Як зруйнувати бізнес: 5 шкідливих порад від Андрія Длігача

293
ukr.segodnya.ua
Що допоможе вбити компанію швидко та ефективно

Рекламні війни, агресивна публічна реакція або просто непродуманий хід – все це різко знижує довіру споживачів, а з нею – і рівень продажів. Або просто руйнує ваш бізнес. Доктор економічних наук і генеральний директор Advanter Group Андрій Длігач на лекції в «Щастя HUB» розповів, як «вбити» свій бренд за допомогою невірної маркетингової стратегії.

1

Запустіть продукт без досліджень

Саме так з’являються йогурти від Cosmopolitan та їжа від Colgate. Такі неперевірені товари не тільки самі не продаються, але й обрушують продажі основного товару.

Запорукою таких помилок також часто стає невгамовний креатив співробітників. Як приклад можна навести «зелену» Coca-Сola, яка позиціонувалася брендом як здорова і правильна.

"Ранкова" Pepsi завела покупців в глухий кут. CBS News

Однак цей маркетинговий хід обрушив продажі продукту, оскільки споживачі замість слогана побачили, що старий продукт – нездоровий і неправильний.

У якийсь момент PepsiCo випустила «ранкову» Pepsi, яка відрізнялася від звичайної лише етикеткою. Внаслідок такого маркетингового ходу покупці були дезорієнтовані та не могли визначитися, чи пити їм ранковий або ж звичайний напій і що буде, якщо вони вип’ють ранковий ввечері. Підсумок: продажі впали.

2

Покажіть споживачеві, яким він насправді є

Рекламні кампанії призводять до провалу, коли маркетологи показують споживачам їхній, іноді не найприємніший, портрет.

Людям властиві бажання підніматися по соціальних сходах і мрії про перспективи власного росту

Тому більш ефективною рекламною кампанією стане та, яка, нехай побічно, стверджує «наш товар зробить вас іншою людиною (щасливішою, успішнішою, менш лисою і можливо, навіть молодшою)».

3

Влаштуйте війну з конкурентом

Ведучи війну з конкурентом, ми воюємо в першу чергу проти себе. Компанії час від часу влаштовують так звані «креативні війни» один з одним, але ці війни незмінно призводять до того, що бренди самі «підставляються».

Війни з конкурентами тільки погіршують ситуацію. Monterey Bay Partisan

Найгірше, що можна придумати – цифри. Пам’ятайте, на кожні 100 корів знайдеться 101, 102 або навіть 1000 корів, а випуском приправи «10 овочів» ви підстьобує конкурентів до «12 овочів».

Цікавим прикладом може стати й «інформаційна війна» з конкурентом. Наприклад, пустивши плітку про те, що в пельменях «Левада» є соя, компанія «Геркулес» втратила покупців. А все тому, що споживач почув не «в пельменях «Левада» є соя», а в «пельменях соя» і, насторожившись, відмовився від покупки цієї категорії товарів.

4

Повторюйте за іншими

Змінюватися потрібно швидше, ніж змінюється ринок, замість того, щоб намагатися в ринок вписуватися.

Сьогодні важливо розуміти, що айфон – це не майбутнє, а повторити успіх іншої компанії з таким самим товаром у вас не вийде, як би ви не намагалися.

Аналогічна історія відбувається і з повторенням рекламних трюків, своєрідною дією за шаблоном

Сказано в підручнику «покладіть жінку на капот автомобіля» і ми думаємо «ага, жінку потрібно покласти на… що ми там продаємо? Диван!». Але диван з жінкою продається ще гірше, ніж без жінки. Чому? Тому що цільова аудиторія бізнесу з продажу диванів – це самі жінки, а хто захоче побачити на своєму дивані конкурентку?

5

Реагуйте на атаки «терористів»

Один з найпростіших способів похитнути репутацію свого бізнесу – огризнутися в сторону недоброзичливців. Яскравим прикладом подібної помилки є історія з Uber, яка сильно вплинула на репутацію компанії.

У мережу потрапив відеозапис з авторегістратора, на якому глава Uber Тревіс Каланік лається з одним з водіїв стосовно падіння тарифів на перевезення. Публікація відео змусила Каланіка заявити про те, що йому потрібна допомога з управлінням компанією, а пізніше і взагалі піти у відставку.

Тревіс Каланік був змушений піти у відставку. cnbc.com

Пам’ятайте, що позитивної інформації в Україні вірить всього від 20% до 30% людей, в той час як кількість тих, хто вірить негативній інформації – 70-80%, при цьому глибина поширення у негатива також набагато більше.

Поділитися: