Через які публікацій у соцмережах можна втратити роботу та як цього уникнути

344
Shutterstock
Правила поведінки у соціальних мережах, або за що роботодавець може покарати, а HR – навіть не запросити на співбесіду

«Після допису в Facebook, який містив лайку, мене звільнили з роботи. Я написала про те, як мене розлютили нав’язливі консультанти в супермаркеті», – розповідає психолог Ірина. Дівчина влаштовувалась на роботу в одну велику компанію, і навіть пройшла двомісячний випробувальний термін. Трохи згодом дізналася, що працювати з нею більше не мали наміру.

«Начальниця пояснила, що чула, як клієнти, сидячи в холлі, зачитують вголос пост і сміються. Мовляв, соромно їй стало», – каже Ірина

Звільнення вона називає вторгненням в своє особисте життя й намаганням нав’язати їй рамки поведінки на власній сторінці в соцмережі.

Подібних історій сьогодні досить багато. Щоправда, частіше конфлікти вирішують дещо лояльніше – викликають «на килим», роблять догану й просять видалити пост.

«В моїй компанії збирали гроші на подарунки чоловікам з нагоди 23 лютого. Мене це обурило, тож я написала в Facebook злостивий пост, – розповідає журналістка Світлана. – Після цього мала розмову з начальником, який повідомив, що весь колектив дуже на мене образився. Він також попросив видалити допис. Я так і зробила. Але потім колеги ще довго мене «підколювали».

Чекін вдень і вночі

Голова рекрутингової компанії Assis-HR Ганна Безай каже, що в її практиці людей ніколи не звільняли з роботи через їхню поведінку в соцмережах. Загалом, акаунти кандидатів в соцмережах перевіряють перед прийомом на роботу, щоб уникнути непорозумінь в процесі.

«До кожної посади є свої вимоги. До прикладу, людина має чітко виконувати свої зобов’язання й перебувати в офісі з 9:00 до 18:00. Отож, я проглядаю сторінку кандидата в соцмережі: якщо він чи вона вдень регулярно чекіниться в якихось закладах в той час, коли має бути на роботі, то навряд чи ми зможемо утримати цього працівника в офісі – він звик до іншого способу життя», – пояснює Ганна Безай.

Великі компанії Європи мають для працівників так звані Social Media Guidelines. В цих інструкціях прописано, що для організації прийнятно, а що – ні

До України ця практика поки не дійшла, розповідає керівник програм нових медіа в ГО «Інтерньюз Україна», експерт в сфері онлайн-медіа та цифрових комунікацій Віталій Мороз.

«Коли людина влаштовується на роботу (в західних компаніях), разом з трудовим договором йому пропонують і правила поведінки в соціальних мережах. В нас такого практично немає, відтак люди самостійно вирішують, як поводитись в мережі й що робити», – каже Мороз.

Зустрічають по профілю

Інтернет і соціальні мережі – це публічний простір, тому кожен має розуміти, що навіть якщо допис закритий і призначений лише «для друзів», він цілком може стати публічним, пояснює Мороз. Він радить для початку перевірити свої налаштування приватності.

«В Facebook є опція «перевірка конфіденційності», і краще ознайомитись із нею. І, звісно ж, слідкувати за кожним своїм словом у мережі, позаяк все можна використати проти вас. Не варто використовувати ненормативну лексику, ображати інших і займатись тролінгом, як зараз вельми популярно», – каже Віталій Мороз.

Крім того, уважно обирайте, з ким дружите в мережі. Рівень вашої приватності значно зменшується, якщо додаєте до друзів незнайомців

«Коли підбирають персонал, сторінки кандидата в соцмережах – один з основних факторів прийняття рішення: брати його на роботу чи ні. Буває так, що людина має довершене резюме, а в соцмережах все якраз навпаки: напідпитку то в барах, то на вечірках, постійно використовує лайку, а для нас все це надзвичайно важливо. Таких людей ми навіть не запрошуємо на співбесіду», – каже Ганна Безай.

Поділитися: