Як правильно розрахувати ПДВ. Частина ІІ

Як правильно розрахувати ПДВ
Про те, як влаштовано адміністрування ПДВ

В першій частині блогу розповідається про об’єкти оподаткування та ставку ПДВ.

«Перша подія», реєстрація податкової накладної та СЕА

Датою виникнення зобов’язань із ПДВ є так звана «перша подія»: тобто та операція, яка сталася раніше, оплата товару або його відвантаження. Є винятки для окремих типів суб’єктів, але загальне правило саме таке. За датою першої події суб’єкт зобов’язаний оформити податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН).

На цьому етапі починаються складнощі адміністрування. Щоби зареєструвати податкову накладну на користь свого покупця, необхідно, щоби в системі електронного адміністрування ПДВ був доступний в потрібній сумі залишок реєстраційного ліміту.

Розрахунок ліміту проводиться за спеціально розробленою формулою, але, якщо говорити просто – ліміт із ПДВ може збільшити або вхідний ПДВ від нашого постачальника, або фактична сплата ПДВ грошима на спеціальний ПДВ-рахунок підприємства в Казначействі.

 

І оскільки вашому постачальнику для реєстрації податкової накладної теж потрібно дочекатися податкового кредиту від постачальників або сплатити ПДВ грошима, то можна з упевненістю стверджувати, що на даний момент і за всі три роки функціонування Системи електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ) весь податок на додану вартість в системі фізично оплачений грошима платників податків. Багатьма він навіть переплачений великим авансом, але зараз мова йде не про це.

У будь-якому випадку, адміністрування ПДВ – це система сполучених посудин, де покупець отримає право на податковий кредит тільки після реєстрації податкових зобов’язань його постачальником.

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних

Якщо раніше порушення у вигляді несвоєчасного оформлення податкової накладної можна було встановити тільки при перевірці, зараз при реєстрації податкової накладної після встановлених термінів повідомлення від ДФС приходить доволі швидко.

Відсоток штрафу за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в залежності від терміну прострочення може становити від 10% до 50% від суми ПДВ (не від загальної суми податкової накладної, а тільки від суми самого податку).

Тому наповнювати бюджет за рахунок штрафів з ПДВ легко, адже дату реєстрації податкової накладної та дату її оформлення відразу видно в системі. Деякий час назад не застосовувалися штрафні санкції при реєстрації податкових накладних на користь неплатників ПДВ (контрагент не постраждав), але підприємства стали цим зловживати і відповідальність посилили, зараз штрафні санкції застосовуються до прострочення реєстрації всіх податкових накладних.

Ризики та гарантії

З одного боку, така складна система електронного адміністрування ПДВ покликана захистити сумлінного платника податків, оскільки якщо його контрагенти зареєстрували податкові накладні, і система не заблокувала їх реєстрацію податкової накладної як сумнівну, ризику втрати податкового кредиту у компанії немає.

Але це лише в теорії.

Щоби не втратити податкового кредиту, потрібно переконатися в дотриманні таких правил:

1. Податкова накладна повинна бути оформлена вірною датою (першої події), на правильну суму і номенклатуру товарів, робіт або послуг, з правильними кодами УКТЗЕД в номенклатурі. Якщо є помилки – є підстави вважати, що це невірна податкова накладна, відповідно, є ризик втрати податкового кредиту.

2. Придбані товари, роботи або послуги повинні використовуватися у господарській діяльності покупця, інакше він не має права скористатися навіть законно сформованим податковим кредитом.

Щоби відкоригувати такий податковий кредит, суб’єкту потрібно самостійно нарахувати податкові зобов’язання на вартість товарів або послуг, які не використовувалися в господарській діяльності. Якщо це буде виявлено під час перевірки, ці донарахування зробить податковий інспектор уже зі штрафами.

 

3. Реальність операцій. Незважаючи на всю складну систему відпрацювання фіктивних і удаваних схем з ПДВ, «сумнівні» контрагенти із нереальними постачаннями все ж проходять фільтри системи нарівні з сумлінними платниками. Державна фіскальна служба неодноразово звертала увагу платників податків, що ризик втрати податкового кредиту по ПДВ залишається в тому випадку, якщо буде доведено «нереальність» угод, їх фіктивність або, як ще кажуть, безтоварність. Деякі підприємства, щоби забезпечити докази реальності постачань, навіть фіксують все переміщення товарів і поставок шляхом відеозйомки.

Оптимізація податку на додану вартість

Велика частина підприємств, в спробах оптимізувати ПДВ, іноді ще й збільшити витрати, вивести готівку і т.п. обирає спосіб «купити що-небудь непотрібне», тобто якісь цінності, наприклад, товари.

Схема, на мій погляд, невдала, тому що все куплене має бути рано чи пізно продано, що, відповідно, створить знову проблему з ПДВ, тільки в більшому масштабі.

І навіть якщо ці цінності купити, а потім, скажімо, списати або знищити, податковий закон вимагає від платника податків відкоригувати податковий кредит за тими придбаними цінностями, які не були використані в господарській діяльності, в тому числі були ліквідовані, знищені і т.п.

Тому найкращим способом оптимізації ПДВ є його ретельне планування і бюджетування, з календарем платежів по надходженнях грошей і термінів перерахування ПДВ до бюджету, а невірне бюджетування ПДВ може загнати компанію у великий касовий розрив і навіть призвести до закриття.

Поділитися: