Як це – працювати з Джобсом та Маском: «Софія з Кремнієвої долини» Анни Єн

578
The Verge
Чверть століття в оточенні провідних інноваторів завершилася незвичайним романом
«Софія з Кремнієвої долини»

Анну Єн, яка провела понад 25 напружливих років серед техгігантів Кремнієвої долини, сміливо можна назвати її ветераном. Вона була правою рукою у підприємців, які змінили світ і стали кумирами для багатьох молодих та амбітних.

«Часто, коли я згадувала, як працювала на цих людей, перше, що чула у відповідь, без жартів: «О, кажуть, що він справжній мудак!». Вони жорсткі персонажі – хто б сумнівався? Вони непрості, дуже вимогливі, але це не означає, що вони мудаки».

«Софія з Кремнієвої долини» – це її роман з ключем, написаний на основі спогадів про роботу в Pixar та Tesla. Його головна героїня – випускниця коледжу, яка після звільнення з інвестиційного банку освоює головну кузню новітніх технологій середини 1990-х років.


Вона рухалася від посади голови найпотужнішої юридичної компанії у Сан-Хосе до ролі гуру у сфері зв’язків з інвесторами, консультуючи спершу ексцентричного та невгамовного директора стартапу, з якого його витурили, а потім молодого генія, який взявся будувати електромобілі та ракети. За винятком незначних деталей, як то імена, назви та послідовність подій, це – мемуари Єн.

«В основі моєї книги – головне, чого я навчилася за всі ці роки. Я хотіла, щоб це було цікаво читати, і щоб моя історія надихнула молодих жінок», – розповіла авторка в інтерв’ю виданню Business Insider.

Софія – це дещо приглушена версія мене самої

Я взагалі висловлююся значно різкіше, але вона – це я», – каже Єн. Попри низку труднощів, невдач та проблеми зі здоров’ям (перший тип цукрового діабету) героїня знайшла в собі сили, щоб не брати надто близько до серця почасти різкі висловлювання своїх босів зі складним характером.

Шкарпетки кумедного Джобса

Поштовхом для написання книги, за словами Єн, став фільм із Майклом Фассбендером «Стів Джобс» 2015 року: «Я взяла за правило нічого не читати і не дивитися про нього. Я просто завжди відчувала, що мені достатньо того, що я особисто знаю про цю людину. Але так склалося, що я глянула ту стрічку, і вона мене дуже засмутила, тому що в ній було багато неправди».

Мало хто поважає Джобса за хороші людські риси, але вони в нього теж були
Мало хто поважає Джобса за хороші людські риси, але вони в нього теж були. Wikimedia Commons

Єн хотіла написати про інший бік Джобса, з «якого його бачило дуже мало людей і вже не побачать». Скотт Крафт, прототипом якого є Джобс, – нетерплячий і безкомпромісний, він не добирає слів.

В одному з розділів книги йдеться про те, як він розізлився на Софію, яка тільки-но долучилася до команди його анімаційної студії Treehouse, криком запитуючи, вона «дурна чи, трясця, геть дурна». Єн не замовчує ці його добре відомі нам з інших біографічних творів спалахи гніву, але й звертає увагу на те, що він був хорошим ментором і щиро й по-батьківськи бажав їй кращого.

Коли Софія залишає Treehouse, щоб піти в Ion, яка створює найкрутіші тачки, він підтримує її рішення і навіть робить їй на прощання екстравагантний подарунок – величезний акваріум з восьминогом, якого називає близьким по духу.

«Мені здається, що багато хто поважає його за те, яким він був інноватором та лідером, але мало хто – за хороші людські риси, які в нього теж були», – зауважує авторка. Вона підтвердила, що чимало чудернацького у поведінці Крафта вона списала з Джобса. Приміром, його нервову звичку постійно підтягувати шкарпекти під штанями: «Він робив кумедні речі, і я не знаю, чи хтось це помічав. Але ця звичка була чимось на зразок спроби приборкати стрес».

Бувайте, хлопці!

В Ion Софію запросив сам інженер-винахідник Андре Старк, дуже подібний до засновника Tesla. Але вона з часом зрозуміла, що круглезна сума за її послуги та статус – не достатньо висока компенсація за надзусилля, яких їй довелося докласти, щоб стати частиною цього хлопчачого клубу. Урок, який є одним із найважливіших: вчасно піти.

«У мене не завжди все йшло за моїм сценарієм. Мене купу разів звільняли. Але життя узагалі непроста річ», – зізнається Єн.

Анна Єн
Анна Єн. Harper Collins

«Ви маєте відчувати, що ви дійсно очікуєте отримати, а не чого хочете. Інакше ви фокусуватиметеся на тому, чого немає, а це негативна енергія», – радить Софія.

Урок не менш важливий: в оточенні мрійників не варто втрачати відчуття реальності.

 

Читайте також 6 правил життя Ілона Маска

Поділитися: