Як продати мрію: 5 книг-історій мегабрендів

4459
Shutterstock
Про хитрощі та цінності мультимільярдних компаній Starbucks, ZARA, Nike, IKEA, Pixar

Автор бестселера про культові бренди Саймон Сінек намагався зрозуміти, як їм вдалося завоювати мільйони сердець, і зробив висновок, що ті передовсім чітко відповідають на запитання, ЧОМУ існують. За його словами, не так вже й багато підприємців можуть зрозуміло сформулювати, чому вони роблять те, що роблять.

K.Fund Media пропонує вам ознайомитися з історіями компаній, яким це вдалося.

Історія Starbucks

«Історія Starbucks» Говарда Шульца

Onward, 2012

Голова правління компанії Starbucks Говард Шульц запевняє, що на створення закладу з «романтичною італійською атмосферою» його надихнула чашка кави у Мілані. У 1987 році він став власником компанії Starbuсks, яка перетворилася на найбільшу світову мережу кав’ярень з 10 тис. точок у самих лише США. Спочатку було складно. Вийти в плюс вдалося тільки у 1990-му – і пішло-поїхало. Протягом останніх 10 років прибутки Starbucks впевнено зростають. Говарда Шульца, статки якого оцінюють у $3,1 млрд, прозвали «кавовим Біллом Гейтсом». Він запевняє: окрім самого збадьорливого напою, найважливіше для Starbucks – залишатися хорошим роботодавцем. Автор мемуарів, щоправда, місцями видається засентиментальним: «Щоразу, як я згадую Starbucks і наших працівників, мені на думку спадає одне слово – любов». До речі, відкрити міланський пункт Starbucks наважилися лише у 2018-му. 

Більше про книгу


Феномен ZARA

«Феномен ZARA» Ковадонґи О’Ші

The Man from Zara, 2012

Амансіо Ортеґа, який створив мережу одягу ZARA – альтернативу haute couture, що доступна людям із середнім заробітком, – походить із бідної родини. Тому ще дитиною влаштувався помічником продавця у швейному ательє, щоб допомогти своїм рідним. Сьогодні як засновник компанії Inditex Group, до якої, окрім ZARA, входить ще вісім відомих брендів, він у десятці найбагатших людей, за рейтингом Forbes. Але на відміну від багатьох інших заможних і знаменитих Ортеґа уникає публічності. Журналістка та засновниця Школи модного бізнесу ISEM у Мадриді Ковадонґа О’Ші, яка знає його ще з 1990-х, спробувала розкрити загадку цього чоловіка та його бізнесу. Щоправда, за інтонацією її книга дещо нагадує розповідь закоханої жінки.

Більше про книгу


Взуття-буття

«Взуття-буття» Філа Найта

Shoe Dog, 2016

«Я відкрию вам таємницю: секрету успіху не існує, потрібно сподіватись на вдачу, багато працювати та оточувати себе правильними людьми», – пише у своїй автобіографії засновник компанії Nike Філ Найт і один із 30 найбагатших людей світу за версією видання Forbes з $26 млрд статків. Коли йому було 24 роки, він зізнався собі, що поки не досяг вершин, не знайшов кохання свого життя, не бачив світу, та все ж мав дещо важливе, заради чого прокидався щодня. Це була ідея продавати зручне спортивне взуття. Перші два роки він торгував у США дешевими кросівками з Китаю. А у 1965 році підприємець зареєстрував Nike й почав виготовляти кросівки сам. Через 50 років фірма стала найдорожчою спортивною компанією світу. У цій книзі-бестселері The New York Times особиста історія Філа Найта переплітається з історією його бізнесу.

Більше про книгу


Історія ІКЕА

«Історія ІКЕА» Бертіла Торекула

The IKEA Story, 1999

Щоб написати цю книгу, журналіст Бертіл Торекул провів десятки годин, спілкуючись із засновником ІКЕА та тими, хто його добре знав, і об’їхав безліч розкиданих по всьому світу її магазинів і фабрик. Інґвар Кампрад з ферми «Ельмтарюд» у шведському містечку Аґунарюд став продавцем, ще коли йому було п’ять, і у свої 17 розпочав на базі родинної крамнички власну справу, яка під його керівництвом упродовж кількох десятиліть перетворилася на транснаціональну корпорацію, що розробляє та реалізує меблі та приладдя для дому, з річним доходом у понад €36 млрд. Його не стало у січні цього року. Кажуть, він був мрійником та ентузіастом. Але це, звісно ж, не єдине, що зробило можливими численні досягнення Кампрада. Ще замолоду він засвоїв, що у бізнесі важливі послужливість, ощадливість і відповідальність.

Більше про книгу


Планета Pixar

«Планета Pixar» Лоуренса Леві

To Pixar and Beyond, 2016

Розсварившись із радою директорів Apple, Cтів Джобс вирішив спробувати щось нове і вклав близько $50 млн у студію Pixar, що попервах створювала спецефекти для компанії творця «Зоряних воєн». Експеримент вдався. У своїх спогадах фінансовий директор компанії Лоуренс Леві розповідає про те, як вони шукали гроші на реалізацію шедеврів, що виявилося непростим завданням. Найбільші інвестиційні банки захоплювалися проектом, але не ризикнули взяти участь в його підготовці до IPO. Врешті підтримку таки знайшли. Ціна акцій підскочила, коли реакція аудиторії на дебютну для Pixar «Історію іграшок» перевершила найоптимістичніші очікування. Вона потрапила до трійки найуспішніших мультфільмів усіх часів. Далі були «Корпорація монстрів», «У пошуках Немо», «Тачки», «Рататуй» та інші добре відомі хіти. Леві пише, що працювати з Джобсом означало добряче попсувати собі нерви, але зауважує, що вдячний долі за те, що мав таку нагоду.

Більше про книгу


Поділитися: