Як фінансист почав заробляти на точному землеробстві

217
Shutterstock
Компанія Артема Бєлєнкова працює на стику технологій та агробізнесу, наприклад, вимірює поля за допомогою супутників і дронів

Як почати заробляти в галузі, про яку тобі нічого не відомо? «Не боятися змін і слідкувати за світовими трендами», — впевнений 30-річний Артем Бєлєнков. Ще чотири роки тому він торгував опціонами і ф’ючерсами на біржі, а сьогодні – голова Smart Farming. Компанія працює на стику технологій та агробізнесу: вимірює поля за допомогою супутників і дронів, аналізує склад ґрунту тощо. Сумарний аналіз цих даних дозволяє аграріям вдосконалювати обробку полів і отримувати більший дохід з кожного гектару.

Доречний жарт

Якось знайомий Артема пожартував, що агросфері точно не завадила б автоматизація. Бєлєнков погодився і вирішив діяти. Сталося це у 2012 році.

Його батько розробляв програмне забезпечення, зокрема для фермерів

Артем почав із того, що вигідно продавав батькові розробки для обробки та аналізу карт. «Я не завжди розумів, яке програмне забезпечення продаю», — сміючись, згадує він.

Бєлєнков вирішив заснувати власну компанію. Стартовий капітал – близько $100 тис. – заробив на фондовій біржі. Проте знань йому бракувало. Тоді молодий підприємець пішов навчатися. Він закінчив курс Agro MBA в Києво-Могилянській бізнес-школі. Під час навчання відвідав Каліфорнію, де переконався, що найважливіше – це системний підхід до обробки інформації. «Там мені неодноразово повторювали, що кожен має доступ до технологій», — згадує Бєлєнков.

Повернувшись до України у 2013 році, він заснував компанію Smart Farming. Перші проекти на 10 тис. і 20 тис. га стали для нього випробуванням. Артему довелося все робити самотужки: від документації до встановлення програмного забезпечення для техніки. Потім він залучив студентів-картографів, які бажали пройти стажування.

З самого початку вартість послуг компанії Smart Farming була нижчою від ринкової.

«Ми намагалися зрозуміти, які з наших технологій дійсно необхідні аграріям» — пояснює Бєлєнков причину демпінгу.

 

З часом ціна зросла. До прикладу, аудит земельного банку у Smart Farming сьогодні коштує $3 за один гектар, а починали з $0,25 за гектар.

Криза допомогла

Переломним моментом в житті компанії стала криза 2014 року, яка змусила аграріїв замислитися над контролем та ефективністю інвестицій. «Як і чотири роки тому, ринок технологій в агросфері недорозвинений. Наші аграрії можуть купувати найкращі трактори й техніку, проте без технологій це не дає жодного результату», — каже голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун.

Під час кризи Бєлєнков знайшов свого першого крупного клієнта – компанію «Централ Фарминг Юкрейн»

Для компанії «Централ Фарминг Юкрейн» створила електронні мапи за 100 тис. грн, які вирішили питання контролю земельних ділянок.

При цьому 80% вартості продукції склало програмне забезпечення, а 20% — аудиторський та технічний супровід.

«Спочатку ми думали, що продаємо програмне забезпечення», — згадує підприємець. Річ у тому, що повноцінний проект «під ключ» ділиться на три етапи: аудит, програмне забезпечення, впровадження й супровід. Останній етап формував 5-10% загального прибутку й забирав у нас 80% часу.

«Нашою метою було переконати аграріїв, що дані супутника, дронів і gps-трекерів нічого не варті без правильного аналізу», — каже Бєлєнков. Часто він успішно переконував замовників, і 2014 року кількість клієнтів зросла в сім разів. При цьому програмне забезпечення зайняло не більше 10% бюджету.

Розділ бізнесу

В кінці 2016 року компанія Smart Farming мала вже 36 клієнтів і 5,5 млн га в роботі. Найбільший проект компанії – робота з «Миронівським Хлібопродуктом». Підготовка до тендеру та його просування зайняли два роки.

Розпочати роботу з меншими компаніями набагато простіше, але з фінансової точки зору це не так цікаво. Саме тому 2017 року Бєлєнков планує розробити новий підхід в роботі з компаніями, що керують банками землі загальною площею менше 30 тис. га.

Ще цього року Бєлєнков має намір розділити точне землеробство й консалтинг. Першим напрямом керуватиме Smart Farming, а всіма іншими управлінськими проектами – новостворена компанія AG Аdvisors. Підприємець також сподівається повторити результат 2016 року, себто виручка має зрости на 100%. Передумови для цього є – на цей рік Smart Farming вже підписала договорів на $300 тис.

Поділитися: