Вікторіанський шарм: як Лондон став столицею світу завдяки креативній економіці

249
mistressdarcy.com
Лондон з європейської провінції перетворився на головне місто для банкірів, художників, театралів та креативної молоді

Якщо запитати українців, яке місто сьогодні є світовою столицею, в частині відповідей прозвучить Лондон. І навіть якщо буде названо Нью-Йорк, британська столиця гарантовано опиниться на другому місці.

А зовсім нещодавно Лондон вважався європейською провінцією. Щоби переконатися в цьому, подивіться фільм «Виховання почуттів», дія якого відбувається на початку 1960-х років. Героїня фільму, 16-літня Дженні, боїться роману із заможним дорослим чоловіком, і той, аби вразити дівчину, везе її до Парижа, в порівнянні з яким Лондон був тоді оазою нудьги. І хто б міг тоді подумати, що в сьогоденній реальності вже молоді парижани переїжджатимуть жити та працювати до Лондона, оскільки той обіцяє цікавіше життя та кар’єру, ніж французька столиця.

На Даунінг-стріт хороша погода

Це перетворення відбулося в результаті ухваленого 1997 року урядом Тоні Блера проекту «Креативна індустрія». Новий підхід розуміли як «індивідуальне творче вираження, вміння і талант», який «має потенціал для створення багатства та робочих місць завдяки генеруванню та використанню інтелектуальної власності».

Стосувався проект Британії загалом, і, треба визнати, приніс чималий прибуток у бюджет. Але, як це зазвичай буває, реалізований він був передусім в головному місті країни. В результаті Лондон став світовою столицею рекламістів, дизайнерів, архітекторів, представників сучасного мистецтва, та навіть чоловічих кравців. Багатії знають, що шити костюм на замовлення краще в ательє на Севіл-роу.

Світовою столицею кіновиробництва традиційно вважається Голлівуд, але вся кіносага про Гаррі Поттера знімалася на британській кіностудії Warner Bros. у лондонському передмісті Лівсден. Причина проста – сьогодні будь-який інвестор, який профінансував створення фільму на території Королівства, отримує від держави компенсацію в розмірі від 16% до 20% витрачених інвестором коштів за умови, що фільм визнано британським.

Для цього стрічку оцінюють за шкалою із 42 пунктів (британський має набрати 16), де враховується все – від місця зйомок до складу знімальної групи.

Столиця музеїв та хай-теківської архітектури

Один з головних принципів креативної індустрії – не розмінюватися на дрібниці. Адже можна подарувати клієнтові тридцять фунтів, а заробити на ньому сто. Наприклад, знаменитий Британський музей в Лондоні пускає відвідувачів безплатно – порівняйте з нью-йоркським Метрополітен-музеєм, квиток до якого коштує $25.

У Лондоні безкоштовних музеїв більше, ніж в інших столицях, і працюють вони часто сім днів на тиждень. Чим більше культурно-історичних об’єктів вирішить відвідати турист, тим більше часу він проведе в Лондоні та залишить гроші в магазинах, ресторанах, пабах та готелях.

Креативна комерція в Лондоні процвітає

Так, на Бейкер-стріт відкрито меморіальний музей Шерлока Холмса, там є і старовинні медичні інструменти в саквояжі доктора Уотсона, і сантехніка того часу.

Тому зовсім не шкодуєш про витрачені на квиток $19 та не меншу суму готовий викласти на сувеніри в крамниці на першому поверсі музею.

Візитівки міста

Ще донедавна Лондон за кількістю цікавих архітектурних об’єктів відставав від Парижа, Рима, Флоренції. Але на початку XXI століття відомий архітектор Норман Фостер побудував у лондонському Сіті знаменитий «огірок» (офіційна назва – Сент-Мері Екс), який 2003 року визнаний кращим хмарочосом у світі.

«Огірок» з’явився неподалік від чудового взірця хай-теківської архітектури – хмарочоса страхової компанії «Ллойд», спроектованого Річардом Роджерсом, автором Центру Помпіду в Парижі.

І до Лондона вже приїжджають дивитися не тільки на середньовічну та вікторіанську, а й на сучасну архітектуру: 20% гостей їдуть до міста заради його славетних архітектурних візитівок, згідно опитування компанії London & Partners’ Strategy and Insights (саме вона займається промо-кампаніями міста). Втім, найбільше відвідувачів має Лондонський Тауер.

Театральне життя британської столиці – це насамперед «Роял корт», представники якого їздять світом у пошуках молодих драматургів, запрошують на семінари до Лондона, а потім ставлять спектаклі за їхніми п’єсами, написаним або допрацьованим завдяки цьому навчанню.

Отже, Лондон цілком може похвалитися і титулом столиці сучасного молодого театру. Згідно даних London & Partners’ Strategy and Insights, 49% гостей їдуть сюди заради театральних постановок (дані за 2015 рік).

У другій частині читайте про те, чому Лондон можна вважати столицею найкращих вищих навчальних закладів та коледжей.

Поділитися: