Як взяти на роботу інваліда і не сісти до в’язниці

Як взяти на роботу інваліда
Що повинен враховувати роботодавець при оформленні громадян з обмеженими можливостями

Згідно до чинного законодавства, кількість інвалідів в штаті має бути 4% від загальної чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Якщо в компанії працює 8-25 співробітників, то роботодавець зобов’язаний забезпечити мінімум одне робоче місце для інваліда.

Норматив вважається виконаним, коли трудова книжка працівника зберігається на підприємстві

І неважливо, оформлений він на повну ставку чи ні.

Порушення цієї вимоги законодавства загрожує підприємству штрафами: (Ч.1 ст. 20 ЗУ «Про соцзахист інвалідів»):

1. Якщо в штаті працює від 8 до 15 співробітників, то розмір штрафу становить половину середньої річної заробітної плати на підприємстві;

2. Якщо в штаті працює від 16 співробітників, то розмір штрафу відповідає середній річній зарплаті за кожне робоче місце, передбачене для працевлаштування інваліда

Штрафи роботодавець розраховує/обчислює сам і платить їх Фонду соціального захисту інвалідів до 15 квітня року що слідує за роком, в якому відбулося порушення нормативу. Якщо терміни сплати порушені, то роботодавець зобов’язаний сплатити пеню, яка нараховується в розмірі 120% річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, на повну суму недоплати за кожен календарний день прострочення.

Необхідно мати на увазі, що інваліди мають право на додаткові пільги і привілеї у порівнянні з іншими працівниками. Перш за все, при прийомі на роботу інваліда забороняється встановлювати випробувальний термін (ст. 26 КЗпП).

Крім того, згідно з КЗпП, інвалід має наступні права:
1. Робота в нічний час і понаднормово – тільки за його згоди  і за умови, що це не суперечить медичним показанням;
2. Неповний робочий день або неповний робочий тиждень (за бажанням інваліда).

ЗУ «Про відпустки» також передбачено право інвалідів на більш тривалу відпустку в будь-який зручний для них час:

1. Основна відпустка для інвалідів 1 і 2 групи – 30 календарних днів, для інвалідів 3 групи – 26 календарних днів;

2. Додаткова відпустка (без збереження зарплати) для інвалідів 1 і 2 групи – 60 календарних днів, для інвалідів 3 групи – 30 календарних днів.

При прийомі на роботу інвалідів роботодавці зобов’язані враховувати його обмежені  можливості. Підприємства зобов’язані створювати робочі місця з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і рекомендацій Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). Зокрема, може знадобитися установка спеціального обладнання, адаптованого під потреби конкретного співробітника. Також роботодавці зобов’язані вживати додаткових заходів безпеки праці, що відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

Поділитися: