Навіть найулюбленіша офісна робота може бути джерелом чималого стресу. Конфлікти з колегами, нереалістичні дедлайни або бос-деспот часто неабияк псують ваш загальний психологічний стан.
Але як виправити гнітючий вплив стресової обстановки? K.Fund Media пропонує вам п’ять варіантів корисних хобі, що допоможуть зняти напругу не виходячи з офісу.
1
Розмалюйте картинку
В юні роки багатьом з нас дуже подобалося розфарбовувати вже намальовані картинки і, відкриємо вам секрет, з віком така тенденція не змінилася. Кілька років тому «тренд» на розмальовки повернувся, але тепер вони створюються спеціально для дорослих. Якщо ви відчуваєте необхідність «відключитися» під час роботи – просто використайте кілька вільних хвилин і кольорові олівці.
Хоча назвати антистрес-розмальовки повноцінною арт-терапією складно, їх вплив на психологічний стан людини відчутний.
В інтерв’ю для Medical Daily лікар Джоел Пірсон, науковець Університету Нового Південного Вельсу в Австралії запевняє, що модне хобі може допомогти замінити негативні думки приємними.
«Вам необхідно бачити форму і розмір, ви маєте стежити за межами і обирати колір. Це займає ті ж частини мозку, що зупиняють будь-які психічні образи, пов’язані із занепокоєнням», – сказав Пірсон.
Яскравим симптомом занепокоєння або стресу є є неможливість зосередитися
Нейропсихолог Стен Родскі, який також є автором своєї власної розмальовки для дорослих, впевнений, що процес розфарбовування схожий на стан, якого люди досягають за допомогою медитації.
2
Запишіть свої почуття на папір
Якщо вам дуже хочеться поскаржитися і поскиглити, але особисті переконання не дозволяють «перемивати кісточки» колегам, – це ваш варіант. Заведіть спеціальний таємний щоденник, в якому зможете ділитися образами і переживаннями, а також фіксувати те, що вас турбує.
Згідно з дослідженням, проведеним науковцями Університету Каліфорнії і опублікованому в 2013 році:
Пацієнти психотерапевтів, яким було запропоновано викласти свої емоції за допомогою виразного листа, відчували більше зниження тривожних і депресивних симптомів і кращий прогрес в психотерапії порівняно з контрольною групою.
А згідно з дослідженням співробітників Департаменту соціальної психології римського університету Сапієнца, ведення таких щоденників тягне за собою значне зниження загальних симптомів тривожного розладу, включаючи занепокоєння і депресію.
Почати можна будь-коли без якихось особливих пристосувань
Ручка і листок паперу в офісі є завжди. А якщо ведення щоденника увійде у звичку, то можна завести спеціальний таємний блокнот.
«Попри гадану несерйозність такого заняття, це чудовий метод для зняття напруги і відновлення креативного настрою. То більше, що результат вашої творчої діяльності видно вже через 15-20 хвилин», – зазначає психотерапевт Аліна Даневич.
3
Відчуйте ритм
Добрими помічниками в боротьбі з офісним стресом можуть стати плеєр і навушники. По-перше, цей аудіобар’єр «відсікає» дратівливий офісний шум. По-друге, допомагає заспокоїтися і зосередитися.
Як раніше писав K.Fund Media, для антистрес-терапії підійдуть звуки природи, улюблена музика чи навіть кольоровий шум.
Однак, варто врахувати, що кожна людина індивідуальна. В окремих випадках (наприклад, коли звук тропічного лісу у людини асоціюється з травмуючими спогадами) певний тип звуків може не підійти.
4
Сплетіть фенечку
Рукоділля – ще один ефективний спосіб боротьби зі стресом.
Деякі офісні менеджери плетуть браслети-фенечки, інші в’яжуть або вишивають різні візерунки.
У дослідженні, організованому Американською асоціацією домашнього шиття і ремесел, доктор Райнер з факультету психіатрії Нью-Йоркського університету, виявив, що шиття допомогло його пацієнтам розслабитися (про це свідчить їхній серцевий ритм).
І це відноситься не тільки до шиття. Рухи, що повторюються, можуть заспокоїти людину, яка перебуває у стресовому стані.
Вчений Прінстонського університету Баррі Джейкобс у своєму дослідженні депресії виявив, що повторювані рухи посилюють виділення серотоніну в організмі, який виводить вас із стресового стану.
Незвичні хобі людей звичних професій
До того ж, створення речей своїми руками дає людині відчуття умиротворення, завершеності і «матеріальності» власної праці, що дуже важливо для працівників інтелектуальних професій.
5
Заведіть «зелений куточок»
Якщо ви постійно перебуваєте в офісі, то вам варто завести невеликий «зелений куточок» на своєму столі. Рослини теж можуть сприяти поліпшенню морального стану.
Згідно з дослідженням, опублікованим в 2011 році в рамках Public Health Reports, контакт з природою може привести людей з високим рівнем стресу до більш позитивного емоційного стану.
До того ж, доглядаючи за рослиною, ви відволікаєтеся від офісних колотнеч.
Однак, слід пам’ятати, що не кожна квітка приживеться в офісі. Вона має бути витривалою і невибагливою, а також бути здатною виживати без води у вихідні.