З тигрів у новатори: як почати з ідеї та стати лідером ринку. Частина II

154
K.Fund Media
Інноваційні «фішки» та правила штучного відбору в бізнесу від Сан Чжу Парка

K.Fund Media публікує другу частину управлінської дискусії «Чому у Азії вийшло: азіатський тип інновацій», яка проходила в Києво-Могилянській бізнес-школі. У ній колишній радник корпорації Sаmsung Group Сан Чжу Парк розповідає про інновації в компаніях Toyota, Lenovo і Samsung, а також про момент «Овва!».

Першу частину дискусії можна прочитати тут.

1

Теорія штучного відбору

Американська компанія Kmart (їй належала друга за розміром мережа універмагів із системою знижок у США – K.Fund Media) була доволі потужною, поки її конкурент Wal-mart ще вчився. Але перша програла у боротьбі за ринок (це сталося на початку 2000-х; у Wal-mart витрати та ціни були нижчими, а персонал ставився до покупців уважніше – K.Fund Media).

Одні стають успішними, інші програють. Ви всі знаєте теорію Дарвіна: в процесі природного відбору виживає сильніший.

Одні стають успішними, інші програють

Однако компанія – це те, що створила людина, а не природа, це дещо штучне. Отже й відбір тут не природній, а штучний. Які ж ключові правила працюють у цьому випадку та допомагають компаніям виживати? Відповідь на це запитання – інновації.

Тільки завдяки інноваційності штучно створене може вижити. Але бути просто інноваційним мало, треба вміти створити цінність (товару або послуги).

2

Інновації від Toyota

Автомобільний концерн Toyota завоював ринок завдяки системі роботи без проміжних складів (так званий принцип just-in-time, тобто «вчасно»), що стало революційним рішенням для галузі. Одного разу керівники компанії поїхали до США, зайшли там до супермаркету за якимись продуктами та побачили, що полички з товарами заповнюються лише тоді, коли починають ставати порожніми. Це й стало тим моментом «Овва!», коли у керівників зародилася думка – ось як треба будувати виробництво.

K.Fund Media

Тому виробнича система TPS (Toyota Production System) базується на попиті. Тобто всі деталі виготовляють тоді, коли вони потрібні, постачають туди, куди потрібно, й тоді, коли це потрібно.

Це дозволяє концерну не виробляти зайвої продукції та не забивати нею склади, а також швидко реагувати на вимоги ринку та його тренди. Система TPS сьогодні застосовується і в інших галузях по всьому світі.

3

Роби швидко, роби як Samsung

 У Samsung – інший рецепт: вони все роблять із неймовірною швидкістю. У Кореї кажуть «паллі-паллі», що перекладається як «швидко-швидко!». Саме цей підхід сповідує компанія. До того ж, у Samsung особливий стиль управління – більшість важливих рішень ухвалюється на рівні виконавчих директорів, і рішення впроваджуються в життя практично миттєво. Це дозволяє випереджати конкурентів.

4

Велика китайська родина Lenovo

Ще один приклад успішного ведення бізнесу – компанія Lenovo. Там також своя система управління, до якої входить дев’ять осіб, представники шести різних національностей. Вони проводять зустрічі раз на місяць, на яких обговорюють стратегію компанії.

K.Fund Media

До того ж у Lenovo схвалюється  дружня, майже родинна атмосфера, – це запровадили в компанії китайці. І в цьому інноваційність їхньої системи управління.

5

Мислити по-азійськи

Чим відрізняється образ мислення азійця від образу мислення західної людини? Головна властивість азійського інноваційного процесу – в Японії, Китаї та Кореї – це орієнтир на стосунки.

На Заході людина щаслива, коли вона вільна, на Сході – коли бачить, що всі члени її родини щасливі

Стосунки – це довіра, яка, передусім, ґрунтується на родині, на школі, на тому, що відбувається в організації. Ваше обличчя відображує вашу родину. Якщо б я запитав азійців, які багато працюють 24 години 7 днів на тиждень – навіщо ви так важко працюєте? Я отримаю відповідь – тому, що ми не хочемо зганьбитися. Це дуже важливо.

Читайте також: 5 простих способів змусити життєві негаразди працювати на вас
Поділитися: