Як ефективно працювати з представниками поколінь Y і Z

Поколения Y и Z
10 рекомендацій (і ще п'ять бонусом)

Багато українських компаній відчувають нестачу фахівців. Особливо молодих, яких можна виховати «під себе». Улюблена тема розмов кадровиків останні кілька років – особливості поколінь Y та юних Z, що тільки-но почали свій трудовий шлях. Вважається, що Y і Z або самі не знають, чого хочуть, або вже давно виїхали до Європи. І що з цим робити – стало темою безлічі форумів HR-ів.

У цьому бурлінні кадрової кризи я завжди відчувала себе комфортно і впевнено

За один-шість місяців я можу створити, і створювала, самостійну команду з хороших молодих фахівців. При цьому, у мене не було бюджету на зарплату, який би був вище середньоринкового.

Я люблю і вмію працювати з поколіннями Y-Z. По суті, нинішні 25-28-річні фахівці – це щось середнє між класичним описом Z і Y. Такі собі «особистості перехідного періоду». Якщо ви зараховуєте себе до більш зрілого покоління керівників, вам знадобитися своєрідний user guide по роботі з представниками крос-поколінь. Можу поділитися своїм.

1

Вибирайте тих, хто імпонує вам особисто. Для цього покоління дуже важливі особисті неформальні відносини з босом. Вони не готові працювати з тим, хто їм не подобається і кого вони не поважають. А симпатія зазвичай взаємна.

2

Покоління Y і Z активно шукає себе. Для багатьох з них метою є власний бізнес, і вашу компанію вони розглядають як сходинку до мети. Плани можливого кар’єрного росту через три роки їх в принципі не цікавлять. Рік-півтора – ось середня (!) тривалість роботи активних YZ на одному місці.

3

Вже в першій розмові визначте лідерські якості та кар’єрні амбіції кандидата – в цьому крос-покоління ближче до Y – вони хочуть самостійності в діях і готові ставати лідерами. На практиці до кінця другого місяця я виділяю одну людину, яка замінить мене, як керівника команди, і починаю її розвивати.

Будьте повноцінним членом команди
Будьте повноцінним членом команди. Shutterstock

Фактично вона стає моїм заступником. І, знаєте, у неї набагато менше проблем у комунікації зі своїми однолітками.

4

YZ покоління вчиться тільки на прикладі. Станьте повноцінним членом команди. Це, на мій погляд, те, що дається важче дорослішим і досвідченішим керівникам. Робіть все те ж саме, що роблять ваші підлеглі. Тільки так ви їх навчите – тренінги і книги тут не допоможуть. До речі, ваша готовність завжди замінити будь-якого співробітника – найсильніший інструмент формування щирої поваги до вас.

5

Не розраховуйте, що ваш вік, досвід і знання стануть приводом для визнання вас, як лідера. Це крос-покоління не визнає формальні авторитети і не грає в соціальні стандарти.

6

Будьте готові давати максимальну свободу дій і рішень. Але це – після навчання, кидати Y або Z у воду на «а може випливе» – відразу його втратити.

7

Пам’ятайте, як би погано не спрацював ваш фахівець – відповідальність на вас. А у нього просто не вистачило знань, досвіду, не зметикував. Обговоріть разом (тільки позитивно і спокійно!), що ви розумієте, де помилка, знаєте, як її виправити і берете на себе відповідальність. Після цього YZ зробить все, щоб вас більше не підводити. А ось кричати при всіх на YZ не варто. Може включитися чистий Z, ви отримаєте гідну відповідь і втратите не тільки обличчя, але і команду.

8

Переведіть спілкування з командою у Viber або будь-який інший месенджер. Для них це звично і комфортно.

9

Перетворіть наради в яскраві та короткі події в житті команди. У жодному випадку не призначайте їх на ранковий час! Поміняйте формат презентацій і подачі інформації.

Змініть формат презентацій на більш цікавий
Змініть формат презентацій на більш цікавий. Shutterstock

YZ не читають довгі тексти (півсторінки максимум!), але й без слів вони теж поки обійтися не можуть (не перетворюйте документи в мішанину піктограм і картинок!)

10

YZ не ділять час на особистий і робочий, відносини на ділові та особисті. У них все це в одному флаконі. Тому вам доведеться грати на всіх фронтах, викликати у них інтерес до вас, як до особистості.

Значну частину моїх рекомендацій можна віднести до стилю життя.

Щоб було простіше управляти YZ-ми, спробуйте:

1

Змінити одяг на більш молодіжний, у рамках корпоративних правил, звичайно. І взагалі, стежте за своєю фізичною формою. YZ – чисті візуали, вони вас спочатку бачать, потім чують. Одяг, аксесуари, фізична активність – їх ідентифікація «свій-чужий». Для мене сигналом того, що команда прийняла моє лідерство, завжди було деяке «мавпування» елементів мого персонального стилю одягу.

2

Підпишіться на членів вашої молодої команди в Instagram. Далеко не всі представники цього покоління «живуть у мережі», але практично всі туди регулярно заглядають. Ви повинні там бути – і не просто бути, а бути активно.

3

Відвідуйте ті заходи, про які розмовляють у колективі. Нехай це не ваше – але у вас буде більше спільних тем. Я не кажу про спільні відвідини – хіба що це вийде само собою. Корпоративні заходи – не найкращий спосіб подружитися з YZ.

4

Заведіть яскраве незвичайне хобі – і розкажіть про нього команді. Це покоління не живе для «трудового подвигу», а люди, які зосереджені лише на роботі, викликають у них подив.

Будьте позитивними
Будьте позитивними. Shutterstock

5

Навіть у моменти найважчих «факапів» залишайтеся позитивними! Це покоління вже не виховувалося в системі різноманітних «страшилок» і просто не розуміє, що робити, якщо «все пропало». YZ у цій ситуації діють як типові Z – раз все пропало – я пішов!

Якщо ви все зробили правильно, ваша команда YZ буде вам по-справжньому віддана. Ви першим дізнаєтеся, що хтось думає про зміну роботи. YZ прийде порадитися з вами – і тут думайте насамперед про нього, а не про себе. Якщо пропозиція реально хороша – підкажіть, як її отримати і допоможіть скоріше закінчити справи. Ви втрачаєте співробітника? Попросіть його допомогти з пошуком нового.

І головне, треба робити все щиро, а не тому, що це приверне-утримає співробітника. Оскільки основна особливість YZ – вміння відчувати брехню, навіть добре приховану.

Поділитися: