Кар’єра і сім’я: 3 способи поєднати непоєднуване

4790
independent.co.uk
Сучасна жінка може успішно реалізуватися в обох сферах і бути при цьому щасливою. Доведеться лише дечого навчитися

Нещодавно я обідала з вісьмома дуже успішними в професії жінками віком від 35 до 74 років, пише генеральний директор консалтингової компанії з гендерних питань 20-First at Crossknowledge Group Ltd Авіва Віттенберг-Кокс у НВR.

«Їхні розповіді були характерними для досліджень, які я проводила, вивчаючи пари, в яких чоловік і дружина мають власну кар’єру. Одній із цих жінок щойно надали величезну можливість для кар’єрного зростання в іншій країні, однак їй довелося кілька місяців боротися, щоб чоловік погодився приєднатися до неї. Інша заради порятунку шлюбу вирішила піти у річну творчу відпустку й повернутися до навчання, аби забезпечити таким чином певний баланс у родині і трохи відпочити від складної роботи у двох останніх місцях. Третя ж спробувала працювати неповний робочий день у власній юридичній фірмі, але швидко зрозуміла, що стає професійно відстороненою. Вона обрала написання докторської дисертації. Її чоловік продовжив свою кар’єру», – розповідає Віттенберг-Кокс.

Цей досвід підтверджує висновок, який вона отримала після років досліджень:

Жінки, що мають кар’єрні амбіції, насправді можуть вибирати лише з двох варіантів, коли йдеться про їхніх партнерів

Це або партнер, який їх по-справжньому підтримує, або взагалі жодного партнера. Будь-який «проміжний» варіант зрештою перетворюється на трясовину, що вбиває моральний дух і кар’єру.

Важкий перехідний період

Усе це – проблеми незакінченого наразі переходу до нової реальності: ХХ століття бачило злет жінок, XXI століття побачить (або ні) адаптацію чоловіків до наслідків цього злету. Правда в тому, що цей перехід не є простим. Потужна негативна реакція людей буде регулярною, однак переваги порозуміння в цьому питанні потенційно величезні.

Річ не в тому, що чоловіки не є прогресивними або не підтримують своїх жінок. Вони щасливі мати успішних дружин, які багато заробляють. Вони аплодують їм та допомагають в усьому… поки це не заважає їхній власній кар’єрі.

Не всі чоловіки готові підтримувати кар'єрні амбіції дружин. Фото Shutterstock

Результати дослідження American Academy of Political and Social Science свідчать: саме через чоловіків у двох третинах випадків дружини вирішили покинути роботу, часто тому, що їм доводилося заповнювати так званий вакуум батьківства.

Жінки були шоковані та здивовані. Вони думали, що правила взаємодії були зрозумілими, що освічені люди в парі робитимуть усе по черзі, допомагаючи одне одному стати тими, ким можуть. Опитування випускників Гарвардської школи бізнесу яскраво ілюструє ці розбіжності.

Більше половини чоловіків очікували, що їхня кар’єра матиме пріоритет над кар’єрою дружин, тоді як більшість жінок сподівалися на егалітарні шлюби.

При цьому майже жодна жінка не розраховувала, що її власна кар’єра буде на першому місці

Розчарування виявляється глибоким і тривалим. Результатом його є відкладена реакція. Талановиті жінки, змушені через ставлення чоловіків занижувати свої устремління, вичікують свого часу. Після того як діти покидають родину, жінки нерідко роблять те саме. Близько 60% випадків розлучень серед людей, старших за 50 років, ініціюють жінки, часто для того, щоб спрямувати всю енергію на розвиток кар’єри.

Знайти баланс

Багато з того, що люди дізнаються про лідерство і тім-білдінг на роботі, можна успішно застосувати для встановлення балансу в сім’ї.

Бачення. Обговоріть довгострокові особисті і професійні цілі й регулярно переглядайте їх. Відсутність домовленостей і взаємної підтримки між подружжям може зруйнувати всі життєві стратегії. Чітко пояснюйте, яка саме підтримка буде бажаною.

Активне слухання. Найбільш поширеною скаргою жінок є те, що вони не відчувають, що їх почули. Натомість чоловіки зазвичай нарікають, що їх не цінують. Запровадьте регулярні сеанси слухання (мінімум щоквартально, а найкраще – щомісяця). Віддано, віч-на-віч, зосереджено, мовчки слухайте все, що хоче висловити ваш партнер. Потім повторіть те, що почули. Скоригуйте за необхідності. Тоді поміняйтеся. Звучить дивно? Ви зміните думку, коли побачите, що це рятує стосунки.

Підтримка жінками балансу між сім'єю і роботою вимагає майстерності. Фото Shutterstock

Зворотний зв’язок. Кожен цінує відгук, але він стає дедалі рідшим, як вдома, так і на роботі. Правило, що зазвичай рекомендується, – «5:1», тобто п’ять позитивних коментарів до кожного «конструктивного».

Люди люблять, коли ними захоплюються, особливо якщо це близькі

Тож «додайте гучності» і скажіть чоловіку/дружині, наскільки чудовим, блискучим, турботливим він/вона є, що ви цінуєте його/її підтримку. Звучить надто пафосно? Тільки до того моменту, поки ви не побачите, як в очах партнера спалахне вогник.

Підтримування жінками балансу між сім’єю і роботою потребує майстерності і самосвідомості, уваги і постійного коригування вчорашніх правил з огляду на сьогоднішні реалії. На роботі це означає адаптацію культур і систем компанії. Удома найбільше допоможуть стратегічна концентрація на зміцненні потенціалу обох партнерів упродовж усього сімейного життя, уважне слухання та регулярна похвала. Усе, що менше, – вчорашній день.


Катерина Чала Співзасновник і керуючий партнер MMI GROUP

Упевнена, що жінка і чоловік, які хочуть і зберегти сім’ю, і побудувати кар’єру, перебувають у рівних умовах. Обидві ці сфери самореалізації вимагають часу, сил і величезної роботи. Дуже важливо знайти баланс між ними, щоб зберігати одне, і будувати інше. І головне в цьому процесі – довіра. Наші жінки схильні брати на себе все – від батьківських зборів до відвідування з дитиною лікаря. Просто тому, що чоловік, як їм здається, зробить щось неправильно. Щойно ви сформуєте звичку довіряти – і з’явиться час не лише для кар’єри, а й для себе самої.

Для жінки важливо правильно розставити пріоритети і тримати баланс. Звісно, для цього доводиться чимось жертвувати – найчастіше часом. Але, як прекрасно колись зауважив шведський дипломат Девід Емтестам, «коли жертвують двоє – це вже не жертва».


Олена Малицька Інвестиційний директор Sterling Grace Group

Сьогодні багато успішних жінок поєднують кар’єру та сім’ю. Основна умова для цього, мабуть, – треба любити і те, і інше і знаходити баланс між ними.

Банально, але якщо шлюб заснований на взаємоповазі та партнерстві, а не на конкуренції, то успіхи кожного з подружжя стають загальною радістю сім’ї.


Амінат Сулейманова Керуючий партнер юридичної фірми AGA Partners

Очевидно, що сімейний лад у працюючих і непрацюючих жінок різний. Але чи є поганим котрийсь із них? У кожному виборі є сильні і слабкі сторони. Якщо жінка любить свого чоловіка, дітей, то вони не будуть обділені теплом і турботою за будь-якого її графіка. Але є інший аспект: жінки, що побудували кар’єру, фінансово незалежні та соціально реалізовані, легше приймають рішення про розлучення, якщо більше не відчувають важливості і цінності стосунків. Такі жінки важче йдуть на компроміси із собою, адже розуміють, що можуть вижити самостійно. Тож кар’єра дружини може загрожувати лише тій сім’ї, яка тримається на залежності жінки від чоловіка. У всіх інших випадках це просто інший режим сім’ї.


Октябрина Лисовська Керуючий партнер групи соціального бізнесу О2

Щедрість, вдячність, гумор, любов і довірливе спілкування – універсальні інструменти та must have щасливої дружини й успішного керівника. Ці якості – не вроджений хист, їх необхідно розвивати і постійно тренувати. Вони напрацьовуються переважно через вихід із зони комфорту. Не так давно я стала користуватися двома чудовими інструментами, завдяки яким почуваюся щасливішою і на роботі, і вдома. Перше – це правило однієї години: коли я відчуваю гнів, то відхожу від ситуації на одну годину. Друге – практика медитації. І ще я постійно вчуся в людей, які здаються мені прикладом синергії і в бізнесі, і в сімейному житті.


Наталія Ісаічєва Психолог

Не відмовляйте собі в можливості почуватися щасливою та реалізованою і в кар’єрі, і в родині. У цьому допоможуть кілька важливих правил.

Перше – правильно використовуйте час. Є час, який ви присвячуєте тільки роботі, і час, який ви проводите зі своєю сім’єю.

Друге – перемикайтеся з однієї ролі на іншу. Залиште всі думки про роботу за дверима, коли переступаєте поріг будинку. Вашої уваги має вистачати всім членам сім’ї, а також для прийняття важливих рішень. Вільний час із сім’єю слід проводити якісно. Одна справа, коли ви просто сидите поруч, а інша – коли ви разом щось робите.

Третє – розподіляйте повноваження між членами сім’ї. Не дозволяйте, щоб левова частка домашньої роботи була на ваших плечах – це застаріла практика. Пам’ятайте лише, що чоловіки не люблять, коли на них тиснуть, вимагають і домінують. Чоловік – ваш партнер, а не підлеглий.

Четверте – не бійтеся делегувати повноваження. Якщо є можливість, користуйтеся послугами нянь, домогосподарок і клінінгових фірм.


До речі, кожен працюючий батько постійно перебуває у стані стресу. Нормально почуватися пригніченим, маючи велику кількість справ і безліч вимог. Але є 4 простих і ефективних методи, які допоможуть стати спокійнішим і взяти ситуацію під свій контроль.

Поділитися: