«Я хочу больше идей»: 5 порад, як думати оригінальніше

1558
Shutterstock
Чому потрібно частіше запитувати себе «Так, що ще?»
«Я хочу больше идей»

Креативними не народжуються – ними стають. У цьому впевнений колишній телевізійний журналіст BBC Стів Роулінг. Близько 20 років він пропрацював у відділі новин і документального телебачення, співпрацював з різними командами телеканалу, викладав програму творчого підходу до управління в академії BBC. Зрештою написав книгу «Я хочу больше идей» (Be Creative – Now!). Видавництво «Манн, Иванов и Фербер» вперше переклало її російською.

«Творчі здібності – це не привілей обраних, а якість, якої можна набути», – пише в своїй книзі Стів Роулінг, доводячи, що бути креативним може кожен. У цій роботі він представляє більше 100 технік та інструментів для розвитку творчого мислення.

K.Fund Media публікує кілька порад з книги.


Полюбіть невизначеність

«Якщо ви не терпите невідомості, якщо замість свободи вибору надаєте перевагу єдиній правильній відповіді, процес пошуку ідей може викликати у вас роздратування і навіть розгубленість», – запевняє автор. Толерантніше ставтеся до невідомого, якщо хочете генерувати більше унікальних думок.

Тест: наскільки ви толерантні до невідомого


Дайте відповіді на ці запитання, використовуючи 10-бальну шкалу
(1 – рідко, а 10 – часто)


Як часто ви:
– потребуєте визначеності (кажете «Мені потрібно точно знати»)
– оцінюєте ситуацію однозначно («Це жахлива/найкраща ідея»)
– вибираєте комфортні обставини («Це моя тема»)
– відкидаєте все незвичайне («Я не звик до такого»)
– прагнете швидше закінчити справу («Давайте перейдемо до наступного питання»)

Якщо набрали більше 30 балів – ви очевидно зациклені на визначеності й закриті до всього нового. Щоб це змінити, вчіться терпиміше сприймати дивні й незнайомі вам речі.


«Так, що ще?»

Щоб уникнути банальних результатів, змініть звичну процедуру прийняття рішень. Художниця Pixar Емма Коатс радить: «Відкиньте першу ідею, що виникла у вас. А також другу, третю, четверту, п’яту – відсійте все очевидне. Здивуйте себе!». Не чекайте на геніальні рішення в перші хвилини мозкового штурму – дайте собі більше часу.

Експеримент: перевірте, наскільки ви оригінальні

Shutterstock

Запишіть за одну хвилину назви всіх помаранчевих предметів, які зможете пригадати. Подивіться, що у вас вийшло.

На першому місці опинився «апельсин»? Не дивно – спершу на думку спадають найочевидніші речі. Саме тому їх потрібно відкидати й думати далі.

Порада: якщо відчуваєте бажання вхопитися за першу ж ідею, промовте вголос «Так, що ще?». Зробіть повторення цих слів звичкою – вони підштовхнуть вас до відкриття нового.

Проколіть «бульбашку фільтрів»

Ми отримаємо інформацію із соціальних мереж і пошукових систем, але не враховуємо дуже важливу річ: вона фільтрується алгоритмами, розробленими індивідуально під кожного. З одного боку це зручно, адже ви отримуєте тільки те, чим цікавитеся. З іншого – створює навколо вас певну інформаційну бульбашку, небезпечну для творчого мислення. Це як оточити себе друзями, які кажуть лише те, що ви хочете чути, пише Стів Роулінг.

Порада: сходіть до газетного кіоску і купіть журнал, яким ніколи в житті не цікавилися. Почитайте, яких поглядів дотримуються журналісти, і зрозумійте, наскільки вони відрізняються від ваших.

Відвідуйте нові місця

Хочете надихнутися на нові ідеї – вирушайте в місця, атмосфера яких допоможе вам у цьому. Автор виділяє два типи поїздок:

1

Тематичні – місця, безпосередньо пов’язані з вашим проектом. Тут ви зможете провести час з людьми, до яких потрібно достукатися. Аніматори мультфільму «Рататуй» регулярно відвідували паризькі кухні, а команда «Корпорації монстрів» деякий час жила в гуртожитках Гарварда.

2

Звичайні – цікаві місця, що не пов’язані з вашою роботою, але які допоможуть поповнити вашу скарбничку ідей. У ветерана рекламної індустрії США Джорджа Лоїса є обов’язкове правило – раз на тиждень відвідувати музей або художню галерею.

Shutterstock

«З нічого і вийде нічого, вам потрібно постійно годувати свого внутрішнього звіра, який іскрить і надихає», – говорить він.

Порушуйте правила

Наш мозок любить упорядковувати хаос, тому ми весь час створюємо правила, які пояснюють усе, що відбувається навколо нас, пише Стів Роулінг. Лише порушивши звичні норми, ми зможемо звернути на себе увагу. Людям властиво помічати всі аномалії і суперечності. Саме тому в сучасному інформаційно засміченому світі важливо створювати щось поза правилами.

Порада: працюючи над певним проектом, спробуйте порушити найочевидніше правило, яке всі вважають обов’язковим. Можливо, такий хід надихне вас на оригінальні ідеї.

Чи можна отримувати натхнення «на замовлення»? Нейробіологи вважають, що «візит муз» – закономірний результат діяльності мозку, а отже, можна натренувати мозок генерувати ідеї.

Поділитися: