Закриття компанії: 5 стадій переживання втрати улюбленої роботи

1406
Shutterstock
Як упоратися із негативом на кожному із етапів

Людське життя повне перемін. Як великі, так і маленькі проекти в будь-який момент можуть закритися, а співробітники – потрапити під скорочення. Але коли ваша робота є по-справжньому улюбленою, її втрата може сильно травмувати. K.Fund Media з’ясовував, через які стадії прийняття неминучого проходить співробітник, якщо його компанія закривається. І як впоратися з кожним з етапів.

Як то кажуть, тут все «по класиці». Американський психолог Елізабет Кюблер-Росс в 1969 році висунула теорію про 5 стадій переживання втрати: заперечення, злість, торг, депресія та прийняття. Стадії не обов’язково йдуть у зазначеному порядку, іноді вони хаотичні або присутні не всі.

1

Заперечення

Впізнай себе: Те, що відбувається навколо, здається дурним жартом. Зараз шеф посміхнеться і скаже «ну, годі тобі, друже, це я тебе розіграв». Ну не можеш же ти, великий фахівець, раптом залишитися без улюбленої роботи. Та ну, маячня якась! Зараз зробиш вигляд, що нічого не сталося і воно зникне як страшний сон.

Слова-тригери: це помилка, бути не може, насправді усе не так

 

Надія Мілюхіна, лікар-психолог

Не зникне. Така модель поведінки дуже нагадує поширену оману страусів – сунути голову в пісок. Перше, що потрібно робити – просто глибоко дихати. Також на стадії заперечення підійде будь-яка дія, яке знижує тривожність. Можна, наприклад, розібрати бардак на робочому столі.

 

Ірина Клейменова, HR Generalist компанії ITProsteer

Ось він, папірець. Ось наказ. Ось уже трудова на руках, а повірити все ще нереально. Все, що потрібно, – це прийти до спокою практично за будь-яку ціну. Всі новини сприймати легше на «холодну голову».

2

Злість

Впізнай себе: Та як же так? Це все винуватий колега, що займався цим ось важливим кейсом. Провальним! А якби не провальним? Та вони всі просто в носі мають ту компанію! Лише я один тут щось робив!

Слова-тригери: це все через вас, ви винні, ви радієте, а в мене горе.

 

Надія Мілюхіна, лікар-психолог

Емоція «злість» превалює на цій стадії. Накопичення злості може призводити до розвитку психосоматичних розладів, тому краще її все-таки пережити. Впоратися допоможе будь-який вид соціально прийнятного сублімування: стрілянина в тирі, биття боксерської груші, крик далеко в лісі / в центрі поля / над урвищем.

 

Ірина Клейменова, HR Generalist компанії ITProsteer

І я скажу про сублімації. Позбутися гніву можна тільки випустивши його: пограти в страйкбол, постріляти в тирі, покидати м’яча та навіть погамселити подушку.

3

Торг

Впізнай себе: А раптом, якщо працювати завзятіше, то суд змінить рішення про банкрутство? А може, ми тим же складом зробимо новий проект, так би мовити, із «сірників та жолудів».

Слова-тригери: якщо я зроблю ось це, то ситуація покращиться, треба лише знайти підхід і домовитися.

 

Надія Мілюхіна, лікар-психолог

На жаль, життя – не східний базар і торгуватися марно. Все, що провокує цю розумову «жуйку» – погано. На цій стадії працює те, що відволікає від таких думок. Арт-терапія або плавання стануть в цьому добрими помічниками.

 

Ірина Клейменова, HR Generalist компанії ITProsteer

Тут я можу порекомендувати або медитацію, або йогу або якийсь спокійний спорт. Від цих думок важливо відволіктися якомога швидше.

4

Депресія

Впізнай себе: Я ніколи більше не знайду такої хорошої роботи. Адже нова робота повинна бути виключно кращою за попередню: зарплатня вища, ще цікавіше і графік ще зручніший… І так, куди ж без соцпакету? А таких пропозицій на ринку просто немає! Все пропало!

Слова-тригери: все жахливо, все погано, я в безвихідній ситуації

Надія Мілюхіна, лікар-психолог

Жалощі до себе – не найкращий помічник у пошуку роботи. Хоч заняття і захоплююче, але подекуди відверто шкідливе. Позитивні емоції (відвідини цікавих заходів, більше сну і правильне харчування) допомагають пережити цей період.

Алкоголь на цьому етапі суворо протипоказано, оскільки він пригнічує нервову систему та поглиблює депресивний стан!

 

Ірина Клейменова, HR Generalist компанії ITProsteer

Спілкування з друзями – вірний спосіб зупинити розвиток цього стану якомога швидше. Звичайне ниття може легко і непомітно перерости в клінічну форму депресії. Важливо багато спілкуватися, ходити на співбесіди, ще можна читати статті про ефективний пошук нової роботи.

5

Прийняття

Впізнай себе: Мені все ще страшно, але вибору немає. Я працював в цьому місці не дарма: набув нового досвіду, знань, познайомився із цікавими людьми і тепер можу претендувати на щось краще. Час рухатися далі.

Слова-тригери: я нічого не можу виправити, але більше не відчуваю страху

 

Надія Мілюхіна, лікар-психолог

Важливо пам’ятати, що навіть після довгого затяжного дощу завжди виглядає сонце. Цей етап – період оцінки перспектив і пошуку рішень. Будуть інша робота, інший колектив та інші завдання. Все буде.

Ірина Клейменова, HR Generalist компанії ITProsteer

Цей етап настане, щойно людина знайде собі хорошу компанію і роботу, більше схожу на мрію, ніж на реальність. На стадії прийняття головне – зрозуміти, що життя налагоджується.

Є чудова східна легенда про п’ять м’ячиків, які людина тримає в руках. Робота, здоров’я, сім’я, любов і щастя. Пам’ятайте, що тільки робота – це гумовий мячик. Скільки би разів ви його не кидали, він повернеться вам в руки. Все інше треба берегти.

Поділитися: