Як компаніям самостійно вирощувати лідерів

Вирощувати лідерів
Про практику регулярної бізнес-освіти співробітників, її результати і витрати на неї

Нові бізнес-обставини вимагають від компаній плекання і формування нових співробітників – лідерів. Проблема в тому, що лідерство – це дуже непроста якість. Його не можна запустити або сформувати за допомогою однієї дії або інструменту. Але зате можна культивувати за допомогою створення в компанії такого середовища, яке допомагало би кожному розкривати свій лідерський потенціал. Вкрай важливо, щоби роботодавець допомагав своїм співробітникам розвивати в собі управлінські навички та так звані soft skills.

У нашій компанії вже більше півроку проводиться «Школа лідерства». Це серія івентів для співробітників, які спрямовані на розвиток у них саме таких навичок. У нас регулярно проходять тренінги, семінари, зустрічі як із внутрішніми, так і з запрошеними тренерами і спікерами.

На заняттях ми разом спілкуємося, розвиваємо комунікаційні навички, вчимося приймати ефективні рішення, ставити завдання, розвивати і мотивувати персонал. Тобто, спільно формуємо корпоративне середовище, в якому у співробітників є високий ступінь свободи і відповідальності, право на помилки і експерименти, можливість відкрито і чесно ставити питання своєму керівництву.

На наших майстер-класах ми опрацьовуємо і такі складні для багатьох співробітників техніки, як ведення переговорів про підвищення заробітної плати або кар’єрний розвиток. В результаті, багато по суті отримують готовий план побудови своєї кар’єри у нас в компанії. Окремо ми опрацьовуємо тему розвитку і просування у нас жінок.

Ми активно запрошуємо зовнішніх тренерів. Наприклад, недавно у нас був Ваче Давтян, який проводив майстер-клас про культуру щастя. Але у нас також є і свої, внутрішні тренери, які діляться особистим досвідом. «Школа лідерства» розрахована в основному на наш середній і лінійний менеджмент. А також кадровий резерв – тих співробітників, які в найближчі роки будуть претендувати на позиції лінійних менеджерів. Ці люди повинні добре розуміти, як їм формувати свої команди і яка специфіка управління ними.

Такі заняття також покликані дати усвідомлення того факту, що саме співробітник є лідером своєї команди, своєї компанії, свого життя в цілому

І розуміння того, які у цього співробітника цілі на найближчу перспективу і які компетенції йому для цього потрібні. Існування «Школи лідерства» робить структуру нашої організації більш демократичною, вона стає більш «пласкою».

Паралельно з такими розвиваючими заходами наші співробітники постійно проходять професійне навчання. Наприклад, продавці і технічні фахівці покращують свої навички ведення переговорів або отримують нові спеціалізовані статуси від наших партнерів – вендорів. Ця практика обов’язкова, наші фахівці просто зобов’язані отримувати такі статуси, щоб компанія могла підвищувати рівень своєї експертизи та конкурентоспроможності. На навчання персоналу і програми професійного розвитку наших технічних фахівців ми спільно з нашими партнерами витрачаємо близько 5 млн грн на рік. Постійно розширюємо пул вендорів, у яких сертифікуються наші співробітники, і отримуємо у них нові спеціалізації.

Ми не забуваємо і про бізнес-освіту. Так, в кінці минулого року група з близько 20 наших співробітників закінчила програму корпоративного навчання в бізнес-школі «МІМ-Київ». Вони прокачали свої знання в сфері менеджменту, фінансів, маркетингу.

Програма навчання для «ІТ-Інтегратора» складалася з двох функціональних блоків: операційний менеджмент і персональна ефективність. Отримані знання наші студенти закріпили бізнес-грою-симуляцією Management game, під час якої вони змогли побути в ролі власників бізнесу і навчитися розпоряджатися великими бюджетами на його розвиток.

Всі ці три напрямки розвитку співробітників дозволяють нам управляти талантами і повноцінно виховувати власних лідерів. Так, директором одного з ключових департаментів компанії (департаменту телекомунікацій) в минулому році був призначений наш співробітник, який виріс до цієї посади. Тому формування лідерів – це питання не моди, а сувора необхідність і реалії сьогоднішнього дня для вітчизняного корпоративного сектору. У питаннях кадрової політики компанії просто не можуть діяти в старих суворих ієрархічно-авторитарних рамках. В умовах висококонкурентного бізнесу вони вже втратили актуальність.

Поділитися: