Вийди за межі: 5 книжок на літо від Білла Ґейтса

207
gatesnotes.com
Мілліардер та засновник Microsoft радить літературу, яка допоможе вам здобути новий досвід

Літо – чарівна пора для втечі: на пляж, у гори, або до світу дивовижної книжки. Цього року я відчув, що мене більш, ніж зазвичай, притягують книжки, які заохочують вийти назовні (і ні, я не маю на увазі вийти на свіже повітря). Книжки з цьогорічного переліку літнього чтива змусили мене вийти за межі власного досвіду, і я дізнався про деякі речі, що пролили нове світло на те, як наш досвід формує нас і куди можна спрямувати людство.

«Народжений злочинцем», Тревор Ной

Born a Crime, Trevor Noah

Як давньому фанату The Daily Show мені сподобалась коротка біографія про те, як ведучий цієї програми відточував свій аутсайдерський підхід до комедії все життя, так ніколи й не вписавшись до ладу. Народжений від чорношкірої південноафриканської жінки й білого швейцарця в Південній Африці, де панував апартеїд, він увійшов у цей світ як біло-чорна дитина, в країні, де міжрасові стосунки були заборонені. Більшість історій Ноя про зростання в Південній Африці трагічні. Проте, кожен, хто дивиться його нічні монологи, знає, що зворушливі історії Ноя часто змушують сміятися.


«Лагодити живих», Мейліс де Керенгаль

The Heart, Maylis de Kerangal

Попри те, що цю книжку ви знайдете в секції «Художня література» в місцевій книгарні, те, що створила де Керенгаль – дослідження горя – ближче до поезії, ніж будь-що інше. На перший погляд, вона оповідає історію трансплантації серця: через нещасний випадок загинув молодий чоловік, і його батьки вирішують віддати його серце на пересадку. Але порівняно із силою слів та героїв, сюжет є другорядним. В книжці прекрасна мова, що поєднає вас із людьми, які в історії з’являються бодай на кілька хвилин. До прикладу, де Керенгаль кілька сторінок пише про дівчину хірурга, який здійснює трансплантацію, хоча з цією героїнею ви не познайомитеся.


«Елегія гіллбіллі», Джей Ді Венс

Hillbilly Elegy, J.D. Vance

Злиденний світ бідного білого населення Аппалачі, описаний в цій незвичайній, тужливій книжці, мені відомий лише побічно. Венса виростили його люблячі, але не дуже відповідальні дідусь і бабуся, які втрутилися в життя онука лише після того, як батько покинув хлопчика, а мати перестала цікавитись вихованням свого сина. Попри всі перешкоди, він пережив хаотичне й злиденне дитинство і потрапив до Єльської школи права. Тоді як книжка демонструє здатність проникнення в саму суть складних культурних і родинних проблем, що стоять за бідністю, істинна магія – в самій історії та сміливості Венса її оповісти.


Homo Deus, Ювал Ной Харарі

Homo Deus, Yuval Noah Harari

В минулому переліку книжок для літнього читання я рекомендував попередню книжку Харарі Sapiens. Це продовження таке ж захоплююче, цікаве і змушує думати. У Homo Deus автор стверджує, що ті принципи, які організували суспільство, у ХХІ столітті зазнають величезних змін, а також спричинять значні наслідки для життя, яким ми його знаємо. До цього часу речі, що сформували суспільство – як ми їх оцінюємо для себе – були або релігійними правилами про те, як прожити достойне життя, або більш земними цілями, як, наприклад, позбавитись хвороб, голоду та війни. Яким буде світ, якщо ми направду цього досягнемо? Особисто я не погоджуюсь з усім, що каже Харарі, проте він описав меткий погляд на те, що чекає на людство.


«Повне життя», Джиммі Картер

A Full Life, Jimmy Carter

Незважаючи на те, що колишній президент США уже написав більше двох десятків книжок, йому якимось чином усе ж вдалося приберегти кілька потішних історій для цієї короткої подорожі по його дивовижному життю. Мені до вподоби читати про неймовірний зліт Картера на найвищу світову посаду. Книжка допоможе вам зрозуміти, як зростання в сільському районі Джорджії в будинку без водопроводу, електрики та ізоляція привели до ладу – на краще й на гірше – його перебування в Білому домі. І хоча більшість історій відносять нас до попередніх десятиліть, «Повне життя» є доладною книжкою в добу, коли суспільна впевненість в національних політичних фігурах та установах є низькою.

 

За матеріалами GatesNotes
Поділитися: