Система завжди пручається змінам, і це природно. Завдання успішного управлінця – правильно управляти енергією опору: не боротися з ним, а направити в правильне русло. Як це робити, розповів заступник декана Києво-Могилянської бізнес-школи з питань міжнародного розвитку Володимир Павелко.
1
Вийти із зони комфорту
Людина по своїй природі енергозбережуюча, – вона не хоче змінюватися. Як правило, всі думають, що з ними все гаразд, а змінюватись потрібно іншим. Людина ніколи не зміниться, поки їй комфортно, отже, цей комфорт треба порушити.
Знайомий професор розповідав мені про своє захоплення – акваріумних рибок. Аби запустити нову рибку в акваріум, потрібно витягти звідти всіх старожилів, перемішати камінці, переставити водорості і лише тоді запускати всіх рибок одразу. Інакше новеньку з’їдять. Кожна з них визначить свою територію і призвичаїться до нових умов. Така природа системи, в якій відбувається зміна.
Як створити дискомфорт? Є мільйон способів для цього: нові умови співпраці, створення соціальних взаємозв`язків. Хтось, можливо, називає це реорганізацією або реструктуризацією. При цьому важливо, щоб всі ці технічні речі працювали на обрану ідею змін. Просто заради форми це робити шкідливо.
2
Згуртувати команду
Зміни відбуваються тільки при взаємодії лідера і команди. Створені і погоджені між собою правила надають силу єдності, а команді – енергію чіткого руху вперед. Як це відбувається? Через візуальну диференціацію (дрес-код, логотип, символіку), таким чином ззовні показавши єдність в спільній дії. Часом багато вдаються до надто небезпечного інструменту: підсилення єдності через образ спільного ворога.
Місія компанії Pepsi в 1970-х роках звучала приблизно так: «Побити Coca-Cola»
30 років це тримало компанію в тонусі, щоб перемогти, і вони це зробили – стали №1 по обсягам продажу у світі. Образ спільного ворога – це дуже небезпечна методика. Щойно він зникне, його треба буде знайти заново. Тоді і може трапиться маніпуляція свідомістю.
3
Створювати зміни разом
Для управлінця, який починає зміни, потрібно чітко розуміти мету – навіщо все це робиться. Він має сформувати певний прообраз бажаного майбутнього в результаті змін.
Але будь-яка геніальна ідея має великі шанси залишитись нереалізованою, якщо вона привнесена ззовні до персоналу, без “запрошення” до її спів-створення ключових гравців компаніі.
Цей майбутній бажаний стан потребує постійної комунікації всередині.
4
Відповідати за результат
Управлінець сам несе відповідальність за результат змін, адже від нього залежить, яку команду він створить, який проект запустить і куди це все приведе. Далеко не всі зміни успішні. Більшість не виправдовує очікувань: виникають небажані результати, які варто вдало і вчасно вести.
5
Дотримуватися цінностей
Якщо у нас є усвідомлена дисципліна і ми формуємо певну спільноту, ззовні починає виникати бажання творити спільну історію своєї компанії та досягати бажаних результатів. Як наслідок – у нас виникає гордість за свою компанію.
За цими принципами побудована церква, бізнес і будь-яка соціальна організація. Єдине, що їх відрізняє – система цінностей, що дає поштовх думкам, перетворюючись в дії команди. Саме система цінностей рухає компанію до мети та визначає, яким чином, за якими принципами вона її досягне.