Як псевдо-детектив може зашкодити бізнесу

Детектив
Скільки шахраїв працює під виглядом сищиків та як їх розпізнати

На ринку дедалі частіше зустрічаються шахраї, які представляються детективами. Чим це загрожує юрособам?

Легальні приватні детективи, що входять до складу громадських об’єднань «Всеукраїнська асоціація приватних детективів» та «Український детективний союз» умовно поділили тих, хто застосовує шахрайські схеми і видає себе за приватних детективів, на такі категорії:

Псевдо-детективи, які беруть замовлення клієнтів поза правовим полем в розрахунку на «авось».

Коли такі «фахівці» приймають замовлення, вони не знають, що у них вийде в підсумку. Якщо пощастить і вони знайдуть субпідрядника з числа професійних приватних сищиків, то клієнт може отримати доволі реальний та ефективний результат. Щоправда, скільки він заплатить зайвого – залишається тільки здогадуватися. Але не ошукали, і ладно. Якщо подібний псевдо-детектив не знайшов гідного виконавця, то він завалює процес розшуку і, коли клієнт просить результат, видає «липу» або починає ховатися. Отже замовник залишається без грошей і без результату. При цьому жодних підтверджуючих оплату документів йому ніхто не залишає.

Псевдо-детективи, які беруть усі замовлення поспіль, заздалегідь знаючи, що ніхто по них працювати не буде.

У таких випадках клієнт з часом отримує відписку під виглядом звіту, обурюється, але знов таки — ані грошей, ані необхідного результату. Наведу приклад поширеної схеми: без договору виходить 50% передоплати, певний час псевдо-детектив нічого не робить, а потім звертається до клієнта: «Ми працювали-працювали, всю передоплату витратили на справу, але поки не змогли отримати результату. Дайте другу частину оплати, якщо хочете, щоб ми продовжили роботу». Якщо клієнт доплачує, то за якийсь час ситуація повторюється і під приводом, що все пішло на витрати, і результат отримати не встигли, псевдо-детектив зникає з поля зору.

Шахраї, що пропонують, як правило, виконання незаконних послуг.

Отримавши оплату, вони принишкнуть, а коли клієнт починає вимагати результат або гроші, отримує відмову з «пропозицією»: «Якщо щось не подобається – звертайтеся до правоохоронних органів». Замовник, розмістивши свідомо незаконне замовлення, залишається ні з чим.

Шантажисти та шахраї.

Отримавши замовлення і оплату, вимагають додаткові гроші під загрозою розкрити протилежному об’єктові інформацію, що ним цікавляться або тому подібне. Клієнт під страхом втратити конфіденційність вирішує залишитися без грошей і без результату.

5 кроків, як розпізнати детектива-шахрая

Крок перший – перевірка реєстрації

На сайті Міністерства юстиції України є безкоштовна послуга пошуку відомостей з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Протягом п’яти хвилин ви зможете переконатися – чи існує обрана вами «агенція» або ж це фантом. Ви довірите свої гроші тим, хто назвав себе «приватним детективом» або «детективною агенцією», зробив цікавий сайт, але не пройшов офіційну реєстрацію?

Крок другий – отримання гарантій репутації

Досвідчений та професійний приватний детектив (детективна агенція) не може працювати без колег і партнерів. Участь у професійних співтовариствах – запорука успішності. Перевірка гарантій є простою і займає не більше п’яти хвилин. На профільних форумах приватних детективів є багато інформації про тих, хто працює з ознаками шахрайства або помічений в обмані та непрофесіоналізмі. Ознайомитися із цією інформацією можна, запитавши рекомендацію у Всеукраїнській Асоціації Приватних Детективів. А чи вірити відгуками на сайтах самих детективних агентств, знаючи, що доступ до їх формування знаходиться у самого ж власника сайту – вирішувати клієнтові.

Крок третій – перевірка наявності офісу

Чи зможете ви довірити інформацію та свої гроші тим, хто пропонує вам зустрітися «на лавочці», «у метро» або «в парку»? Варто замислитися перед тим, як прийняти рішення. Але ще більше варто замислитися, якщо місце розташування офісу зазначається в будь-якому торговому або офісному комплексі (часто – з фото цього комплексу) без номеру кімнати або приміщення. При цьому, якщо ви захочете зустрітися саме в цій будівлі, для вас знайдуть сто відмовок, чому це неможливо. Точна адреса проживання агенції в офісі – одна з гарантій легальності.

Крок четвертий – перевірка легальності

Спілкуючись телефоном або електронною поштою, в першу чергу – попросіть вашого співрозмовника надати копію свідоцтва про реєстрацію, назвати реєстраційний код ОКПО (ІПН) або показати копію документа про приналежність приватного детектива (агенції) до професійного співтовариства (як уже говорили, це може бути вітчизняна або іноземна асоціація, федерація або інше офіційне співтовариство, що має реєстраційні документи). Відмова надати один з цих документів – пряме свідчення того, що ви ризикуєте втратити свої гроші і не отримати послугу. Щоби остаточно упевнитися, чи на правильному ви шляху, попросіть організувати зустріч в офісі агентства, до якого ви звернулися – шахраї на своїх сайтах та ресурсах дуже часто вказують адреси офісів, яких не існує в природі.

Крок п’ятий – письмовий договір

Легальні приватні детективи (агенції) без найменших проблем та труднощів погодяться укласти з вами письмовий договір із зазначенням переліку послуг та їх вартості. Будь-яка відмова на прохання оформити договір є ознакою нелегальності агенції або приватного детектива. В даному випадку будьте готові не отримати послугу, але при цьому розлучитися зі своїми грошима без перспектив повернути їх.

При розміщенні замовлення на детективні послуги із забезпечення безпеки підприємства бізнес-структури повинні і можуть виявити псевдо-детектива (псевдо-детективну агенцію). Звернувшись до легальних професіоналів, витрати на послуги будуть відповідати завданням, а результат – незалежний, точний та ефективний.

Поділитися: