Як живий організм: чим компанії може допомогти психоаналіз бізнесу

655
Shutterstock
Психоаналітик Юлія Шуваєва розповідає, як методи психоаналізу можна застосувати до організації для позитивних змін в корпоративній культурі й не тільки

У передмові до книги Отто Кернберга «Конфлікт, лідерство, ідеологія» російський психолог професор Андрій Россохін задається питаннями: чому так складно здійснити в організації навіть невеликі зміни в корпоративній культурі? Чому методи консультантів із формування швидких навичок працюють не завжди або можуть не мати жодного ефекту в принципі?

І одразу ж відповідає: «організація і її корпоративна культура з усіма глибинними шарами організаційного несвідомого – не об’єкт для зміни, а суб’єкт, тобто живий організм, багато в чому незрозумілий і невідомий, з яким нам необхідно навчитися взаємодіяти».

Книга Отто Кернберга «Конфлікт, лідерство, ідеологія»
Книга Отто Кернберга «Конфлікт, лідерство, ідеологія». google

Тому сьогодні досить часто компанії, які наймають консультантів для виявлення і вирішення найрізноманітніших проблем організації, звертаються по допомогу до фахівців з психоаналізу бізнесу.

Цей напрям психоаналізу почав активно розвиватися в 1980-ті роки, коли кілька психоаналітиків зі США і Великої Британії об’єдналися для серйозних досліджень у цій сфері.
Розглядаючи компанію або команду як живий організм, зі своїми внутрішніми законами і внутрішньопсихічними процесами, аналітики застосовують до неї ті самі схеми діагностики, що й до клієнта в індивідуальній терапії.

Темна сторона бізнесу: 5 психологічних проблем, які мучать підприємців

Важливі фактори

Організація діє за своїми законами, і напрямок руху, безумовно, залежить від лідера або власника. Саме він задає вектор розвитку і створює історію компанії.

Гаррі Левінсон
Гаррі Левінсон. State of Mind

Також дуже важливим в організації є поняття психологічного контракту.

Американський психолог, піонер психоаналізу бізнесу Гаррі Левінсон в 1962 році вперше чітко сформулював його визначення як набір необговорюваних і непрописаних (на відміну від формального контракту) свідомих і несвідомих очікувань як з боку співробітників компанії, так і з боку управлінців.

Очікування співробітників, швидше за все, будуть пов’язані з роллю компанії для них (піклувальна, підтримувальна, така, що допомагає в розвитку)

А з боку менеджменту і власників є свої очікування щодо співробітників, які теж не завжди можуть бути озвучені. Інтерпретація сторонами цих негласних взаємних очікувань і зобов’язань і формує реальність компанії.

Завдання і підходи

Послуги консультантів з управління, що мають досвід у психоаналізі, яких запрошують у компанію для вирішення певної проблеми, можуть діяти в кількох напрямах.

1

Консультативна думка у зв’язку з конкретною проблемою

На міжнародному рівні консультантів-аналітиків часто включають до складу груп, що займаються різними питаннями – фінансовим і виробничим аудитом та іншими напрямами. У такому випадку завданням консультанта – надати своє бачення у вирішенні певного питання.

2

Робота із власником або певним менеджером

У цьому випадку консультант має враховувати двоїсте ставлення управлінців до аналізу. З одного боку, їх цікавить цей процес, а з іншого – завжди буде присутньою тривога («мабуть, я не справляюся з чимось, якщо мені призначили консультанта»).

Команда або організація розглядається як цілісний живий організм
Команда або організація розглядається як цілісний живий організм. Shutterstock

3

Робота з усією командою

Тут команда або організація розглядається як цілісний живий організм, тому робота з нею передбачає психоаналітичну діагностику, бесіду. Консультант психоаналітичного напряму має володіти знаннями групових процесів. А також мати так званий бінокулярний зір. Це означає, що з одного боку він має бачити тривогу всіх учасників процесу, а з іншого – звертати увагу безпосередньо на завдання (або мету), яке об’єднує цю компанію в процесі її життєвого циклу.

Поділитися: