Замість директиви: 5 рекомендацій щодо того, як створити корпоративну культуру

культура
Та чим це допоможе вашій компанії

Результати роботи будь-якої компанії безпосередньо залежать від ефективності її співробітників. Саме ефективності роботи своєї команди прагне кожен власник бізнесу. Однак ефективності можна досягати різними методами.

Одним з найпоширеніших підходів в управлінні людьми є директивний метод, побудований на жорсткій субординації, регламентах, правилах, точках контролю. Здавалося б, чим більше дисципліни в роботі, тим краще, проте цей підхід має низку побічних ефектів. Головний з них – у процесі постановки завдань не враховуються справжні бажання співробітників. Наявність влади у керівника дає йому змогу роздавати розпорядження і змушувати співробітників робити те, що він вважає правильним. Такий підхід подібний до антибіотика – дає швидкий ефект, але має багато побічних негативних наслідків. Надмірне захоплення керівника директивними методами управління позбавляє співробітників самостійності, ініціативи, залученості, проактивності та низки інших проявів.

Продовжуючи паралель з медициною, можна сказати, що альтернатива таблеткам – розвиток імунітету 

Так само і в бізнесі – альтернативою, яка знижує потребу в адміністративних методах, є корпоративна культура компанії. Це єдиний набір звичок, якими живе команда. Саме щоденні звички визначають те, як люди поводяться на роботі, як вони спілкуються між собою, з клієнтами, наскільки відповідально підходять до поставлених завдань. У цій статті я дам кілька простих рекомендацій, як почати будувати сильну корпоративну культуру в своїй компанії.

Важливо розуміти, яку корпоративну культуру ви хочете побудувати

Складно побудувати будинок, не маючи жодного проекту, креслення або хоча б уявлення про нього. Це також стосується і корпоративної культури. Потрібно уявити собі, що уособлюватиме ідеальну корпоративну культуру, та захотіти реалізувати цю картинку в своїй команді. У цьому допоможе література та історії успіху інших компаній, які вас надихають. Іншими словами – побудова корпоративної культури починається з мрії та чіткого уявлення про те, що ви хочете створити.

Про корпоративну культуру потрібно багато говорити з командою

Якщо ви взагалі не розмовляєте з командою про те, яку культуру хочете створити, і не пояснюєте, чому це важливо, то побудувати її вкрай складно. Команда має розуміти ваші пріоритети і важливість реалізації мети та поділяти ці погляди.

Необхідно забезпечити якісний склад команди

Важливо розуміти, що не з кожним співробітником  ви побудуєте сильну корпоративну культуру. Існують вкрай токсичні люди, з якими апріорі складно досягти амбітних цілей. Такі співробітники постійно саботуватимуть роботу і погіршуватимуть атмосферу, яку ви прагнете створити. Таких людей потрібно виявляти і одразу з ними прощатися.

Виробляйте правильні мисленнєві звички у співробітників

Корпоративна культура – це набір звичок співробітників. Передусім не на рівні дій, а на рівні мислення. Це стосується ставлення працівників до поставлених завдань, взаємин у колективі, ставлення до клієнтів, здатності ставити цілі та досягати їх.

Крім постійного діалогу зі співробітниками про важливість корпоративної культури, важливо точково коригувати поведінку кожного співробітника, забезпечуючи зворотний зв’язок (не директивно, а закликаючи до усвідомленості) щодо того, де він діяв відповідно до корпоративної культури, а де сталося відхилення.

Зробіть керівників «адвокатами» корпоративної культури

Оскільки компанія – це великий організм, жодному власникові бізнесу не під силу впровадження корпоративної культури на всіх рівнях самостійно. Допомогти можуть керівники підрозділів. Вони мають ревно відстоювати корпоративну культуру в компанії і в разі виявлення будь-яких  відхилень одразу ж починати з ними боротися. У принципі, в компанії зі здоровою корпоративною культурою такий самий підхід повинен застосовувати і кожен співробітник компанії. Я називаю це імунітетом корпоративної культури, коли вона захищає себе сама від будь-яких спроб її зруйнувати.

Зазначені рекомендації є найважливішими принципами, на яких ґрунтується процес створення корпоративної культури. Важливо пам’ятати, що побудова корпоративної культури – це нейрохірургічна робота, тривала та ретельна. І основне, що для цього необхідне, – терпіння.

Я рекомендую книги, що допоможуть надихнутися ідеєю сильної корпоративної культури:
Тоні Шей «Доставка щастя»
Джим Коллінз «Від хорошого до величного»
Стівен Кові  «Лідер у мені»
Девід Хенна «Лідерство на всі часи»

Поділитися: