Тривога на допомогу: 5 причин, за якими переживати корисно

374
Shutterstock
Як страх невизначеності мотивує в кар'єрі і житті

На жаль, контролювати майбутнє практично неможливо. Деякі щасливці реагують на невизначеність із байдужістю або навіть більше — з оптимізмом.

Але у більшості людей невизначеність викликає неспокійні думки, тривогу та навіть паніку

При цьому занепокоєння часто є таким же некерованим, як і майбутнє, яким ми переймаємося. Не варто намагатися «просто не думати про це», як часто радять нам оточуючі — ніби простого нагадування може бути достатньо, аби зупинити тривожні думки. Тим більше, що придушені чи приховані почуття лише посилюють страждання.

«Попри свою негативну репутацію, не кожна тривога є руйнівною чи навіть даремною», — дотримується незвичного погляду автор дослідження «Неочікувані властивості тривожності», професор психології Каліфорнійського університету Кейт Суіні.

Попри свою негативну репутацію, не кожна тривога є руйнівною чи навіть даремною

Автор вважає, що хоча тривога може бути свідченням депресії, фізичних чи навіть психічних захворювань, хвилюватися у розумних межах — нормально і навіть корисно.

Якщо вам важко дати собі раду із тривогою, то чому би не спробувати знайти в ній позитивні моменти?

Ось п’ять причин, які можуть зробити переживання корисними.

1

Тривожність мотивує до діяльності

Нав’язливі думки, характерні для занепокоєння, можуть мотивувати. Наприклад, жінка, що боїться захворіти на рак молочної залози, завжди вчасно зробить мамограмму, а людина, яка постійно думає, що загине у автокатастрофі, ніколи не забуде пристебнутися у машині. Співробітник, що побоюється проблем на роботі, зробить усі звіти заздалегідь та десять разів їх перевірить. Тим самим усі вони роблять своє життя набагато безпечнішим. До того ж, вжиті застережні заходи самі по собі зменшують рівень тривожності.

2

Занепокоєння робить хороші новини приємнішими

Дослідники Каліфорнійського університету розділили студентів юридичного факультету, які очікували на оцінки тестувань, згідно із рівнем їх тривожності. Здавалося б, кожен хотів би потрапити до групи тих, хто ні про що не хвилювався.

Монстр
bertayxiomara.com

Але з’ясувалося, що студенти, які відчували тривогу, в підсумку сильніше раділи гарним новинам, аніж ті, хто був впевнений у своїх хороших результатах.

3

Тривога пом’якшує удари долі

«Навіть в умовах, коли неприємних подій не уникнути, а всі намагання їх попередити – марні, занепокоєння змушує людину заздалегідь підготуватися до прийдешніх труднощів», — пише Кейт Суіні. У цьому випадку занепокоєння – гарний помічник, оскільки людина продуктивно розробляє «план Б». Або просто морально готова до небажаного підсумку подій.

4

Тривожність допомагає краще планувати майбутнє

Для ефективного планування треба враховувати не лише бажаний результат, але і перепони, які доведеться здолати. Недолік популярних нині стратегій позитивного мислення полягає в тому, що вони буквально викреслюють зі свідомості людей негативний варіант розвитку подій. А «погана» тривожність, навпаки, допомагає продумати план подолання можливих перешкод. І, до речі, якщо зосередити свою увагу на вирішенні проблем, можна відволіктися від тривожних думок.

Тревога
Shutterstock

5

Тривожність як емоційний буфер

Доки надмірне занепокоєння не приводить нас у відчай і не викликає фізичних змін, воно може служити в якості емоційного буферу. Особливо для тих людей, котрі схильні до підвищеної тривожності. Порівнюючи свій нормальний емоційний стан зі станом сильного занепокоєння, ми можемо більше цінувати гарні періоди в житті та краще адаптуватися до поганих.

Поділитися: