Захоплива помилкологія: 5 книг для перфекціоністів

388
bizjournals.com
Прагнете досконалості – зважайте на особливості людського мислення і робіть висновки з невдач

Той, хто не помилявся, ніколи не робив нічого нового, казав Альберт Ейнштейн. Уміння вчасно сказати «я не знаю», особливо коли йдеться про сферу, в якій вас вважають експертом, – не для слабкодухих. Усвідомлення межі наших можливостей є надзвичайно важливим як для особистісного, так і суспільного розвитку.

K.Fund Media  рекомендує книги, які допоможуть зрозуміти, як стати сильнішим, навчаючись на помилках.

«Почему мы ошибаемся? Ловушки мышления в действии», Джозеф Халлинан

Why We Make Mistakes: How We Look Without Seeing, Forget Things in Seconds, and Are All Pretty Sure We Are Way Above Average, 2010

«Нам не здається, що наше сприйняття вибіркове, нам здається, що воно бездоганне», – пише журналіст, лауреат Пулітцерівської премії Джозеф Галлінан, і застерігає, що саме через самовпевненість ми часто втрапляємо в халепу. Автор переконаний: аби робити менше помилок, нам потрібно зрозуміти, в чому ми усі як представники Homo Sapiens схожі: чому забуваємо паролі від своїх акаунтів і продовжуємо вірити, що можемо робити кілька справ водночас.
Російський переклад книги вийшов 2014-го у видавництві «Манн, Иванов и Фербер».


«Невидимая горилла, или Истории о том, как обманчива наша интуиция», Кристофер Шабри и Даниэл Саймонс

The Invisible Gorilla: And Other Ways Our Intuitions Deceive Us, 2011

У 1999 році гарвардські дослідники Крістофер Шабрі та Даніел Саймонс провели експеримент. Його учасникам запропонували подивитися відео, на якому шестеро людей передають один одному баскетбольні м’ячі. Слід було мовчки підрахувати кидки гравців, одягнених у білі футболки. Після перегляду ролика «піддослідних» запитували, чи помітили вони в ньому горилу? Виявилося, що більш як половина людей її не зауважили. У своїй книзі (російський переклад – видавництво «Карьера Пресс», 2011) Шабрі та Саймонс наводять низку подібних експериментів, які демонструють, наскільки обмеженою є наша здатність сприймати реальність такою, якою вона є.


«Як ми знаємо, що щось не так: похибка людського мислення у повсякденному житті», Томас Гілович

How We Know What Isn’t So: The Fallibility of Human Reason in Everyday Life, 1991

Професор Корнелльського університету Томас Гілович у своїй книзі доводить, що всі ми так чи інакше обманюємося. Наприклад, коли ми довго чекаємо на поїзд у метро, а вони один за одним під’їжджають, але на протилежну платформу, у глибині душі нам здається, що фортуна зрадила нас або що ми стали жертвами якоїсь Великої космічної несправедливості. Наш розум не терпить невизначеності й намагається шукати конкретну (і бажано коротку) відповідь на запитання «чому?». І цим радо користуються окультисти та ті, хто називає себе екстрасенсами.


«Ошибки, которые были допущены (но не мной). Почему мы оправдываем глупые убеждения, плохие решения и пагубные действия», Кэрол Теврис и Эллиот Аронсон

Mistakes Were Made (But Not by Me): Why We Justify Foolish Beliefs, Bad Decisions, and Hurtful Acts Paperback, 2008

«Якщо помилки були скоєні, пам’ять змушує нас вірити, що вони були скоєні кимось іншим», – стверджують автори книги – соціальні психологи Керол Тевріс та Елліот Аронсон. У багатьох незручних для нас ситуаціях ми намагаємося виправдати себе і наші рішення. Це допомагає нам захистити від удару свою самооцінку, але може мати згубні наслідки як для нас самих, так і для нашого оточення, коли виправити щось буде надто пізно.
Російський переклад – видавництво «Инфотропик», 2012.


«Схибити: пригоди в межах помилки», Кетрін Шульц

Being Wrong: Adventures in the Margin of Error, 2010

Журналістка видання New Yorker, лауреат Пулітцерівської премії Кетрін Шульц упродовж п’яти років досліджувала, що таке власне «помилятися». Її навіть охрестили «помилкологом». Вона застерігає: відчуття, що ми все робимо правильно, може ошукати нас, а інколи навіть є небезпечним. Воно нерідко породжує упередження: нам здається, що люди, які з нами не згодні, або невігласи, або ідіоти, або ж просто негідники. Але деякі помилки можуть бути корисним уроком, оскільки виводять нас із зони комфорту. Мати рацію – приємно, але це стан спокою, пише Шульц, а помилка – це подорож, завдяки якій ми пізнаємо себе і світ.

Поділитися: