«Зелене» світло майбутнього: 3 книги про перспективи енергетики від інноваторів

600
Shutterstock
Спалювати викопне паливо не лише шкідливо, а й дедалі менш вигідно

Саме час позбутися звички називати відновлювані джерела енергії (ВДЕ) альтернативними. Після підписання Паризької угоди щодо скорочення викидів парникових газів вони дедалі впевненіше перетворюються на мейнстрим.

Наприкінці 2017-го Світовий банк заявив про повну відмову від інвестицій у викопне паливо протягом наступних двох років. Через його згубний вплив на клімат і численні свідчення про порушення індустрією прав людини третя найбільша у світі страхова компанія AXA пообіцяла вивести €700 млн інвестицій з нафтоносних пісків і €2,4 млрд – з вугільної галузі. Навіть ING, який тривалий час був провідним інвестором вугільної енергетики, оголосив про намір до 2025 року повністю припинити фінансувати цей напрям, який нині приносить банку більш ніж 5% доходу.

У 2016 році сума інвестицій у ВДЕ у світі становила $297 трлн, а в теплоенергетику – $143 трлн. Компанії-гіганти Mitsubishi Hitachi, General Electric і Siemens переорієнтовуються на «зелену» енергію.

За підрахунками вчених Стенфордського університету та Університету Каліфорнії, до 2050 року світ заряджатимуть вітер, сонце і вода. Щоби розібратися у тому, як саме це відбудеться, не завадить ознайомитися з літературою про зміну енергетичної парадигми, яку радять інноватори.

«Стала енергія без гарячого повітря» Девіда МакКея, 2008

Sustainable Energy – without the hot air

За словами засновника Microsoft Білла Гейтса, це одна з найкращих книг про енергетику з усіх, що були написані. Головна її цінність у тому, що вона створена з просвітницькою метою і має практичне застосування. Її автор, професор фізики Кембриджського університету Девід МакКей, не розповідає про глобальне потепління як таке, натомість звертає увагу на те, що варто було б змінити в енергетичному секторі, аби звести викиди двоокису вуглецю до мінімуму. Книга насичена розрахунками і допомагає читачу сформувати уявлення про власні енерговитрати. Щоби кожен з нас не боровся з вітряками у намаганні стати екологічно свідомішим громадянином і правильно розставляв пріоритети, МакКей розвінчує поширені міфи. Приміром, про те, що залишити зарядний пристрій від мобільного телефона у розетці – екозлочин, а витягти – тріумф ощадливості. Правда в тім, пише він, що на кону лише 0,01 кВт на день. Стільки бере на ходу середньостатистична машина за одну секунду. Тож зарядний пристрій із розетки слід виймати, але не варто з приводу цього так багато сперечатися, вважає МакКей.

В електронному вигляді книгу можна завантажити тут.


«Перевинайдення вогню: жорсткі бізнес-рішення для нової енергетичної ери» Еморі Ловінса, 2011

Reinventing Fire: Bold Business Solutions for the New Energy Era

«Уявіть енергію, якої не треба боятися. Немає ніяких кліматичних змін. Немає розливів нафти, загиблих шахтарів, брудного повітря, спустошених земель, скорочення дикої природи. Немає енергетичної бідності. Жодних воєн через чорне золото, тиранії чи терористів. Нічого вичерпного. Нічого, що потрібно скорочувати. Жодних проблем. Тільки повсякчас вдосталь енергії, доброякісної і доступної для всіх назавжди», – так спеціаліст зі сталого розвитку Еморі Ловінс описав те, чого нам потрібно прагнути. Авжеж, це схоже на опис утопії. Але, як зауважують члени Римського клубу, Ловінс був одним з небагатьох візіонерів, що передбачили трансформацію енергетичної індустрії ще тоді, коли цим ніхто по-справжньому не переймався. Викопне паливо на певному етапі сприяло прогресу людства, хоч і з серйозними наслідками для довкілля, але на тлі того, як енергія з відновлюваних джерел стає дедалі доступнішою, його використання сьогодні втрачає свою доцільність, переконаний Ловінс. Колишній президент США Білл Клінтон назвав «Перевинайдення вогню» «мудрою, детальною та зрозумілою програмою дій». Вона містить економічно обґрунтовані рішення задля руху до нової енергетичної ери. Перехід до неї до 2050 року, за підрахунками автора, буде щонайменше на $5 трлн дешевшим, ніж підтримка наявної системи.


«Мережа: зношені дроти і наше енергетичне майбутнє» Ґретхен Бакке, 2016

The Grid: The Fraying Wires Between Americans and Our Energy Future

Авторка цієї книжки антрополог Ґретхен Бакке цікавиться тим, що роблять люди, коли системи, на які вони покладалися, раптом виходять з-під контролю. Збудована колись нашвидкоруч електромережа США, про яку вона пише, наразі перебуває у такому занедбаному стані, що може не витримати різкої зміни погодних умов. Однак найбільшу загрозу для неї становлять ВДЕ. Ця система постала в епоху монополії, централізації та стандартизації як рушійних сил прогресу. А тепер, коли американці стають нацією, що культивує розмаїття потреб, зокрема й в енергоспоживанні, її масивність і застарілість створюють низку ризиків. Інвестиції у «зелену» енергію роблять електромережу дедалі вразливішою. Її потрібно негайно реформувати, стверджує авторка: «Газ, нафта чи вугілля живлять Америку не більше, ніж, імовірно, одного дня живитимуть вітер, сонце чи припливи. Америку живить електроенергія». Гейтс на пару із засновником Facebook Марком Цукербергом рекомендує «Мережу» як книгу, що описує на перший погляд банальні речі, які насправді є приголомшливими.


Вам буде цікаво: «Зелені» неформали: хто стояв біля витоків екологічного бізнесу
Поділитися: