона стирає вашу індивідуальність.

Супергерои бывают только в кино
Супергерои бывают только в кино. laguiadelvaron.com

Якщо ви відповідаєте за друзів, сім’ю, батьківство й самозахист, ваша гонитва за справедливістю намагатиметься виправдати загрозу самому собі й таким чином встановлюватиме меншу пріоритетність для всіх інших речей, які роблять вас вами.

Враховуючи те, скільки зла ви можете спричинити, ганяючись за справедливістю, намагайтеся не довіряти своїм інстинктам, коли дуже хочеться виправити щось погане, прибити негідника, чи — найгірше — посадити його.

Благородні вчинки

Неправильно скеровані допомога без розбору й не вдумлива, а машинальна реакція лише завдають шкоди, витрачають ресурси і підвищують ризики. Так, це благородно — йти на жертви заради інших, але не тоді, коли шанси отримати користь низькі, а затрати й ризики високі.

Багато помічників за своєю природою не зацікавлені в аналізі рентабельності

Вони живуть, щоб допомагати, і вважають тих, хто аналізує ризики й прибутки, — безжальними, егоїстичними й боязкими. Вони радо б пожертвували всіма грошима родини заради невиліковно хворої дитини, незважаючи на вплив на здоров’я і добробут інших дітей, шанси яких вирости здоровими зменшуються з кожним благородним вчинком.

Завжди напоготові

Краще підготуйте себе до життя із придушеним роздратуванням, не зважаючи на кількість людей, які твердять, що це шкідливо для вас, вашого кров’яного тиску і вашої душі, і прийміть те, що ви не можете виявляти чи притлумлювати це почуття. Небезпеки ви не уникнете, але позбавите себе емоційних тортур, від яких зараз страждаєте.

Проблеми комунікації

Якщо ви не можете до когось достукатися, добре поміркуйте над тим, чому спілкування не спрацьовує, бо, ймовірно, це просто неможливо, і, що важливіше, — і не має спрацьовувати. Спілкування може завдати більше шкоди, ніж добра, коли те, про що ви намагаєтеся поговорити, взагалі не має обговорюватися.

Радость
Shutterstock

Зрештою усвідомлення того, що ваші комунікативні здібності обмежені, є визначальним, якщо ви маєте знати, коли замовкнути, лишити все таким, як воно є, і заспокоїти себе тим, що ви не відповідаєте за подальший розвиток подій.

Подібно до Майкла і Сари Беннет такий провокативний, але максимально чесний підхід обрав і Марк Менсон. У своєму бестселері «Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем» він весело, а подекуди навіть брутально розповідає, як знайти те, що для вас справді важливо, та ігнорувати все інше, щоб залишатися самим собою.

Поділитися: