Теорія всього: «Прорахувати майбутнє» Еріка Сігеля

188
K.Fund Media
Як працює прогнозна аналітика і чому її не варто боятися

Big data, штучний інтелект, машинний розум– цими словосполученнями людство лякають останні років десять. З книги в книгу кочує приклад супермаркету Target. Там за покупками вирахували, що дівчинка-підліток вагітна, і вислали їй відповідні рекламні матеріали. Її батько влаштував скандал, той виплеснувся в пресу. Зокрема, цю історію викладає Чарлз Даххіг в книзі «Сила звички».

Ерік Сігель на Даххіга активно нападає: той, будучи журналістом, наче не розібрався в темі, але називає такий цифровий маркетинг «шпигунством» за клієнтами.

Насправді, стверджує Сігель, ці методи побудовані на виявленні закономірностей, притаманні величезним масивам клієнтських даних.

Витягнути з їх допомогою таємницю конкретної людини не вийде – можна лише припустити (Target припустив та вгадав).

Автор знає, про що говорить: колишній професор Колумбійського університету, а нині консультант, який професійно займається прогнозною аналітикою. І вважає, до речі, що термін «прогнозна аналітика» коректніше за «великі дані».

Shutterstock

Його книга «Прорахувати майбутнє. Хто клікне, купить, збреше або помре» – одна з кращих «пояснювалок» для неспеціалістів. Професор буквально на пальцях показує, як саме машина перебирає дані і як її потім тестують. Згодовують їй, наприклад, таблицю котирувань акцій до 25 вересня 2010 року – і пропонують передбачити ціни на 26 вересня. Все це відбувається в листопаді, так що можна порівняти «пророцтво» з фактом.

Професор буквально на пальцях показує, як саме машина перебирає дані і як її потім тестують

В реальності все складніше. Але після прочитання роботи Сігеля в загальних рисах зрозуміло, як ця магія працює. Так що недарма ще перша редакція книги «Прорахувати майбутнє» виграла приз у конкурсі Small Business Book Award в 2014 році в категорії «Технології».

З того часу вона встигла стати бестселером і була перекладена дев’ятьма мовами. У 2017 році книга вийшла російською мовою у видавництві «Альпіна Паблішер».
Але простота пояснення – не єдиний і навіть не головний плюс книги. Автор показує, що з отриманою інформацією робити. Наприклад, з’ясувалося, що користувачі комп’ютерів Mac замовляють дорожчі готелі.

latimes.com

Озброєний цим знанням онлайн-сервіс замовлення готелів змінює вміст сторінки в залежності від того, яку операційну систему використовує потенційний клієнт.

Аналізує автор і виборчу кампанію Барака Обами – темі присвячено окремий розділ. Головна фішка в тому, що за допомогою прогнозної аналітики не передбачали поведінку виборців, а змінювали її. Гасло, що висунув Сігель: «Справжня влада полягає в умінні вплинути на майбутнє, а не робити припущення стосовно нього».

Втім, просто робити припущення теж можна.

«У Річмонді прогнозна модель передбачає місця майбутніх злочинів на основі таких факторів, як сьогоднішні події в місті, день видачі зарплати, свято, день тижня і погода».

Крім усього іншого, автор пише з гумором і прикрашає оповідання безліччю потішних закономірностей: «Збільшення продажів морозива за часом збігається зі збільшенням частоти нападу акул. Курці менше страждають від хвороб, пов’язаних з повторюваними механічними рухами. Вегетаріанці рідше пропускають авіарейси».

Shutterstock

І одразу ж закликає подібні залежності не абсолютизувати. Можливо, з’їдене морозиво робить плавця смачнішим. Але, скоріше, справа в іншому: в спеку люди їдять більше холодних ласощів і частіше купаються. А іноді, як стверджує Сігель, взагалі немає відповіді на питання «Чому?», тож прогнозна аналітика – не наука, а інструмент.

Поділитися: