Жанна Крючкова: «Full‑time МВА – це як похід у гори з рюкзаком і спорядженням»

До чого готуватися абітурієнтам, скільки коштує навчання і чи вартує це витрат і зусиль

Засновниця і керуючий партнер Jansen Capital Management, заступниця голови ради директорів будівельної компанії Stikon Ltd. Жанна Крючкова увійшла до рейтингу кращих студентів світу випуску 2016 Executive MBA.

Вона розповідає про програми МВА, вартість навчання, про те, навіщо мати членство в клубах і асоціаціях, і чому інтроверти є успішнішими  менеджерами.

– Як відбувається процес навчання в бізнес-школі?

– Ти можеш обрати коротку або довгу програму. Якщо ти береш коротку програму (а дуже багато бізнес-шкіл пропонують блок на один тиждень), то це нові враження. Це можна порівняти з легким морським круїзом. А коли ти вибираєш довгу програму – це як похід у гори з рюкзаком і з усім спорядженням. Буде холодно, мороз, дедлайни горітимуть, буде велике навантаження. І ти підписуєшся на довгу експедицію, в якій буде нелегко.

– Як це виглядає на практиці?

– Досить подивитися на графік, який ти отримаєш з іспитами і з термінами здачі робіт. Тобто ти будеш бачити: 2 січня здати роботу. Припустимо, з фінансів. А вже 9-го треба здати наступну роботу. Потім у тебе два дні перерви і починається наступне завдання. І це постійно. Графік нон-стоп йде протягом двох років.

У бізнес-школах є правило, що роботу можуть повернути на доопрацювання через низьку якість максимум два рази. Третьої спроби немає, відразу йде відрахування. Гроші не повертають. І немає ніяких гарантій, що тебе не відрахують на останній сесії. А ти заплатив понад 100 тисяч швейцарських франків. Якщо взяти ще усі відрядження, зазвичай це discovery expeditions до Бразилії, Китаю, Індії, Америки, – навчання обходиться дорого.

– У яку суму може обійтися навчання разом з подорожами та відрядженнями?

– Близько €130-150 тис. У поїздках це залежить від того, які готелі вибираєте і яким класом летите. Але сама база навчання – €100-110 тис.

– Ви їдете у відрядження, а потім вам дають завдання за підсумками поїздки. Вірно?

– Навпаки. Тобі до поїздки дають завдання, з яким ти маєш впоратися під час відрядження. Наприклад, коли ми їздили в Індію, нам дали фармацевтичну компанію Сipla. До неї був причетний Махатма Ганді, і ми прописували її стратегію. Як це відбувається: за 2 тижні тобі висилають 600 сторінок по компанії, ти це вивчаєш, плюс сам розшукуєш інформацію у всіх доступних джерелах. Потім летиш у відрядження, проводиш зустрічі та за результатами досліджень маєш підготувати доповідь і виступити перед топ-менеджментом зі стратегічними ініціативами. Бізнес-школа спеціально підбирає для тебе індустрію, в якій ти ніколи не працював. Виходить екстремальне занурення. Це робота під тиском і часу на розкачку немає. Крім знань, це відмінна перевірка на стійкість до стресів.

– Вам повертали роботи?

– Одного разу, так. Причому найпростішу (сміється). Навчання поєднується з роботою в реальному бізнесі. Я освоювала нову для себе індустрію – будівництво. Був дуже напружений графік по основній роботі, і я не дописала останній розділ. А роботу потрібно здати обов’язково вчасно. Наприклад, дедлайн звучить – 23:45 ночі. Якщо ти її відправляєш о 23:46, то портал закритий. Відповідно, щоб встигнути, я вирішила не дописувати останній розділ. Мені повернули цю роботу.

Про зв’язки

– Вважається, що в хорошій бізнес-школі напрацьовуються майбутні зв’язки для бізнесу. Це так?

– Якщо вам потрібні зв’язки по всьому світу, ви їх цілковито отримаєте. Крім своєї групи, ви маєте доступ до всіх випускників на глобальному рівні. Ви можете відвідувати заходи, ви відразу перебуваєте в правильному оточенні, і це на все життя. Але якщо ви збираєтеся залишатися тільки в Україні, у вас немає глобальних амбіцій, то для вас це зайве. Якісна школа в нашій країні відкриває вам зв’язки на національному рівні, і це може бути набагато практичніше для вас.

– Чи доводилося під час навчання чимось жертвувати: спілкуванням з сім’єю, вільним часом?

– Я не люблю слово «жертвувати». Правильне навчання збагачує і розширює твоє життя. Якщо ти ніч пробудеш за комп’ютером, і з задоволенням пишеш роботу, це жертва чи збагачення?

Без провалів не буде успіху

– Від чого залежить успіх у бізнесі? Вважається, що в значній мірі від хороших зв’язків і відносин з людьми.

– Бізнес – це не технології, бізнес – це люди. Люди – це психологія. Я завжди рекомендую слухачам мати членство у багатьох клубах, наприклад, у профільних, непрофільних асоціаціях. Чим вище рівень спілкування і якість комунікації, тим, безумовно, легше робити бізнес. Яким би ви бізнесом не займалися, вам знадобиться високий рівень соціальної усвідомленості. І навіть ті люди, які народжені інтровертами, усвідомлено працюють над тим, щоб мати членство у клубах і асоціаціях та регулярно приходити на зустрічі. Інтровертам це буває важко. Але вони розуміють, що це їх стратегічний вибір. Їм потрібно вибудовувати спілкування, і вони роблять це свідомо, і бувають часто успішнішими за природжених комунікаторів.

Дослідження у великих корпораціях продемонстрували цікаву річ: інтроверти на перших позиціях виявилися найуспішнішими менеджерами. Знаєте, сила океану в його глибині. Тобто їм нелегко прийти наверх, бо швидше добираються ті, хто є харизматичнішими. Але якщо така вдумлива людина з хорошими споглядальними здібностями туди добралася, дослідження показують, що вона є успішнішою.

– Яку пораду ви би дали підприємцям-початківцям?

– Не боятися помилятись. Ті, хто побував в Кремнієвій долині, знають, яка там культура. Провали – це добре. У всіх бізнес-школах є насичена робота з психологами та курс з лідерства, де гуру вас будуть «тренувати на провали», тобто не боятися їх, бути до них готовими, змінити до них ставлення. Якщо не буде провалів, ніколи не буде і великих успіхів.