K.Fund Media публікує другу частину управлінської дискусії «Чому у Азії вийшло: азіатський тип інновацій», яка проходила в Києво-Могилянській бізнес-школі. У ній колишній радник корпорації Sаmsung Group Сан Чжу Парк розповідає про інновації в компаніях Toyota, Lenovo і Samsung, а також про момент «Овва!».
Першу частину дискусії можна прочитати тут.
1
Теорія штучного відбору
Американська компанія Kmart (їй належала друга за розміром мережа універмагів із системою знижок у США – K.Fund Media) була доволі потужною, поки її конкурент Wal-mart ще вчився. Але перша програла у боротьбі за ринок (це сталося на початку 2000-х; у Wal-mart витрати та ціни були нижчими, а персонал ставився до покупців уважніше – K.Fund Media).
Одні стають успішними, інші програють. Ви всі знаєте теорію Дарвіна: в процесі природного відбору виживає сильніший.
Одні стають успішними, інші програють
Однако компанія – це те, що створила людина, а не природа, це дещо штучне. Отже й відбір тут не природній, а штучний. Які ж ключові правила працюють у цьому випадку та допомагають компаніям виживати? Відповідь на це запитання – інновації.
Тільки завдяки інноваційності штучно створене може вижити. Але бути просто інноваційним мало, треба вміти створити цінність (товару або послуги).
2
Інновації від Toyota
Автомобільний концерн Toyota завоював ринок завдяки системі роботи без проміжних складів (так званий принцип just-in-time, тобто «вчасно»), що стало революційним рішенням для галузі. Одного разу керівники компанії поїхали до США, зайшли там до супермаркету за якимись продуктами та побачили, що полички з товарами заповнюються лише тоді, коли починають ставати порожніми. Це й стало тим моментом «Овва!», коли у керівників зародилася думка – ось як треба будувати виробництво.
Тому виробнича система TPS (Toyota Production System) базується на попиті. Тобто всі деталі виготовляють тоді, коли вони потрібні, постачають туди, куди потрібно, й тоді, коли це потрібно.
Це дозволяє концерну не виробляти зайвої продукції та не забивати нею склади, а також швидко реагувати на вимоги ринку та його тренди. Система TPS сьогодні застосовується і в інших галузях по всьому світі.
3
Роби швидко, роби як Samsung
У Samsung – інший рецепт: вони все роблять із неймовірною швидкістю. У Кореї кажуть «паллі-паллі», що перекладається як «швидко-швидко!». Саме цей підхід сповідує компанія. До того ж, у Samsung особливий стиль управління – більшість важливих рішень ухвалюється на рівні виконавчих директорів, і рішення впроваджуються в життя практично миттєво. Це дозволяє випереджати конкурентів.
4
Велика китайська родина Lenovo
Ще один приклад успішного ведення бізнесу – компанія Lenovo. Там також своя система управління, до якої входить дев’ять осіб, представники шести різних національностей. Вони проводять зустрічі раз на місяць, на яких обговорюють стратегію компанії.
До того ж у Lenovo схвалюється дружня, майже родинна атмосфера, – це запровадили в компанії китайці. І в цьому інноваційність їхньої системи управління.
5
Мислити по-азійськи
Чим відрізняється образ мислення азійця від образу мислення західної людини? Головна властивість азійського інноваційного процесу – в Японії, Китаї та Кореї – це орієнтир на стосунки.
На Заході людина щаслива, коли вона вільна, на Сході – коли бачить, що всі члени її родини щасливі
Стосунки – це довіра, яка, передусім, ґрунтується на родині, на школі, на тому, що відбувається в організації. Ваше обличчя відображує вашу родину. Якщо б я запитав азійців, які багато працюють 24 години 7 днів на тиждень – навіщо ви так важко працюєте? Я отримаю відповідь – тому, що ми не хочемо зганьбитися. Це дуже важливо.