Як правильно обрати бізнес-школу та вступити на MBA. Частина I

237
Shutterstock
З чого почати і що врахувати – розповідає Павло Матюша, який навчається у HEC Paris MBA

Найкращі з кращих

Передусім – чому школа має бути топовою? Тому що зараз конкуренція настільки зросла, що вкладати час і гроші в посередню MBA-освіту недалекоглядно. Краще їх витратити на «ретрокомісію» при працевлаштуванні, купівлю нової квартири або навіть на створення бізнесу – користі буде більше.

Отже, за умови, що майбутній МВА-кандидат визначився, навіщо йому бізнес-ступінь, постає наступне питання: як обрати відповідну школу? Виходячи з того, що переважна більшість закладів високого рівня знаходяться в таких країнах як США, Англії, Франції, Іспанії, Канаді, Швейцарії, Китаї та Гонконґу, то й обирати потрібно в першу чергу між цими країнами. Наступний ешелон МВА-освіти із найвищою концентрацією шкіл високого рівня – це Нідерланди, Італія, Німеччина, Індія, Сінгапур тощо.

Спеціалізація і майбутня зарплата

Найважливішою в МВА є вартість усіх фінансових потоків, на які можна буде розраховувати завдяки цій освіті у майбутньому. І тут варто пам’ятати, що найбільші зарплати зазвичай отримують після американських бізнес-шкіл. У Європі лише кілька шкіл можуть успішно конкурувати із заокеанськими закладами. Тому є сенс переглянути звіт про працевлаштування їх випускників.

Наразі найпопулярнішими спеціалізаціями у світі є фінанси, стратегія, підприємництво, маркетинг, соціальний бізнес, енергетика, фінтех тощо

Це не означає, що кожна школа підпадає лише під одну категорію. Насправді грані між ними нечіткі, і гарний університет швидше за все буде гарним у всьому. До того ж фінанси з консалтингом чи маркетинг з підприємництвом, як правило, тісно переплетені.

Найпопулярніші на сьогодні рейтингові списки бізнес-шкіл складають U.S. News & World Report, Financial Times, The Economist, Forbes, Business Week, Poets&Quants

Якщо немає чіткої причини йти до тієї чи іншої школи, особливого тяжіння до її програми, отримання стипендії, прийнятної вартості освіти і проживання, наявності там друзів чи рідні, або географічної близькості чи мовної та культурної компетенції, краще вивчити рейтинги (зокрема рейтинги кожної спеціалізації).

Поради на форумах

Є корисні МВА-форуми: gmatclub.com чи beatthegmat.com. У назвах цих інтернет-ресурсів присутній корінь GMAT. Ідеться про комплексний екзамен, який потрібно скласти, перш ніж подавати своє досьє в обрані школи. GMAT (Graduate Management Admission Test, стандартизований тест для визначення рівня кандидата; популярним є також тест GRE, Graduate Record Examinations), який коштує $250, перевіряє менеджерські якості кандидата на основі математичних та логічних завдань.

Крім того, за допомогою комплексних питань перевіряють так зване інтегральне мислення, а короткими есе – критичні якості

Екзамен, стандартизований по всьому світу, складається англійською мовою протягом трьох з половиною годин в єдиному в Україні екзаменаційному центрі у Києві. Хороший результат – 700 балів (з 800) і вище. Якщо набрали 670 – це також нормально, для школи середнього рівня вистачить і 600, хоча така кількість балів може негативно вплинути на стипендію. Менший результат неконкурентний, утім, знову ж таки, бувають винятки.

Є багато онлайн та оффлайн шкіл і курсів, які допомагають у підготовці до GMAT, і варто ними скористатися.

Також потрібно здати TOEFL чи його аналог, якщо ви не походите з англомовної країни чи не проживали/навчалися там протягом 2-3 років. Кожна школа вказує пороговий рівень необхідних результатів. Утім, це доволі рудиментарна практика, адже є безліч інших способів перевірити рівень англійської (той же GMAT, відео- та особисті інтерв’ю тощо). Наприклад, Дюкський і Єльський університети чи швейцарський IMD (Міжнародний інститут управлінського розвитку, International Institute for Management Development) вже не вимагають TOEFL.

У другій частині порад про вступ у бізнес-школу читайте про те, як зібрати МВА-досьє.

Куди поїхати навчатися влітку, можна дізнатися у матеріалі «Літні школи бізнесу: 5 можливостей навчання за кордоном».

Поділитися: