Критиків піраміди потреб Маслоу вистачає – вона не була доведена емпірично безпосередньо в дослідженнях. Сам Маслоу говорив про те, що це не модель для кожної людини, що вона відображає потреби більшості людей. А вже це підтверджує маса непрямих досліджень, якщо розглянути їх результати з точки зору піраміди.
Згадаймо її: фізіологія (поїсти і виспатися), безпека (дах над головою, ніхто не загрожує), любов /приналежність, визнання, самоактуалізація.
Маслоу говорить про те, що п'яту потребу, самоактуалізацію, реалізують близько 5% людей
Давайте розглянемо з точки зору піраміди питання управління персоналом, а саме: як зарядити людину на ефективне виконання задач і при цьому зробити її задоволеною.
Людина – це енергія та інформація
Для того, щоб людину «зарядити» на роботу, а не просто на виживання, необхідно «включити» її потребу в приналежності (любові). А для цього потрібно задовольнити дві перші сходини базових потреб: фізіологію та безпеку. У поняття «людина» дуже багато визначень.
Одне з них можна взяти як відправну точку: людина – це істота, що харчується та виробляє енергію й інформацію. З точки зору цього визначення, якою енергією й інформацією харчується людина, такої якості продукт вона і буде виробляти.
Дещо про енергію напевно/безсумнівно знає Тоні Шварц, автор бестселера «Життя на повній потужності». Він пише про чотири типи енергії. І якщо роботодавець буде керувати ними правильно, то отримає суперефективний колектив загалом і зарядить кожного на роботу зокрема. Ось ці чотири енергії: фізична, емоційна, розумова та ментальна.
Нехай співробітники їдуть не на роботу, а на сніданок
Фізична енергія – це світ навколо нас: будинок, офіс, кухня, їжа. А за Маслоу, це – дві перших сходини піраміди. Нагодуйте співробітників: фрукти, печиво, сніданки, хороша кава. Дайте їм побільше «ніштяків і ви задовольните запит у фізичній енергії. Чим кращими будуть «ніштяки», тим більш плідною буде енергія.
Дайте їм побільше «ніштяків», і ви задовольните запит у фізичній енергії
Результатом таких зусиль стане задоволення перших двох базових людських потреб і включення потреби у приналежності.
Люди захочуть відчувати себе потрібними і причетними до суспільства із зручними робочими місцями та смачними «ніштяками» на офісній кухні.
Заохочуйте і прагніть задовольнити цю потребу: влаштовуйте легкі корпоративи щоп’ятниці. Наприклад, настільні ігри. Даруйте квитки в кіно. Класний хід – зробити іменні перепустки в офіс з ім’ям, прізвищем, фото і назвою компанії. Це безсумнівно дасть свій ефект.
Демонструйте повагу
Результат не змусить на себе чекати: люди згуртуються, працюватимуть і відпочиватимуть разом, і перейдуть до наступної потреби: вони захочуть визнання. Тоні Шварц каже про емоційну енергію – величезну силу. Отже, ваші співробітники працюють за зручними робочими місцями та нагодовані. Ви вчасно платите заробітну плату. Їм приємно перебувати у вашому товаристві та один з одним.
А тепер «запряжіть» емоції на повну. Дякуйте співробітникам. Відзначайте їх успіхи. Ґете говорив: «Ставтеся до людей так, ніби вони такі, якими ви хочете їх бачити, і вони стануть такими».
Позитивний ефект від простого вияву вдячності одному співробітникові, немов вірус, може поширитися на весь відділ або навіть колектив. Головне паливо емоційної енергії – визнання і повага. Будуйте в компанії атмосферу відкритості, щоб співробітники ділилися один з одним своїми емоціями.
Людина, яка сумнівається у собі, витрачає енергію не на роботу, а на сумніви, переживання і страхи
Атмосфера ж відкритості дає відчуття безпеки. Наприклад, особистий контакт з головою компанії – це відмінна «підзарядка». Багато бізнесменів вдаються до цього підходу. Річард Бренсон особисто відповідає на листи співробітників і зустрічається з ними, Стів Джобс запрошував своїх підлеглих на піші прогулянки.
Завдайте людям клопоту
Тепер, коли ваші співробітники відчувають себе шанованими і визнаними, допоможіть їм задовольнити потребу в самоактуалізації. Ви дали їм можливість відбутися, а тепер вони почнуть вам віддавати. Тоні Шварц називає це розумовою енергією – прагненням до вирішення завдань.
Головне паливо емоційної енергії – визнання і повага
Давайте своїми підлеглим завдання-головоломки і оголошуйте успішні результати. А далі природа людини зробить все сама.
Ментальна енергія – це вищі смисли, впевнений Шварц. Ви працюєте в закладах громадського харчування і варите борщі? Тоді ви служите людям і дбаєте про їх здорове харчування. У вас мережа заправок? Значить, ви допомагаєте людям подолати шлях з точки А в точку Б. Вищі смисли змінюють ставлення до роботи, допомагаючи реалізувати свої цілі.
Пам’ятайте: робота з людьми – це завжди безліч переплетінь невидимих ниток почуттів, емоцій, думок, образів, висновків, фантазій. І лише на перший погляд вони здаються невидимими, насправді ж, будь-яке їхнє коливання знаходить своє відображення в світі.
Це – закон відображення
А тому ваше завдання – бачити ці ледь помітні нитки і управляти ними. Недарма ж один з провідних фахівців у сфері емоційного інтелекту Деніел Гоулман каже, що найкращий колектив побудує та людина, яка розпізнає не лише свої, але й чужі емоції. А потім зможе ними керувати.
Кожна людина хоч раз у житті стикалася з неприємними ситуаціями, які ставили її перед вибором: виплеснути свій гнів назовні або мовчати, накопичуючи в собі негативні емоції. Боротися з гнівом – непросто. Але ним можна управляти. Як? Читайте в нашій статті «Управління гнівом: як злитися безпечно для себе й оточення»