Волт Дісней та всі-всі-всі: 3 раптових повороти у світі авторського права

788
pxhere.com
Чому Міккі Маус не такий простак і як зняти фільм за книгою Кінга майже безкоштовно

Сьогодні все наше життя балансує на межі піратства та захисту авторських прав. Ми «репостимо» картинки в соцмережах, використовуємо цитати з творів улюблених письменників у повсякденній мові, але в той же час багато хто виступає за захист авторських прав на музику, фільми, а піратські онлайн-бібліотеки закриваються через вимоги правовласників. Але де межа між крадіжкою інтелектуальної власності та банальною жадібністю правовласників?

K.Fund Media зібрав три історії, які проливають світло на авторське право з абсолютно несподіваних ракурсів.

Визнання без авторських відрахувань

Фільм «Це прекрасне життя» Франка Капри, який в підсумку став культовим різдвяним фільмом в США, був знятий у 1947 році за мотивами оповідання Філіпа Ван Дорена Стерна «Найбільший подарунок». А популярність свою він отримав саме через авторське право, точніше закінчення терміну його дії.

wikipedia.org

Фільм пережив повний касовий провал, збори склали $3,3 млн при бюджеті в $3,18 млн. Це зруйнувало продюсерську компанію Франка Капри і його кар’єра пішла на спад.

Протягом наступних 20 років він зняв всього п’ять фільмів. У 1974 році закінчився термін дії авторських прав на «Це прекрасне життя», компанія-правовласник визнала їх продовження ще на 28 років комерційно невигідним.

Так фільм став публічним надбанням, а значить, за його телетрансляцію не потрібно було платити. І телеканали в гонитві за дешевизною почали «крутити» кінокартину без зупинки.

Телестудії почали показувати безкоштовну сімейну драму в переддень Різдва. До того моменту, як правовласники опам’яталися і обмежили права на трансляцію, без цього фільму вже не можна було уявити святкування Різдва в США.

Право на мишу

Коли в 1790 році в США був прийнятий знаменитий Акт про копірайт, спочатку зазначені в ньому терміни були скромними: автори мали право отримувати вигоду зі своїх творів протягом усього 14 років. Після цього, якщо автор того хотів і все ще був живий, захист авторських прав могло бути продовжено ще на 14 років. Далі твір ставав суспільним надбанням, і кожен отримував право на його безкоштовне використання. Але з тих пір дещо змінилося.

pxhere.com

У 1831 році копірайт став охоплювати 28 років після реєстрації (строк єдиного можливого продовження при цьому все ще становив 14 років).

У 1909-му термін продовження виріс до 28 років. Це все ще не виходило за межі тривалості людського життя: видавши книгу-бестселер у 30 років, письменник ще 56 років міг насолоджуватися авторськими відрахуваннями. Так суспільне надбання постійно і стабільно поповнювалося творами, які будь-який бажаючий міг перевидати, адаптувати для театру, придумати сіквел або використовувати як він того забажає.

«До чого тут миша?» – запитаєте ви.

Дебютом студії Волта Діснея став перший в світі звуковий короткометражний мультфільм «Пароплавчик Віллі» (1928 рік), в якому був вперше показаний Міккі Маус – миша в білих рукавичках. Персонаж сподобався аудиторії і сьогодні залишається найбільш упізнаваним мультгероєм усіх часів.

Згідно з законом 1909 року Міккі Маус міг залишатися під протекцією Діснея до 1984 року, після чого будь-який бажаючий міг би створювати власні твори за участю мишеняти. Але в 1976-му, Конгрес прийняв поправки до Акту про копірайт: тепер будь-який американський автор володів правами на створені ним твори протягом всього свого життя, а коли помирав, твір не переходило в загальне надбання ще 50 років. При цьому колективна творчість вела 50-річний відлік з моменту смерті останнього співавтора.

Авторське право на Міккі Мауса було подовжено до 2023 року

Ці поправки стосувалися не тільки майбутніх творів, а також заднім числом прописували нові правила для опублікованих. Так Міккі Маус, що з’явився в 1928-му, отримав відстрочку до 2003 року.

Ще тоді заговорили про те, що «Дісней» пролобіював нові правила. За п’ять років до закінчення нового терміну дії авторських прав Конгрес знову їх продовжив. Документ, який увійшов в історію як «Акт Сонні Боно про продовження термінів копірайту» оперував новими цифрами: для індивідуальних авторів – довічний копірайт плюс 75 років посмертного, для групового авторства – 95 років від дня першої публікації або 120 років з моменту створення конкретного твору. Це продовжувало права на Міккі до 2023 року.

Сьогодні існує підозра, що і 75 років – не межа. Адже до 2023 року залишилося зовсім мало часу.

Доларові малюки Стівена Кінга

А деякі відомі особистості ставляться до авторського права зовсім не так, як Дісней. Автор книг-бестселерів Стівен Кінг, наприклад, створив програму підтримки незалежних кінематографістів. Він назвав свій проект «Доларові малюки» (Dollar Baby).

В рамках програми кожен може написати Кінгу листа із проханням про екранізацію будь-якого його короткого оповідання, і Кінг передасть права на екранізацію всього за символічний долар.

flickr.com

Стівен Кінг придумав «Доларових малюків» для того, щоби підтримувати молодих фільммейкерів, у яких немає фінансової можливості знімати за відомими сюжетами. До того ж кажуть, що письменник дуже любить екранізації за власними книгами.

Умови такі: доларове право на екранізацію – одноразове. Вимоги Кінга справедливі: жоден фільм не повинен бути представлений комерційно без його схвалення. Також Король жахів кожного разу хоче отримувати відеозапис закінченої роботи. Отримати дозвіл на зйомки всього за долар можна і сьогодні.

Поділитися: