«Зелений» дайджест: 5 подій цього року, які варто згадати з нагоди Дня Землі

267
Shutterstock
Як людство дає раду глобальному потеплінню та вимиранню видів

Наша планета продовжує нагріватися. Льодовики невблаганно тануть – підіймається рівень Світового океану. Але попри різке скорочення біорозмаїття, непередбачувану погоду та прогнози щодо сповільнення Гольфстріму, усе більше країн готуються не до апокаліпсису, а до низьковуглецевого майбутнього, в якому можна буде повернути зниклі види тварин.

K.Fund вирішив нагадати про кілька подій 2018 року, що вже стали історичними віхами.

Перша електроавтострада

У Швеції, що прагне стати повністю незалежною від викопного палива до 2030 року, відкрили дорогу для електромобілів, яка дає їм можливість підзаряджатися на ходу. Енергія надходить із двох залізничних рейок через рухомий кремпіль, що кріпиться до нижньої частини транспортного засобу. Він підіймається, коли машина здійснює обгін. Таке технічне рішення дасть змогу надалі зменшити розміри батарей та їхню вартість.

Дороги, що заряджають електромобілі, – уже реальність
Дороги, що заряджають електромобілі, – уже реальність. Vimeo

Близько двох кілометрів електричних рейок зв’язують аеропорт Стокгольм-Арланда з логістичним вузлом на околицях столиці.

Вартість одного кілометра такої дороги сягає €1 млн, але, за підрахунками уряду, це у 50 разів менше, ніж будівництво трамвайного сполучення. Швеція вже розробила загальнонаціональний план для подальшого впровадження технології.

До речі, в Китаї вже побудували «розумну» дорогу з датчиками і сонячними батареями.

Відмова від буріння

Нова Зеландія ухвалила рішення більше не видавати дозволів на розвідку нафти й газу на своєму шельфі.

Опозиція не бачить у цьому жодного сенсу й назвала реформу «економічним вандалізмом», який неминуче призведе до скорочення робочих місць (утім, у нафтогазовій галузі країни працює близько 4,7 тис. осіб).

«Зелене» світло майбутнього: 3 книги про перспективи енергетики від інноваторів

За словами прем’єр-міністра Нової Зеландії Джасінди Ардерн, такий крок відповідає курсу на вуглецевий нейтралітет, передбаченого Паризькою угодою. Новозеландський уряд заповзявся протягом десяти років посадити в країні мільярд дерев та пообіцяв надати регіонам фінансову підтримку у реформі інфраструктури задля повного переходу на відновлювані джерела енергії до 2035 року.

Природоохоронна група Forest & Bird називала рішення уряду надзвичайно важливим з огляду на те, що у водах Нової Зеландії водиться половина китових та дельфінових, серед яких є й червонокнижні.

Суверенний борг в обмін на захист морської екосистеми

Сейшельські острови зобов’язалися берегти флору та фауну Індійського океану в обмін на списання частини свого державного боргу. Країна поступово збільшить розмір захищених територій від 0,04% до 30%. Угода передбачає, що до 2021 року біля сейшельських берегів постане морський парк у 210 тис. кв. км (розміром з Білорусь), що допоможе зберегти, зокрема, кораловий атол Альдабра, відомий своїми ендемічними видами. Такого плану угода є прецедентом.

Захищені території Сейшел поступово зростатимуть
Захищені території Сейшел поступово зростатимуть. offshorewealth.info

Її ініціатором стала американська благодійна організація захисту природи Nature Conservancy, а серед ключових інвесторів – фонд актора та активіста кліматичного руху Леонардо Ді Капріо.

Вона допоможе врятувати морських корів – найбільш вразливий у цьому регіоні вид, а також велетенських черепах, довгоносих дельфінів, великих морських дияволів та горбачів. Сейшельський уряд сподівається, що такий крок на користь і населенню островів, адже запобігатиме поглибленню наслідків глобального потепління, серед яких і їх затоплення.

Права дощового лісу

Вищий суд Колумбії звернувся до уряду країни з проханням вжити заходів для протидії масштабному винищенню Амазонії, що є одним із ключових чинників зростання викидів парникових газів.

Усе більше країн готуються не до апокаліпсису, а до низьковуглецевого майбутнього

У висновку суду зазначено, що дощовий ліс вирубували, щоб збільшити площі пасовищ і сільськогосподарських угідь, вирощувати кокаїнові культури, незаконно видобувати корисні копалини та заготовляти деревину.

Природозахисники назвали це історичним моментом для Латинської Америки, адже феміда країни визнала, що дощовий ліс на території Колумбії має бути захищений задля прийдешніх поколінь, і навіть проголосила його суб’єктом права (прирівнявши таким чином його інтереси до інтересів громадян).

Надія у пробірці

Помер останній самець північного білого носорога. 45-річний Судан (90 років – якщо конвертувати у роки людини), що мешкав у Кенії в заповіднику Ol Pejeta Conservancy, через свій похилий вік мав низку проблем зі здоров’ям. Спроби спарувати його з двома останніми самками виду – його донькою та внучкою – зазнали невдачі.

Є надія, що завдяки технологіям удасться відродити деякі зниклі види тварин
Є надія, що завдяки технологіям удасться відродити деякі зниклі види тварин. climateinfo.org.ua

Вчені зібрали генетичний матеріал Судана і тепер покладають сподівання на розробку методів штучного запліднення, на яке збирали кошти через акаунт у додатку для знайомств Tinder.

У природозахисній організації WildAid висловлюють надію, що загибель Судана спонукає світову спільноту вжити серйозніших заходів для припинення торгівлі рогами носорога, яка через безкарність браконьєрів продовжує процвітати.

 

Читайте також: 9 книг від засновників Greencubator братів Зінченків

Поділитися: