Все в сім’ю: 3 кроки, як передати родинний бізнес

252
K.Fund Media
Як виростити менеджера та навіщо потрібна сімейна конституція

Сімейний бізнес – надскладний процес. Як для компанії, так і для родини. Як каже бізнесмен Гарік Корогодський, всі випадки сімейних зв’язків у бізнесі, які не закінчилися скандалом, записуйте як виняток.

Але не все так погано. За бажання всього можна навчитися. В цьому впевнений професор Центру сімейного бізнесу, викладач з менеджменту управління бізнесом Львівської бізнес-школи Михайло Винницький. Він виступив на Human Capital Forum з лекцією про передачу сімейного бізнесу спадкоємцю. K.Fund Media записав головні поради спікера.

Перший крок. Виростити менеджера

Діти не завжди сприймають батьків як кращих наставників у бізнесі. Співробітники також не завжди є кращими наставниками для дітей засновника, тому що можуть з’явитися різні проблеми: політичні ігри, недооцінки, несприйняття бажання змін тощо. Спадкоємці мають отримати освіту в сфері менеджменту та досвід роботи поза власним бізнесом. Якщо дитина все життя працює в сімейному бізнесі, то не має іншого корисного досвіду, а це недолік.

K.Fund Media

Коли сім’я готова, потрібно сформувати раду директорів із залученням зовнішніх «незалежних» членів. Важливо, щоб зовнішні директори не були співробітниками компані. Їхня роль – бути штатними консультантами.

Такі люди зможуть дати хорошу пораду саме сімейному бізнесу, який, як правило, є більш закритим порівняно з іншими.

Другий крок. Забезпечити спадок

Ми маємо певну ментальну проблему: мало хто в житті купує місце на цвинтарі – це нам не притаманно. Ми всі переконані, що будемо жити вічно, а після того, як помремо, це вже буде не наша проблема. Якщо ми залишаємо по собі велику організацію, де працюють люди, варто подбати, що з цим буде, коли нас не стане.

Це дуже неприємна розмова, ми не любимо говорити про це в сім’ї, але треба це зробити

Після сімейного менеджменту ми маємо перейти до наступного кроку – інформування сімейної ради. Для кожного члена сім’ї має бути забезпечений справедливий дохід.

K.Fund Media

Насправді, це може звучати дивно: чому людина, не задіяна в бізнесі, має отримувати дохід від цього бізнесу? Відповідь проста: тому що вона – член сім’ї.

Отже, власник має подбати, щоб цей принцип був прописаний. Які активи будуть забезпечувати пасивний дохід людей, не залучених до бізнесу, які активи будуть забезпечувати активний дохід і зарплату? На ці та інші питання потрібно відповісти завчасно.

Правила врядування слід оформити документально.

Ось три ключові питання, які потрібно прописати:
Як набувається власність?
Кому/коли її можна продати?
Які структури забезпечують нагляд?

Статистика показує, що до третього покоління 90% сімейних компаній не доживають. Причини в тому, що бізнес стає нецікавим третьому поколінню або ж їм треба гроші. Саме тому потрібно прописати правила продажу.

Третій крок. Ідея сімейної конституції

Сімейна конституція – незвична річ для українських компаній. Ми до цього поки що не дійшли, бо нам незручно прописувати сімейні правила. Якщо ви вже формалізували структури менеджменту, подумали про спадок, це зробити легше, але з цього не потрібно починати, особливо в наших умовах. Сімейна конституція дає нам певний потенціал на майбутнє.

K.Fund Media

Складання такого документу може бути надзвичайно болючим, але водночас це спонукає до сімейного росту. Конституція не пишеться за один вечір, часто вона складається протягом декількох років. Коли ми маємо розподілену власність, розуміємо, що з нею буде та куди вона йде, тоді ми починаємо думати про те, якими є правила нашої гри.

 

Читайте також: Бізнес-досвід: як правильно передати свою справу спадкоємцеві

Поділитися: