Жадоба і слава: 8 найкращих книжок про Волл‑стрит

269
investors.com
Найцікавіші історії зі світу фінансових геніїв і шахраїв

Волл-стрит – царство грошей. Великих і дуже великих грошей. Це територія амбіцій і ризиків. Щоб досягти тут успіху, треба бути людиною особливого типу. Ексцентричність тут цілком звична річ, а цинізм часто є необхідною для виживання рисою. Усе це створює багате середовище для оповідок.

K.Fund Media вибрав вісім найцікавіших історій про героїв Уолл-стріт. Книги познайомлять з теорією і практикою гри на біржі, а також розкриють найяскравіші шахрайські схеми і махінації.

«Покер брехунів», Майкл Льюїс

Liar’s Poker: Rising through the Wreckage on Wall Street, 1989 

Книга, що наче з’явилася нізвідки, не лише стала першою в письменницькій кар’єрі Майкла Льюїса – вона також фактично пророкувала падіння The Solomon Brothers. Дрібниць тут немає. «Покер брехунів» – це напівавтобіографічна оповідь про недосвідченого Льюїса, який покидає Прінстон і йде працювати на Волл-стрит. Згодом він усвідомлює, що Волл-стрит радше пацюче гніздо і тікає, щоб стати письменником. Упродовж багатьох років різні люди намагалися розповісти цю історію, але Льюїсу це вдалося найкраще завдяки його уважному оку, умінню розповідати (яке дехто вважає, нав’язливим) та особливому стилю. Тож не дивно, що Льюїс став одним із найвидатніших письменників нон-фікшн бізнес-літератури нашого часу.

«Жадоба і слава на Волл-стрит: падіння дому Леманів», Кен Олетта

Greed and Glory on Wall Street: The Fall of the House of Lehman, 1986

Кен Олетта, відомий письменник і журналіст, розповідає про злет і падіння дому Леманів 1.0. Книжка не лише оповідає про Волл-стрит, а й знайомить нас із такими грандами інвестиційного бізнесу, як Піт Петерсон, Стів Шварцман, Ерік Ґлічер, Роджер Альтман, Дік Фулд та багатьма іншими. «Жадоба і слава» є ілюстрацією класичної боротьби між старою та новою Волл-стрит – жорстокої війни, що повторюватиметься десятки разів упродовж років. У повісті Кена Олетти дім Леманів (Lehman Brothers Holdings, Inc. – американський інвестиційний банк) загинув, а пізніше відродився (як ми тепер знаємо – лише для того, щоб удруге перетворитися на руїну в 2008-му). Чи відродиться Lehman Brothers знову? Не бийтеся об заклад, що ні.


«Шайка злодіїв», Джеймс Стюарт

Den of Thieves, 1992

Володар Пулітцерівської премії Джеймс Б. Стюарт, як Олетта і Льюїс, фактично заслуговує на власну категорію, адже написав багато епічних бізнес-книжок. Однак ця книжка особлива. «Шайка» – відмінна робота про скандали 1980-х років у сфері інсайдерської торгівлі (Іван Боскі), а також про зростання й падіння Drexel Burnham Lambert (велика інвестиційна фірма на Волл-стрит). Оповідь захоплює, наче гарний детектив, тож навряд чи вам вдасться відкласти книгу, доки не дочитаєте її.


«Спогади біржового спекулянта», Едвін Лефевр

Reminiscences of a Stock Operator, 1923

Просто дивовижно, що роман «Спогади біржового спекулянта», опублікований майже століття тому, залишається актуальним і сьогодні. Ця книжка – тонко завуальована біографія Джессі Лівермора, відомого торговця, який розпочав свою кар’єру в спекулятивній біржовій конторі на початку ХХ століття. Розважальний, але при цьому дуже повчальний історичний роман Лефевра розкриває нюанси фондового ринку і психологію торгівлі та пропонує вічну пораду для тих, хто працює в цій сфері.


«Більше гроші, ніж бог»*, Себастіан Маллабі

More Money Than God: Hedge Funds and the Making of a New Elite, 2010

Книжка Маллабі «Більше гроші, ніж бог» докладно описує історію розвитку особливого типу інвестиційної діяльності – від першого гедж-фонду, запущеного Альфредом Вінслоу Джонсом 1949 року, до титанів сьогодення. Маллабі присвятив розділ кожній із головних легенд гедж-фонду, включаючи Джуліана Робертсона, Стенлі Друкенміллера, Джорджа Сороса та інших. Книга допоможе якнайкраще зрозуміти цих людей, особистість яких більша за їхні життєві досягнення.


«Надто великі задля краху», Ендрю Росс Соркін

Too Big to Fail: The Inside Story of How Wall Street and Washington Fought to Save the Financial System from Crisis – and Themselves, 2009

«Надто великі задля краху» – напевно, найбільш повна розповідь про фінансову кризу 2008 року. Соркін розглянув максимум аспектів цієї масштабної події. Ця книга – насичена подробицями інсайдерська історія про причини краху і його безпосередні наслідки.


«Криза», Ніл Барофський, 2012

Bailout, 2012

Захоплива розповідь про те, як фінансова криза розгорталася у Вашингтоні. Ніл Барофський – колишній прокурор у прокуратурі США південного округу Нью-Йорка. Як спеціальний генеральний інспектор він наглядав за Фондом термінової допомоги в $700 млрд. Його повна деталей розповідь про залаштункову діяльність фонду шокує. У своїй роботі Барофський викриває факти неправомірного використання коштів фонду, розповідає про перепони, які ставили посадовці Міністерства фінансів і про те, як Волл-стрит та Вашингтон працювали разом, щоб врятувати банки.


«Коли геній зазнає поразки: злет і падіння компанії Long-Term Capital Management», Роджер Ловенштайн

When Genius Failed: The Rise and Fall of Long-Term Capital Management, 2000

Це дивовижна книжка з багатьох причин, не останньою з яких є історія про такого собі Джона Мерівезера, менеджера гедж-фондів, пов’язаного зі скандалом у Salomon Brothers (див. «Покер брехунів» вище). Мерівезер також створив разом з економістами – нобелівськими лауреатами гедж-джиггернаут Long-Term Capital, що згодом вивів із рівноваги фінансові ринки. Пізніше цей геній заснував JWM Partners, однак компанія не витримала фінансової кризи 2008 року і закрилася вже наступного року. Тоді Мерівезер запустив нову фірму та фонд, JM Advisors, але з меншим успіхом. Тож і генії зазнають поразки.

Поділитися: