Чому кандидати відмовляються від вакансій

1738
Shutterstock
Розбалувані претенденти на роботу проти роботодавців – хто задає тон на ринку праці

Ринок праці сьогодні належить потенційним працівникам. За останні два роки експерти в сфері  HR відзначають: кількість вакансій збільшилась в рази, а число кандидатів залишається незмінним.

Чого бажає пошукач

Тетяна Пашкіна, HR сайту пошуку роботи rabota.ua, розповідає історію, як одного разу кандидатка прийшла на співбесіду на вакансію секретаря. Умови були чудові, заробітна платня – конкурентна ринкова. Але на вимогу працедавця секретар мав бути на роботі до тих пір, поки шеф на місці. А директор міг прийти на роботу і об одинадцятій ранку, і о третій пополудні, а піти геть – о третій годині ночі. Втім секретар на своєму робочому місці з 9:00 і часто до пізньої ночі. «Але ми, звісно, платимо за таксі», – попередив на співбесіді рекрутер.

Проте ніхто не збирався платити понаднормові, позаяк, як пояснив працедавець, в їхній компанії це частина корпоративної культури

Дівчина відмовилась від вакансії. Вільні вечори були для неї важливими – вона вела активний спосіб життя, ходила на майстер-класи, відвідувала спортивну залу, любила зустрічатися з друзями. А тому знайшла собі роботу зі схожими умовами, але без подібних нюансів корпоративної культури.

Shutterstock

«Рекрутер, щоб продати вакансію, має осягнути всі бажання й побажання кандидата. До прикладу, якщо людина працювала в open space і втомилася від цього, то для неї може бути критично важливо отримати окремий кабінет на новій роботі. І не виключено, що це буде важливішим, ніж заробітна платня», пояснює Тетяна Пашкіна.

Задача рекрутера – дізнатись, чого хоче пошукач і представити вакансію так, щоб вона зацікавила фахівця. Наприклад, якщо йому потрібен дружній колектив, то варто уточнити, що в компанії підтримують новачків і допомагають їм адаптуватися.

Планктону тут не місце

Визначальним у виборі вакансії є заробітна платня. Але не всі працедавці готові платити кваліфікованому спеціалісту на випробувальному терміні 15-20 тис. грн, оскільки ціна помилки, якщо кандидат не підійде, може вилитись у 100 тис. грн з податками. Тому на самому початку намагаються пропонувати заробітну плату меншу, але потім обіцяють підвищити.

Кандидат, в першу чергу, звертає увагу на репутацію працедавця і його вміння дотримуватись обіцянок. В іншому випадку від вакансії можуть відмовитись.

«Ми проводили опитування, що більше за все не подобається кандидатам. І на першому місці опинилося ухиляння працедавця від прямих питань, особливо про заробітки. Ще бентежить, коли ставлять заробітну платню, яка не відповідає заявленим обов’язкам або є якісь грошові внески для прийняття фахівця на роботу», – каже Тетяна Пашкіна.

Один з основних трендів на ринку праці – роботодавець готовий платити за ефективність і продуктивність свого працівника

Йому не потрібен офісний планктон, який цілий день гріє крісло. Робота має бути прив’язана до результату. Якщо це бухгалтер, його ефективність – це задачі, виконані без помилок. Якщо продавець – кількість нових клієнтів, яких він приведе.

«Ваша аура нам не підходить»

За словами керуючого партнера консалтингової компанії H-ART Марії Локтінової, часто потенційні співробітники відмовляються від роботи, що знаходиться далеко від дому. Або якщо в компанії заведено жорстко контролювати працівників. Кандидати не люблять хамської, зарозумілої або дивної поведінки на співбесідах.

Знайти і втримати: 6 правил найму працівників з бестселеру «Кто»

«Один кандидат розповів, що він ледь встиг зайти до кабінету на співбесіду, а йому одразу сказали, що ваша аура, мовляв, не пасує до аури нашої компанії. Спеціаліст вирішив навіть не продовжувати бесіду й одразу пішов», – пригадала випадок Тетяна Пашкіна.

Як це – немає поля для гольфа?

І хоч IТ-сфера не є показовою для розуміння загальних тенденцій на ринку, все ж тут цілком звичним є ситуація, коли кандидат відмовляється від роботи, бо в компанії немає поля для гольфа, як на попередній роботі. Тут питання радше до IT-компаній, які трохи загралися, вигадуючи привабливі умови для залучення найкращих фахівців.

Shutterstock

За словами Марії Локтінової, щоб знайти і втримати хорошого кандидата, необхідно дотриматись таких умов: зарплата має бути ринковою, аванс – виплачуватись регулярно і вчасно; умови праці мають бути комфортними, задачі – цікавими. Для деяких спеціалістів важливим є гнучкий графік, можливість працювати віддалено, медичне страхування й наявність транспортування (до роботи та назад). Це базові речі, які роблять вакансію привабливою. Хоча в кожному окремому випадку варто з’ясувати пріоритети потенційного співробітника. Це допоможе зробити пропозицію, від якої він не зможе відмовитись.

Топ дивних вимог кандидатів і роботодавців

Що інколи просять кандидати

1

Працевлаштувати другу половинку (чоловіка чи дружину)

2

Гарантувати страхування дітей, яких ще немає. І сам кандидат ще не перебуває в шлюбі

3

Дозволити відсутність двічі на тиждень по три години для спа-процедур (в робочий час)

4

Одна послідовниця якогось стародавнього культу заявила, що може працювати лише під час світлового дня

Що інколи просять роботодавці

1

Один роботодавець шукав головного бухгалтера 23-25 років з досвідом роботи від 5 років на посаді головбуха

2

Роблять пропозицю роботи без оплати в перший місяць, оскільки кандидат буде «в цей момент лише знайомитися з обов’язками»

3

Для роботи на виробництві працівників інколи зобов’язують викупити спецодяг, який їм надає компанія

4

Стажер має самостійно оплатити внутрішнє навчання

5

Відмова від прийому на роботу корінних мешканців і надання переваги працівникам з інших міст, оскільки працедавець вважає, що вони активніші

Про те, як попрощатися з працівником, який не влаштовує компанію, читайте у матеріалі «Як правильно звільнити працівника»
Поділитися:
HR