Як правильно звільнити працівника

412
Shutterstock
Безболісно попрощатися з робітником непросто, але можливо

Посуд не бити, виплатити відступні

Навіть якщо економічна ситуація змушує звільняти хороших спеціалістів, є спосіб зберегти з ними нормальні стосунки.
«Припустимо, керівник працював над розвитком роздрібної мережі, відкривав нові магазини, але в компанії більше немає ресурсів для розширення, а підтримувати існуючу мережу цьому працівнику буде нудно», – говорить HR-експерт сайту пошуку роботи та працівників rabota.ua Тетяна Пашкіна. Тоді варто виплатити відступні та, наприклад, запропонувати людині посаду радника або консультанта.

Буває, самі працівники йдуть через те, що вони зросли професійно, а ресурсу для підвищення зарплати немає

«Зберігати контакти дуже важливо, адже колишній начальник відділу може отримати цінний досвід в іншій структурі та повернутися в компанію вже як директор департаменту», – зазначає вона.

Вебінари у поміч

Під час вимушеного скорочення варто допомогти персоналу в працевлаштуванні. Це збереже репутацію відповідальної компанії, вважає керівник експертно-аналітичного центру HeadHunter Катерина Мащенко. За її словами, 2-3 роки тому, коли проблема масштабного скорочення постала перед багатьма українськими підприємствами фінансової сфери, вони стали частіше надавати такі послуги.

Наприклад, один великий банк під час скорочення замовив для працівників вебінари, присвячені огляду ринку праці в HR-експертів. На лекціях можна було отримати уявлення про кількість вакансій, конкуренцію на ринку тощо. Так чимало звільнених працівників швидко знайшли нову роботу.

«І вони із вдячністю згадували колишнього роботодавця», – розповідає вона.

Shutterstock

Слабка ланка

Якщо людина не може впоратися з обов’язками, потрібно провести атестацію. Приводом для звільнення може бути неякісне виконання завдань або деякі проступки. «У маркетингу це нецільове використання бюджету. У сфері продажу – необґрунтоване надання знижки клієнтам вище встановленої норми», – каже Пашкіна.

Ейчари також радять фіксувати час перебування працівників на роботі за допомогою електронних перепусток, а обсяги виконаних робіт та історію взаємин із клієнтами – за допомогою комп’ютерних програм.

«Завдяки цим заходам легко показати працівнику, що він не може впоратися з роботою», – підкреслює Пашкіна.

Договір та догана

Під час найму варто скласти договір із зазначенням обсягу робіт та термінів виконання. Так працівника, який не може впоратися або порушує умови роботи, буде легше звільнити, – зазначає експерт із трудового права, партнер юридичної компанії «Анте» Андрій Гук.

«Однак зробити це можна тільки після другої догани, а до цього проінформувати про порушення та отримати від нього пояснення в письмовій формі», – підкреслює юрист.

Багато бізнес-структур пропонують працівникам підписати угоду про нерозголошення комерційної таємниці або про звільнення у випадку, якщо він нашкодить іміджу компанії, каже Мащенко

І тут допоможе відеоспостереження в офісі, записи корпоративних дзвінків, перевірки сторінок в інтернеті, які переглядає працівник. Подібні заходи мають законні підстави, якщо персонал від самого початку дав письмову згоду на відеозйомку та інші види контролю.

Зустрінемося в суді

Під час роботи директором з управління персоналом фармакологічної компанії Денис Бродський мав справу з недобросовісним торговим представником, який не погоджувався на звільнення. Аби довести провину працівника, довелося ставити йому завдання письмово, видавати накази з необхідними обсягами продажів. Дійшло до Верховного суду, але компанія виграла справу.

З того часу ніхто з персоналу не намагався оскаржити своє звільнення, – розповідає Бродський

Однак варто пам’ятати: якщо в суді буде доведено, що працівника звільнили без законної підстави, компанії доведеться відновити його на посаді.

Якщо це неможливо у зв’язку з ліквідацією підприємства чи відділу, де працювала людина, фірма зобов’язана виплатити йому зарплатню за весь термін, поки він залишався без роботи.

Поділитися: