З табакерки: як творець яхт виріс до конкурента Маска в ракетобудуванні. Частина II

147
Space.com
Зараз компанія Пітера Бека Rocket Lab оцінюється більш ніж у $1 млрд

У першій частині матеріалу розповідається, як Пітер Бек осідлав ракету та створив Rocket Lab.

Проти SpaceX

Головна інновація Rocket Lab полягала у використанні вуглецевого волокна замість алюмінію, що зробило ракету «Електрон» значно легшою за моделі конкурентів. Також вона істотно менше за розміром – всього 17 на 1,2 м. Для порівняння, розмір «Фалькон 9», флагмана SpaceX, становить 70 на 3,5 м. Вантажопідйомність «Фалькон» набагато вища, але і вартість запуску ракети від SpaceX становить $60 млн супроти $5 млн від Rocket Lab.

Амбітна мета Пітера Бека – здійснювати мінімум один запуск на тиждень – стала більш досяжною

Це завдяки тому, що двигуни «Резерфорд» створені за допомогою технології 3D-друку і не вимагають ручного збирання. Величезною перевагою є наявність у компанії власного пускового комплексу, що для аерокосмічної галузі – велика рідкість.

spaceflightnow.com

Завдяки цьому компанія Бека, на відміну від конкурентів, не повинна дожидатись черги, щоб скористатись державними пусковими майданчиками США (офіційно компанія зареєстрована в Каліфорнії – K.Fund Media), пріоритет на використання яких залишається за військовими.

Rocket Lab вже отримала дозвіл на проведення запусків раз на три дні, це поки ще не вдалося жодному виробникові ракет.
«Частота запусків – це саме те, що дозволить створювати нові угруповання супутників, втілювати прогресивні ідеї та уможливити квантовий стрибок в індустрії» – запевняє Пітер Бек.

Ми сфокусовані на цілі збільшити частоту запусків і створити нове середовище для них

«Уже зараз компанія має в своєму розпорядженні дворічний обсяг замовлень на запуски від різних клієнтів, включаючи виробників невеликих супутників та місяцеходів».

Подібні молоді компанії – основні потенційні клієнти Rocket Lab. Стандартно пріоритет надається виробникам традиційних великогабаритних супутників, а дрібнішим компаніям залишається лише чекати можливості «вклинитися» в чергу. Це сильно обмежує їх розвиток і ставить в залежність від крупних виробників. Rocket Lab обіцяє перетворити компанії рівня Planet Labs з блукаючих шукачів на улюблених клієнтів.

Наступають на п’яти

Скоро у Rocket Lab з’являться сильні конкуренти. У США створено кілька таких компаній, зокрема Vector Space Systems і Virgin Orbit Річарда Бренсона, які також розраховують здійснювати близько 100 запусків щорічно.

twitter. Джим Кантрелл (праворуч)

«Ми оцінюємо потребу ринку у 400-500 запусках на рік, – вважає Джим Кантрелл, співзасновник і CEO Vector Space Systems, – 4-5 провайдерів зможуть задовольнити цю потребу».

Один з двох перших співробітників Rocket Lab Шон О’Доннел – займає пост віце-президента з операційної діяльності у Новій Зеландії – згадує, що ще кілька років тому ідея ракетобудування здавалася маячнею.
«Аерокосмічна галузь не була тут представлена зовсім, і я б ніколи не міг подумати, що буду працювати в цій сфері», – говорить він.

Те, що Пітер Бек і Нова Зеландія опиняться в авангарді, здавалося надто малоймовірним

Одначе саме відсутність у Бека профільної класичної освіти і географічна віддаленість рідної країни дала йому унікальну можливість поглянути на ракетобудівний бізнес під абсолютно іншим кутом.

popularmechanics.com

«Ми сфокусовані на цілі збільшити частоту запусків і створити нове середовище для них, – коментує Пітер Бек. – Якщо ви не концентруєтесь на цілі, ви просто будуєте чергову ракету».

Вам буде цікаво «Людина-ракета: «Ілон Маск. Tesla, SpaceX і шлях у фантастичне майбутнє» Ешлі Венса»

 

За матеріалами Bloomberg
Поділитися: