Як правильно обрати бізнес-школу та вступити на MBA. Частина ІІ

174
Shutterstock
Що варто пам’ятати під час підготовки МВА-досьє, рекомендаційних листів і написання есе, – радить Павло Матюша, який навчається у HEC Paris MBA

Особистий контакт і рекомендації

Збирати досьє в ідеалі треба починати за рік до початку навчання. Вибір школи – це теж робота, яка забере у вас 2-3 місяці. Варто напряму зв’язуватися з приймальними комісіями, щоб ставити їм питання, які у вас з’являються. Особистий контакт пізніше може стати вирішальним чинником при розгляді профілю кандидата.
Підготовка до комплексного вступного іспиту GMAT відбере ті ж самі три або більше місяців. TOEFL – це ще один місяць. Крім того, потрібно забезпечити конкурентні рекомендації, найкраще від поточного і минулого роботодавця.

Рекомендацій треба стільки, скільки буде досьє, а переконати керівництво у необхідності написати таку кількість листів буває нелегко

Есе на задану бізнес-тему

Після цього залишається власне сам процес подачі заявки. Це передбачає завантаження низки документів на сторінку кандидата (українці також додають завірений переклад дипломів і додатків до них), а також написання вступних есе. Кожного року теми есе змінюються, утім завжди вони стосуються таких питань як: навіщо вам МВА, ваші найбільше досягнення, найприкріша помилка чи щось на кшталт «що про мене скажуть друзі за 10 років» тощо. Одне досьє може містити біля п’яти есе. МВА-індустрія породила немало консультантів, які допомагають в цьому процесі, утім їхні ціни можуть сягати $500 і вище за кожне есе (300-500 слів).

Подача заявки в МБА-школу вимагає безмежну кількість ретроспективного споглядання своєї особистості, сильних і слабких сторін, найбільших життєвих драйверів і середньострокових цілей

Як тільки всі етапи завершено, можна натискати кнопку «надіслати». Робити це варто за 6-8 місяців до дати початку навчання. По-перше, в такому випадку залишається більше шансів потрапити в багатонаціональну і багатопрофільну матрицю, тобто групу студентів різних національностей і бекграунда, під яку школи підбирають кандидатів. По-друге, це дозволяє спокійно вирішити всі візові, робочі, фінансові, логістичні та інші питання.

Правильні відповіді

Найоптимальніше подаватися відразу в 3-5 шкіл для більш певного результату, хоч і вартуватиме це приблизно $200-250 доларів за кожну подачу.

Тепер до вступу залишається ще один етап – інтерв’ю. Вони бувають з приймальною комісією або з випускниками школи, особисті та записувані на відео, в країні кандидата або ж на кампусі університету. Це варто брати до уваги, плануючи свій час. Загалом розгляд заявки разом з інтерв’ю триває 2-3 місяці.

Звичайно, після стількох зусиль і витрачених часових та фінансових ресурсів особливо приємно отримати лист про зарахування від однієї з найбажаніших бізнес-шкіл світу

Утім, все тільки розпочинається, і більшість складних питань ще попереду. Зрештою, це не страшно, бо ступивши на дорогу серйозної бізнес-освіти, назавжди змінюєшся, навчившись ставити правильні запитання і отримувати на них правильні відповіді.

Про те, з чого почати і що врахувати під час пошуку бізнес-школи, читайте у першій частині.

Поділитися: